WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2012-05-05

FRODE GJERSTAD TRIO

KONCERT W RAMACH FESTIWALU NOWYWIEK AWANGARDY

 

Frode Gjerstad - altosax and clarinets

Jon Rume Strom - acoustic bass

Paal Nilssen-Love - drums

 

 

Trio zadebiutowało koncertem na Blow Up festival w Norwegii w 2011 roku. Ten i późniejsze koncerty w Norwegii zaowocowały wydaniem płyty latem 2011. Formacja Frode Gjerstad Trio jest świeżym projektem, jednakże współpraca muzyczna Frode i Paala sięga roku 1992, kiedy to Frode założył Circulasione Totale Orchestra, łącząc kapelę rockową i granie Paala. Od tamtego czasu współpracowali ze sobą grając w duecie, trio, kwartetach, często goszcząc takie sławy jak Jeb Bishop, Bobby Bradford czy Peter Brötzmann.

Muzyka Trio ma swoje korzenie w tradycji free-jazzowej w sposób w jaki została ona zdefiniowana przez Colemana, Mingusa, Dolphy’ego i Coltrane’a. Jednakże inspiracją dla muzyków jest również europejska scena frez-jazzowa.

 

www.nowywiekawangardy.pl

 

 

Frode Gjerstad przez wiele lat był zdeklarowanym zwolennikiem małych składów, w szczególności trio. Uważa on, iż zestaw muzyków w takim układzie pozwala każdemu z nich znaleźć swoją własną przestrzeń, jednocześnie polegając na sobie nawzajem pod względem muzykalności i zrozumienia. Z ponad 20 nagraniami, gdzie pełnił rolę lidera, ustanowił swoją pozycję jednego z głównych saksofonistów na scenie międzynarodowej. Jego trio tworzyły składy z takimi muzykami jak Johnny Dyani, Kent Carter oraz John Stevens, William Parker i Rashied Bakr orazWilliam Parker i Hamid Drake.

 

Jon Rune Strøm zawitał na norweską scenę jako basista słynący z niepohamowanej energii i wytrzymałości. Inspirując się takimi sławami jak William Parker, Johnny Dyani oraz Harry Miller, reprezentuje nowe pokolenie norweskiego basowego grania.

 

Paal Nilssen-Love jest najbardziej aktywnym norweskim perkusistą, a swoją pozycję utrzymuje grywając regularnie z Matsem Gustafssonem, Kenem Vandermarkiem, Peterem Brötzmannem czy Terriem Erem, a to tylko niektórzy muzycy, z którymi współpracuje.

 

BILETY W CENIE 40/45 PLN

 

 

2012-05-06

Teatr Terminus A Quo ORAZ Teatr Na Chwilę

MAJOWA AKCJA KULTURALNA

Teatr Terminus A Quo ORAZ Teatr Na Chwilę

Karnet na całość 10 zł

Pojedynczy spektakl: 5 zł

 

Majowa Akcja Kulturalna 2012 - MAK 2012Mały wieczór teatralny zainicjowany przez grupę teatralną "Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki" przy współpracy z Fundacją MDK, jest przyjemną opcją na spędzenie niedzielnego wieczoru, tuż po powrocie z długiego weekendu. Spektakle lekkie, jednak skłaniające ku przemyśleniom. Zapraszamy!

 18:00 Teatr Terminus A Quo w spektaklu "Skowyt"

18:45 Teatr Na Chwilę w spektaklu "Cielsko"

19:30 Teatr Terminus A Quo w spektaklu "Bachanie"

 

www.terminusaquo.eu

 

2012-05-07

SEVAL

KONCERT W RAMACH FESTIWALU NOWY WIEK AWANGARDY

 

 

Fred Lonberg-Holm: cello

Sofia Jernberg: voice

David Stakenas: guitar

Emil Standberg: trumpet

Patric Thorman: bass

 

