WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2010-01-14

CUKUNFT


Michał Górczyński - klarnet,
Paweł Szamburski - klarnet
Raphael Rogiński – gitara
Paweł Szpura - perkusja
 

Zespół Cukunft (w języku Jidish „Przyszłość”) powołał do życia gitarzysta Raphael Rogiński. Założeniem projektu jest kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej Europy Wschodniej z całym jej bogactwem oraz we wszelkich odmianach. Wykonując utwory przedwojenne muzycy odtwarzają je i interpretują, komponując utwory własne robią to w ramach całego spektrum muzyki żydowskiej, która dla zespołu jest wciąż żywa.Repertuar powstaje spontanicznie, ale jednocześnie poparty jest badaniami muzykologicznymi oraz socjologicznymi.

W chwili obecnej skład zespołu to kwartet: Raphael Rogiński - gitara elektryczna, Paweł Szamburski - klarnet, Paweł Szpura - perkusja, Michał Górczyński – klarnet basowy, saksofon, lecz do współpracy często zapraszani są goście (min. Kuba Kossak – fagot, Adam Różański – perkusja, Piotr Kaliński – perkusjonalia, Tomasz Duda - saksofon barytonowy, Konstanty Usenko- wiolonczela).
W pierwszym składzie zespół opracował utwory kompozytora i poety żydowskiego Mordechaja Gebirtiga (1877-1942) żyjącego i tworzącego w międzywojniu, w mieście Kraków. Właśnie ten repertuar został nagrany na maxi singiel “ Lider fun Mordechaj Gebirtig” w 2004 roku. W następnym składzie zespół wykonuje dzieła polskich kompozytorów i poetów żydowskich (Icyk Manger, Mosche Shneur, David Beigelman i innych) oraz utwory skomponowane przez Raphaela Rogińskiego. Zespół skupia się w tym przypadku na miejskiej tradycji muzyki żydowskiej. Oszczędne, wręcz minimalne opracowanie i wykonywanie utworów daje możliwości wsłuchania się w dźwięki charakterystyczne dla współczesnej muzyki żydowskiej tak, jak jej współczesność widzi zespół. W tym momencie zespół wykonuje prawie wyłącznie wiejską muzykę żydowską z terenów Galicji. Tańce “frejlaks”, “turkiszer”, czy “voleks” przetwarzając się przez oryginalne brzmienie zespołu, stają się współczesnym repertuarem dla współczesnej “orkiestry klezmerskiej”.
 

www.myspace.com/cukunft

 

 • 2010-01-15

  TEATRZYK KULKIEŁKOWY KUBY KAPRALA

   

   
  Teatrzyk Kukiełkowy Kuby Kaprala-
  Kuba Kapral: Animacje
  Monika Tymicka: Pacyny
  Jacek Kolasa: Dźwięk
   
  „Przygody pana Ch. W. de Prącie”
  … w której nasz bohater odkrywa w sobie żyłkę podróżnika i wyrusza w świat ku nowej przygodzie (i aby zdobywać dziewicze lądy oczywiście)
   
  „Sens życia w/g pana Ch. W. de Prącie”
  … w której nasz bohater staje przed fundamentalnymi pytaniami. I nie dziwmy się, że dotyka go ból egzystencji, jest wszak niezwykle unerwiony…

 • 2010-01-20

  YAZZBOT MAZUT


  Andrzej Szawara – gitara elektryczna, elektronika; 
  Lena Romul – saksofon altowy; 
  Piotr Kowalski – perkusja; 
  Szczepan Kopyt – gitara basowa
   
  Yazzbot Mazut to grupa, która jako kwintet pod koniec 2008 r. wypuściła w świat ciepło przyjęty debiut „W pustyni i w puszczy”, prezentujący nowe podejście do tradycji elektrycznego jazzu w konwencji free. Obecnie grupa zmieniła skład  i – po pożegnaniu klawiszy i klarnetu – wystąpi po raz pierwszy jako kwartet (Andrzej Szawara – gitara, żywa elektronika; Lena Romul – saksofon altowy; Piotr Kowalski – perkusja, Szczepan Kopyt – gitara basowa). O ile materiał z debiutanckiej płyty był silnie naznaczony muzyką etniczną, o tyle obecnie muzycy w większym stopniu koncentrują się na współczesnych ludycznych wpływach czyli m.in. na jungle’u, trip-hopie i dubie. Koncert Yazzbot Mazut w Małym Domu Kultury będzie rejestrowany i zwieńczy sesję nagraniową pod roboczym tytułem „Urbanistyczne systemy dla kotów”.
   