Seval jest kwintetem stworzonym i prowadzonym przez chicagowskiego wiolonczelistą, kompozytora i improwizatora Freda Lonberg-Holma. Prócz niego współtworzą go muzycy ze Skandynawii: Sofia Jernberg, David Stakenas, Emil Standberg, Patric Thorman. Akustyczna muzyka którą prezentują korzeniami sięga jazzu (można by zaryzykować stwierdzenia, że bazą jest tu doświadczenie Lonberg-Holma z Valentine Trio), ale wpływów jakie wykorzystuje jest znacznie więcej. Skandynawski folk, współczesna europejska awangarda, free improv to tylko niektóre z gatunków, których elementy wykorzystują twórcy dla stworzenia własnego dźwiękowego świata. Muzyka Seval to coś trudnego do zaszufladkowania, nieznajdującego odpowiednika na współczesnej scenie jazzowej; coś, czego wcześniej nie było, zupełnie nowa muzyczna jakoś. Nie ma tu mowy o tworzeniu tradycyjnych piosenek, a głos Sofii Jernberg zdaje się być raczej jeszcze jednym instrumentem kwintetu. Zapraszamy serdecznie!

 

www.nowywiekawangardy.pl

 

BILETY W CENIE 45/50 PLN

 

 

2012-05-09

KALUZA/ MAJEWSKI/MAZUR/SUCHAR QUARTET

KONCERT W RAMACH FESTIWALU NOWY WIEK AWANGARDY

 

Zespół ukonstytuował się podczas organizowanej w 2011 roku europejskiej trasy „Exploratory Music from Poland”. Artur Majewski i Jakub Suchar, muzycy tworzący duo Mikrokolektyw, na berlińskim koncercie wystąpili z towarzyszeniem  krakowskiego basisty Rafała Mazura i berlińskiej saksofonistki Anny Kaluzy. Zarówno dla Mazura jak i dla Kaluzy głównym polem działań muzycznych jest swobodna improwizacja - „free improvised music”. Koncert, niezwykle inspirujący, spowodował zorganizowanie we Wrocławiu na początku roku 2012 sesji nagraniowej. Muzycy spędzili dwa dni nagrywając swobodne improwizacje, a efekt, ich zdaniem, przeszedł wszelkie oczekiwania.

 

Anna Kaluza – studiowała grę na saksofonir w Kolonii, Wiedniu i Londynie. Podczas studiów w Londynie została członkiem London Improvisers Orchestra. Obecnie w Berlinie założyła Berlin Improvisers Orchestra, która zrzesza najważniejszych muzyków berlińskiej sceny free jazz/improv. Współpracuje z zespołami: Fantasmofonika Simona Rummela, German Band Future i londyński Splatter, oraz z muzykami: Frank Gratkowski, Frank Wunsch, Mathias Shubert, Claudio Puntin, Dominic Lash i Alison Blunt.

 

Rafał Mazur – muzyk–filozof. Gra na specjalnie dla niego zrobionej akustycznej gitarze basowej. Jego głównym polem aktywności jest współczesna muzyka swobodnie improwizowana. Obecnie, w ramach studiów doktoranckich na Wydziale Filozofii UJ pracuje nad próbą adaptacji daoistycznych strategii działania do praktyki swobodnego improwizowania w sztuce. Współpraca: Raymond Strid, Liudas Mockunas, Lisa Ullen, Mieczysław Górka, Mikołaj Trzaska.

 

Artur Majewski - W latach 1998-2002 studiował w klasie trąbki pod kierunkiem Piotra Wojtasika na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Obronił pracę magisterską o twórczości Dona Cherrego. Od 1999 do 2008 współtworzył wrocławski zespół Robotobibok, z którym wydał trzy płyty: "Jogging" (2000), "Instytut Las" (2003) i "Nawyki Przyrody" (2004).  Współtworzy z Kubą Sucharem zespół MIKROKOLEKTYW oraz z Gerardem Lebikiem, Wojtkiem Romanowskim i Kubą Cywińskim FOTON QUARTET. Występował z takimi muzykami jak: Rob Mazurek, Fred Anderson, Nicole Mitchell, Josh Abrams, Mike Reed, Chad Taylor, Noel Kupersmith, Matt Lux, Jason Adasiewicz, Mat Bauder, Jason Ajemian, Noritaka Tanaka, Tim Mulvenna, Mauricio Takara, Richard Ribeiro, Kuba Suchar, Michał Biela, Gerard Lebik. Współpracuje z zespołami: EXPLODING STAR ORCHESTRA, ALZHEIMER TRIO, KRISTEN i NEW ORCHESTRA. Od 2004 roku jest wykładowcą Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Zielonogórskim.

 

Jakub Suchar - perkusja, elektronika. Jeden z najciekawszych i najmocniej eksperymentujących polskich perkusistów. Członek znanego ze swych motorycznych i tanecznych polirytmii Robotabiboka, duetu Mikrokolektyw czy projektów Metamuzyka i Slug Duo. Zajmuje się również reżyserią filmów artystycznych. Współpraca: Rob Mazure, Kazuhisa Uchihashi, Keith Rowe, Josh Abrams, Artur Majewski, Gerarg Lebik.

 

www.nowywiekawangardy.pl

 

BILETY W CENIE 25/30 PLN

 

2012-05-12

FRED LONBERG-HOLM POLISH QUARTET

KONCERT W RAMACH FESTIWALU NOWY WIEK AWANGARDY

 

Skład:

Fred Lonberg-Holm: cello

Piotr Mełech: clarinet

Witold Oleszak: piano

Adam Gołębiewski: drums

 

Wykorzystując pobyt amerykańskiego wiolonczelisty w Poznaniu pragniemy zaprezentować zespół który narodził się podczas ostatniej edycji Nowego Wieku Awangardy. Trzech znakomitych poznańskich improwizatorów wspartych zostanie dorobkiem i olbrzymim doświadczeń amerykańskiego wiolonczelisty i specjalisty od muzyki elektronicznej - Fredericka Lonberg-Holma. Zapowiada się niemałe wydarzenie, które być może znajdzie kontynuację płytową, ale muzycznie będzie to wielka niespodzianka tak charakterystyczna dla muzyki improwizowanej, w której spotykają się bardzo odmienne tradycje muzyczne.

 

www.nowywiekawangardy.pl

BILETY W CENIE 30/40 PLN

 

 

2012-05-12

AKADEMIA MAŁEGO DOMU KULTURY - WARSZTATY TEATRALNE improwizacja - akcja

AKADEMIA MAŁEGO DOMU KULTURY

Akademia Małego Domu Kultury to spotkania warsztatowe dla dorosłych i dla dzieci organizowane

przez Fundację Mały Dom Kultury. W jeden weekend każdego miesiąca zapraszamy dorosłych,

w drugi dzieci. Każde spotkanie to inny temat, nowe pola działania, ciekawa możliwość rozwoju.

Kluczem  spajającym cały pomysł jest hasło ROZWÓJ.

 

WARSZTATY TEATRALNE  improwizacja - akcja

12 maja (sobota), godz. 11.oo – 13.oo

Głównym tematem warsztatów jest coś, w czym „Młode Głowy” są mistrzami,

czyli improwizacja. Na warsztatach uczestnicy zostaną wprowadzeni w podstawowe kulisy improwizacji teatralnej i na tej bazie stworzą własne, improwizowane scenki teatralne.

Warsztaty dla dzieci w wieku 7 – 12 lat.

Zapisy do 9 maja.

Cena warsztatów: 30zł/osobę (w przypadku rodzeństwa każde kolejne dziecko 20zł)

 

REZERWACJA MIEJSC NA WARSZTATACH:

Wszystkie warsztaty odbywają się w siedzibie Fundacji Mały Dom Kultury

na ul. Zamkowej 3/ 4 w Poznaniu (wejście przez Klub Dragon).

Prosimy o wcześniejsze zapisy na warsztaty.

Rezerwacja pod numerem tel. 696 310 592 lub na adres e-mail: julia@fundacjamdk.pl.

Potwierdzeniem rezerwacji jest dokonanie przelewu na konto Fundacji Mały Dom Kultury

(w tytule wpłaty proszę wpisać imię i nazwisko oraz nazwę warsztatów).