 • 2010-01-22

  BAJZEL

   

  BAJZEL to solowy projekt muzyka, który przy pomocy zapętlania sampli perkusyjnych, gitar granych oraz vocali śpiewanych przez niego na żywo tworzy muzykę do złudzenia brzmiącą jak kilkuosobowa formacja. Jego charyzmatyczne występy, przysporzyły mu juz sporo fanów w całej Polsce. Bajzel to niespokojny, artystyczny duch i dlatego jego płyty są w pełni autorskie. Muzyk sam komponuje, pisze teksty, nagrywa wszystkie dźwięki a nawet projektuje okładki. Jego debiutancki album zatytułowany po prostu "Bajzel" został dobrze przyjęty przez krytykę i środowisko muzyczne.
  Bajzel został zaproszony na trasy takich wykonawców jak LAO CHE, POGODNO, KASIA NOWSOWSKA, BAABA, czy TYMON & TRANSISTORS. Ten ostatni zaproponował mu współprace ze swoim wydawnictwem Biodro Records. Trasę koncertowa promująca płytę zwieńczyły występy na festiwalach, m.in. "GARAZ", "OPEN’ER" i "OFF". Piosenka "WINDOW" promująca album doczekała sie profesjonalnie zrealizowanego teledysku w SAN FRANCISCO, który otrzymał nagrodę na YACH FILM FESTIVAL 2008 za najlepsza reżyserie. Ta sama piosenka znalazła się również na składance amerykańskiej edycji "WOODSTOCK FILM FESTIVAL 2008", a inne piosenki z płyty na polskich składankach "WE ARE FROM POLAND Vol.2", "ALTERNATIVEPOP Vol.1 ", oraz płycie z sesjami radiowymi p.t. "OFFSESJE 1", nagranej w legendarnym studiu radiowej TROJKI im. AGNIESZKI OSIECKIEJ.
   
  W roku 2009 powstał drugi krążek Bajzla -"Miłośnij". Ta płyta to prawdziwe zaskoczenie dla pozyskanych juz fanów albowiem w znacznym stopniu różni sie od poprzedniej. Po pierwsze Bajzel objawia sie jako zdolny tekściarz pisząc tym razem całkowicie po polsku. I choć kompozycje pochodzą całkowicie z serca, to utwory dalekie są od przesłodzonego banału. Bajzel bawi sie słowami, zestawiając je w sposób niekonwencjonalny, zakrapiając ciętym dowcipem, a po kilkukrotnym przesłuchaniu piosenki możemy ja odczytywać na wielu płaszczyznach. Po drugie Bajzel nie przestaje też eksperymentować w muzyce. Tu także dokonuje niestandardowych zestawień, miesza różnorodne style i tworzy parę nowych. Druga płyta Bajzla jest dużo bardziej osobista i dojrzała. Zamiast nieokiełznanej energii można na niej odnaleźć przemyślane kompozycje i niezwykle interesujące teksty, choć i te ciągle zawierają specyficznie zwariowany bajzel.
   

 • 2010-01-29

  MARCIN MASECKI SOLO

   

  KONCERT OTWIERAJĄCY FESTIWAL MUZYCZNY FREE.K

  Masecki urodził się w Warszawie w 1982. Pierwszych lekcji muzyki udzielał mu ojciec i babcia. W wieku 12 lat zaczął chodzić na jam sessions do nieistniejącego juz Akwarium gdzie poznał muzyków, z którymi założył pierwszy zespól. Kilka lat później zdał do średniej szkoły muzycznej i poznał członków grupy Alchemik, do których dołączył w 1997. Przez kolejne 5 lat nagrali 4 płyty, zagrali mnóstwo koncertów w kraju i za granica, oraz zdobyli szereg nagród na festiwalach i konkursach. 
  W 2000 Masecki otrzymał stypendium na studia w Berklee Colege of Music w Bostonie, gdzie spędził 2 lata. Tam poznał m.in muzyków z którymi założył trio TAQ, oraz wokalistkę, malarkę i pisarkę, oraz przyszła żonę, Candelarie Saenz Valiente . Po ukończeniu studiów w 2002 wrócił do Polski i silnie związał sie ze stołeczna scena improwizowano-alternatywną, skupioną wokół wytworni Lado ABC. 
  Współpracował m.in z zespołami Pink Freud, Muzykoterapia, TAQ, Niewinni Czarodzieje, Zbigniew Wegehaupt Quartet, oraz z Tomaszem Stanko, Wojciechem Waglewskim i Wacławem Zimplem. Obecnie głównie poświęca sie grze solowej oraz pracy z zespołem ParisTetris, który współtworzy razem z Maciem Morettim i Candi Saenz Valiente. Prowadzi również JazzBandBigBand, 9-osobowy skład grający muzykę taneczna z lat 30.
  Jego równoległą pasją jest muzyka klasyczna. Od 2 lat intensywnie pracuje nad nagraniem cyklu "Sztuka Fugi" J.S. Bacha i regularnie gra koncerty z różnorodnym repertuarem klasycznym.