Prosimy o dokonanie wpłaty najpóźniej na 3 dni od zarezerwowania miejsca na warsztatach.

Fundacja Mały Dom Kultury    BZ WBK   80 1090 1359 0000 0001 1279 9355

Ul. Zamkowa 3/ 4,  61-768 Poznań

Liczba miejsc jest ograniczona.

Zastrzegamy sobie możliwość odwołania warsztatów, jeśli nie zbierze się minimalna ilość osób.

 • 2012-05-13

  ZAKAMARKI MAŁEGO DOMU KULTURY

  Każde spotkanie rozpoczyna czytanie książki  z  Wydawnictwa Zakamarki - chcemy, żeby książka inspirowała do odkrywania, tworzenia i eksperymentowania. Druga część spotkania to działanie artystyczne, które związane jest z przeczytaną książką.

   

  Na warsztatach w maju…

  … zajmiemy się zjawiskiem szczęśliwych chwil w życiu. Zainspiruje nas do tego Dunia, siedmioletnia bohaterka książki Rose Lagercrantz „Moje szczęśliwe życie”, która przed zaśnięciem nie liczy owieczek przeskakujących przez płot, tylko właśnie szczęśliwe chwile, które jej się w życiu przydarzyły.

   

  Warsztaty dla dzieci w wieku 4-12 lat.

   

  Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4 Poznań

  (dla spóźnialskich wejście przez Klub Dragon).

   

  Wstęp wolny. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc.

  Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl

   

  Jak zwykle na warsztatach będzie możliwość zakupienia książek Wydawnictwa Zakamarki w promocyjnej cenie.

   

  Kolejne warsztaty odbędą się: 3 czerwca, 8 lipca, 5 sierpnia.

   

   

   

   

  Projekt ten realizowany jest przy wsparciu Miasta Poznania.

   

  Projekt realizuje: Fundacja Mały Dom Kultury

  Partner projekty: Wydawnictwo Zakamarki.

  Patroni Medialni: Miasto Dzieci, Czas Dzieci, IKS, Dzieci Poznań, Kultura Poznań, Ryms, Qlturka, Radio Afera.

   

  2012-05-14

  WARSZTATY TEATRALNE TEATRU PORYWACZE CIAŁ

  Zapraszamy na spektakle Teatru Porywacze Ciał 11,12,13 maja w siedzibie Teatru Ósmego Dnia ul. Ratajczaka 44

   

  W następne dni zapraszamy na warsztaty do Małego Dom Kultury.

   

  Szczegóły oraz zgłoszenia na maila kasiaporywaczecial@o2.pl lub pod numerem telefonu 601839524.Zgłoszenia przyjmowane są do godziny 12.00 14 maja

   

  Godziny warsztatów: 14 maja i 15 maja w godzinach 16:00-20:00

   

    http://www.porywaczecial.art.pl/

                                      

 • 2012-05-15

  WARSZTATY TEATRALNE TEATRU PORYWACZE CIAŁ

  Zapraszamy na spektakle Teatru Porywacze Ciał 11,12,13 maja w siedzibie Teatru Ósmego Dnia ul. Ratajczaka 44

   

  W następne dni zapraszamy na warsztaty do Małego Dom Kultury.

   

  Szczegóły oraz zgłoszenia na maila kasiaporywaczecial@o2.pl lub pod numerem telefonu 601839524.Zgłoszenia przyjmowane są do godziny 12.00 14 maja

   

  Godziny warsztatów: 14 maja i 15 maja w godzinach 16:00-20:00

   

    http://www.porywaczecial.art.pl/

                                      

 • 2012-05-16

  DYS/ZIMPEL/RAMOND/KUGEL  Krzysztof Dys - fortepian
  Wacław Zimpel - klarnety
  Christian Ramond - kontrabas
  Klaus Kugel - perkusja

  Pierwsze spotkanie muzyków w tym składzie i kolejny pretekst do wspólnego zgłębiania tajemnicy dźwięku.

   


  BILETY W CENIE 20 pln

  2012-05-19

  AKADEMIA MAŁEGO DOMU KULTURY - WARSZTATY IMPROWIZACJI RUCHOWO - TEATRALNEJ

  AKADEMIA MAŁEGO DOMU KULTURY

  Akademia Małego Domu Kultury to spotkania warsztatowe dla dorosłych i dla dzieci organizowane

  przez Fundację Mały Dom Kultury. W jeden weekend każdego miesiąca zapraszamy dorosłych,

  w drugi dzieci. Każde spotkanie to inny temat, nowe pola działania, ciekawa możliwość rozwoju.

  Kluczem  spajającym cały pomysł jest hasło ROZWÓJ.

   

  WARSZTATY IMPROWIZACJI RUCHOWO - TEATRALNEJ

  19 maja (sobota),  godz.  10.oo – 15.oo

  Na warsztatach  poruszać się będziemy w temacie improwizacji ruchowo – teatralnej. Wszystkie chwyty dozwolone.  Oferujemy jedynie kilka punktów zaczepienia, reszta pozostaje do zapełnienia dla uczestników. Na warsztaty zapraszamy wszystkich niezależnie od doświadczenia w pracy ruchowo – teatralnej.

  Prosimy o zabranie wygodnego stroju, który nie będzie krępował ruchów i ciepłych skarpet, bo będziemy zachęcać do ćwiczenia na boso.

  Warsztaty dla osób od 16 lat do nieskończoności.

  Zapisy do 16 maja.

  Cena warsztatów: 80zł/osobę.

   

  REZERWACJA MIEJSC NA WARSZTATACH:

  Wszystkie warsztaty odbywają się w siedzibie Fundacji Mały Dom Kultury

  na ul. Zamkowej 3/ 4 w Poznaniu (wejście przez Klub Dragon).

  Prosimy o wcześniejsze zapisy na warsztaty.

  Rezerwacja pod numerem tel. 696 310 592 lub na adres e-mail: julia@fundacjamdk.pl.

  Potwierdzeniem rezerwacji jest dokonanie przelewu na konto Fundacji Mały Dom Kultury

  (w tytule wpłaty proszę wpisać imię i nazwisko oraz nazwę warsztatów).

  Prosimy o dokonanie wpłaty najpóźniej na 3 dni od zarezerwowania miejsca na warsztatach.

  Fundacja Mały Dom Kultury    BZ WBK   80 1090 1359 0000 0001 1279 9355

  Ul. Zamkowa 3/ 4,  61-768 Poznań

  Liczba miejsc jest ograniczona.

  Zastrzegamy sobie możliwość odwołania warsztatów, jeśli nie zbierze się minimalna ilość osób.

 • 2012-05-23

  WARSZTATY TAŃCÓW NIEISTNIEJĄCYCH Z Jackiem i Alicją Hałas – część druga – tańce wirowe

   

  część druga – tańce wirowe

  Drugi w cyklu warsztat dotyczy tańców wirowych. Terminem tym w Polsce określa się oberka, mazurka i polkę oraz ich regionalne odmiany tańczone w parach. Ich specyfiką i istotą, a zarazem wyróżnikiem tradycyjnej polskiej kultury jest wirowanie, pokrewne najstarszym formom rytualnym, tańcom derwiszy, chasydów czy leczniczemu działaniu tarantelli. Na warsztacie zajmiemy się podstawami tej techniki rekonstruując tańce w rytmach parzystych, trójkowych oraz aksakowych: czardasz czadecki, rus-dwa, zilk, Polak, szołtys.

   

  Warsztaty tańców nieistniejących to autorska propozycja zrekonstruowania kilku polskich tańców ludowych, których ślady pozostały jedynie w zapisach lub nazwie. To również prolegomena do „ludowej praktyki duchowe” poprzez praktykowanie tańców tradycyjnych:

  Raz – ja, ja w grupie, potencjał indywidualny jako twórczy składnik wspólnoty

  Dwa – para, sublimacja energii jing jang w tańcu wirowym

  Trzy – My i Oni, asymilacja Obcego, praktyka otwartości w grupie

   

  Info: domtancapoznan.blogspot.com

  Zapisy: domtancapoznan@gmail.com

  Liczba miejsc ograniczona

   

  Facebook:  www.facebook.com/events/13467955666428

  2012-05-26

  DRAGON FOLK FEST - OGŁOSZENIE KONKURSOWE

  DO KONKURSU O ZŁOTĄ FUJARĘ ZAKWALIFIKOWAŁY SIĘ NASTĘPUJĄCE ZESPOŁY:

  ZESPÓŁ I - LIA FAIL
  ZESPÓŁ II - INICJATYWA SENTYMENTALNA
  ZESPÓŁ III -
  duet PASZEK/ABRAVESH


  LIA FAIL


  Zespół Lia Fáil wywodzi swoją muzykę przede wszystkim z kultury celtyckiej (ze szczególnym naciskiem na Irlandię). Choć zaczęli jako typowy zespół folkowy, to wraz z poszerzaniem składu udało im się wypracować własne, ciekawe brzmienie. Koncerty grupy są swoistą wycieczką po celtyckiej wyobraźni, po krainie stworzonej przez bardzo różnorodnych muzyków, wywodzących się z jazzu, folku, funku, szant, poezji śpiewanej czy muzyki
  klasycznej. W repertuarze, obok własnych kompozycji, mają utwory tradycyjne, a także nowe aranżacje dzieł takich artystów jak Loreena McKennitt (m.in. własne tłumaczenie "The Old Ways"), Brendan Graham, czy mocniejszych, jak np. Nightwish, a także wielu innych. W trakcie koncertów Lia Fáil można poczuć zarówno atmosferę irlandzkiego pubu, jak i przenieść się na mgliste klify czy posłuchać zawodzenia Banshee (na szczęście bez typowych konsekwencji;) ). Gorąco wierzą, że określenie "celtycki" nie zależy od miejsca urodzenia, ale od tego, co gra w duszy człowieka, i tak starają się kreować swoją muzykę - czerpiąc z legend, ale nie ograniczając wyobraźni.

   

   


  INICJATYWA SENTYMENTALANA

  Idea Inicjatywy Sentymentalnej powstała w 2007 roku, jednak po kilku eksperymentalnych coming-outach we Wrocławiu, zeszła znów do podziemia domowych i plenerowych biesiad z przyjaciółmi. W 2012 roku sytuacja jednak dojrzała i oto jest: IniSen - reaktywacja w nowym składzie!

   

  Głównym gatunkiem, na którym skupia się obecnie Inicjatywa Sentymentalna są tzw. „pieśni piękne”, znane z badań terenowych wszystkim folklorystom i muzykologom oraz wielu muzykom, lecz świadomie odrzucane ze sfery ich naukowych i artystycznych zainteresowań.

  Podejmując swój trud Inicjatywa Sentymentalna eksploruje zaniedbane obszary sentymentu, który ma do spełnienia ważną dla świata misję otwierania serc i oczyszczania umysłów poprzez łzy wzruszenia. Zachowanie żywego przekazu ustnego tradycji pieśni pięknych jest przy tym przejawem szczerej troski o kulturowe dziedzictwo niematerialne.

   

  Styl zespołu, według klasyfikacji ekspertów, oscyluje od naturalnej punkozy eskimoskiej, poprzez cygańską wczutę egzotyczną, aż po arktyczny minimal-noise. A to dopiero początek!...

   

  Skład zespołu:

  Olga Chojak (Kapela Wnuki, Yarmak, Gliniane Pieśni) – śpiew, skrzypce, flety, perkusjonalia i in.

  Joanna Skowrońska (SibiRadio, Rozydendol, Gliniane Pieśni) – śpiew, bałałajka, mandolina, perkusjonalia i in.

  Tadzio Skowroński (Warpeace) – gitara, folijka/kazoo i in.

   

   

  Duet PASZEK/ ABRAVESH

  Duet PASZEK/ ABRAVESH to spotkanie Polski i Iranu, które stanowi przyczynę do powstania muzycznej przyjaźni. Lira korbowa (Malwina Paszek) i tombak (Saba Abravesh) to instrumenty z innych kultur i światów. Spotykają się w wyjątkowym projekcie. W historii liry
  korbowej pozostaje nie wyjaśniona kwestia jej początków. Kiedyś uznawano, że pochodzi od instrumentów arabskich, kiedy to z krajów Bliskiego Wschodu przez Hiszpanię dotarła do Europy. Obecnie potwierdzono jej europejskie pochodzenie, powstała w IX wieku we
  Francji jako instrument - narzędzie używane przez mnichów. Duet Malwina PASZEK/ Saba ABRAVESH to artystyczna polemika z tą hipotezą. Stawia pytanie, czy muzykę perską można wykonywać z powodzeniem na lirze korbowej. Duet jako najmniejsza forma gry zespołowej jest powodem do bezpośredniego dialogu miedzy kulturami i instrumentami,
  między tradycyjnym perskim bębnem - tombakiem a europejską lirą korbową.


   

  OGŁOSZENIE KONKURSOWE.
  Złota Fujara może być wasza! Zespoły, które chciałyby wystąpić w konkursie -
   zagrać w finale Festiwalu i wygrać główną nagrodę – 2000zł,  zapraszamy do
  udziału w kolejnej edycji DRAGON FOLK FEST, która odbędzie się 26 maja 2012
  roku.
  Zgłoszenia do konkursu o  „Złotą Fujarę”  zbieramy pod adresem mdk@krzyk.pl
  w  tytule  ZŁOTA FUJARA 2012.  "ZŁOTA FUJARA"
  REGULAMIN KONKURSU
  DRAGON FOLK FEST VOL.III – 26 MAJA 2012

  Organizatorem konkursu jest Fundacja Mały Dom Kultury.

  1. Koncert finałowy odbędzie się w dn. 26 maja 2012 w Klubie Dragon,
  ul. Zamkowa 3, Poznań.

  2. W konkursie "Złota Fujara"  mogą wziąć udział zespoły lub soliści.

  3. Zespoły lub soliści biorący udział w koncercie finałowym wyłonieni
  zostaną po przesłuchaniu nadesłanych drogą elektroniczną nagrań
  demonstracyjnych.

  4.Ilość wyłonionych podmiotów zależeć będzie od poziomu artystycznego
  zgłaszanych propozycji konkursowych.

  5.Termin nadsyłania materiałów upływa z dniem 4.05.2012 r.

  6. O zakwalifikowaniu do udziału w konkursie soliści lub zespoły zostaną
  zawiadomieni do 8.05.2012 r.

  7.Do udziału w konkursie nie zostaną dopuszczeni laureaci poprzedniego
  konkursu.

  8. Zgłoszenie do konkursu jest równoznaczne ze zgodą na bezpłatne
  wykorzystanie nadesłanych materiałów oraz zarejestrowanego występu
  finałowego do celów promocyjnych oraz statutowych fundacji MDK.

  9. Nagrodę główną otrzyma zespół lub solista wybrany przez jury po koncercie
  finałowym.

  10. Nagroda główną jest GRAND PRIX "ZŁOTA FUJARA" oraz 2000 pln.
  Pozostali wykonawcy występujący w koncercie finałowym otrzymują zwrot
  kosztów podróży.

  2012-05-26

  DRAGON FOLK FEST

   

  Dragon Folk Fest to projekt Fundacji Mały Dom Kultury, Subiektywnej Kolekcji Rękodzieła i Muzyki Etnoteka.pl oraz przyjaciół i współpracowników klubu Dragon.

  W 2011 roku odbyły się dwie edycje Dragon Folk Festu. Podczas pierwszej, czerwcowej edycji w przestrzeniach Dragona zagrały zespoły związane z poznańską sceną folkową oraz stali bywalcy klubu. Impreza przyciągnęła tłumy miłośników muzyki nawiązującej do ludowej tradycji, przy okazji udowadniając, że w sercu Wielkopolski działa prężne środowisko doskonałych artystów, a zapotrzebowanie na muzykę źródeł ciągle rośnie. Druga edycja DFF wzbogacona została o wybitne osobistości sceny World Music - wystąpiła Sainkho Namtchylak wraz z Garlo’s Band.

  Tegoroczna odsłona Dragon Folk Festu, który odbędzie się już 26 maja, to mocny akcent w postaci koncertu wybitnych przedstawicieli nurtu polskiej muzyki tradycyjnej - KAPELI JANA GACY. W przestrzeni Małego Domu Kultury Klubu Dragon kapela zagra mazurki, oberki i polki z mikroregionu kajockiego. W ramach festiwalu folklor ze swoich stron zaprezentuje również zespół ludowy PRZYSTALANKI z Przystałowic Małych. Odwiedzi nas także wyjątkowy gość – mongolski wokalista i muzyk BOLDBAATAR SUKHDORJI. Oprócz występu festiwalowego, obfitującego w pieśni mongolskiego stepu, śpiewane przy akompaniamencie tradycyjnego instrumentu smyczkowego morin khuur, artysta poprowadzi warsztaty muzyczne, które zaplanowane są na dzień po festiwalu - 27 maja w niedzielę.

  Oczywiście kolejny Dragon Folk Fest to także dobrze już znane punkty programu, jakimi są otwierający każdą edycję JARMARK RĘKODZIEŁA, a następnie BAŁKAŃSKI GRILL.

  Nie byłoby również tego festiwalu bez KONKURSU O ZŁOTĄ FUJARĘ. Na scenie klubu Dragon zaprezentują się wybrane do finału rodzime zespoły. Festiwal zwieńczy after party –przygotowana specjalnie na tę noc etniczna impreza taneczna.

   

  HARMONOGRAM:


  12:00 JARMARK - PRZED DRAGONEM
  15:00 BAŁKAŃSKI GRILL - DZIEDZINIEC
  16:00 PRZYSTALANKI - VIP DZIEDZINIEC
  17:00 BOLDBAATAR SUKHDORJI (odwołany) - RAGABOY- MDK
  18:00 KONKURS O ZŁOTĄ FUJARĘ - SCENA GŁÓWNA

  18:00 - 18.30 ZESPÓŁ I - LIA FAIL
  18:45 - 19:15 ZESPÓŁ II - INICJATYWA SENTYMENTALNA
  19:30 - 20:00ZESPÓŁ III - DUET PASZEK/ABRAVESH


  20:30 KAPELA JANA GACY
  -MDK
  22:00 OGŁOSZENIE WYNIKÓW - MDK
  22:30 POTAŃCÓWKA - MDK
  22:30 AFTERPARTY DJ BALKAN - SCENA GŁÓWNA

   

  Z przyczyn od nas niezależnych BOLDBAATAR SUKHDORJI nie może gościć na naszym festiwalu. Zastąpi go RAGABOY.

  2012-05-28

  MAJKOWSKI/TRZASKA DUO

  Mike Majkowki - kontrabas
  Mikolaj Trzaskasaksofon, klarnet

   

  Mike Majkowski, kontrabas. W 2005 roku ukończył Sydney Conservatorium of
  Music z najwyższą notą. Koncertował w kraju i zagranicą z wieloma Australijskimi znakomitościami takimi jak: Mike Nock, Dale Barlow, Dave Panichi, Kristin Berardi, Elana Stone, Vince Jones oraz Sean Wayland. Jest również członkiem wielu młodych formacji jazzowych stanowiącyk śmietankę sceny jazzowej Sydney. Pośród nich są między innymi takie formacje jak The Vampires, Arrow, Livewire, The Simon Ferenci Quartet, Farfinkel Pugowski, The Adorables, The Keizer/McGinnest Quintet oraz The Three Omegas.

  Ostatnio został członkiem wydziału jazzu na Wollongong Conservatorium of Music.

   


   

  Mikołaj Trzaska, saksofonista, klarnecista, improwizator, kompozytor. Wyrósł na gruncie yassu - artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Wraz z Tymonem Tymańskim oraz grupą kilku innych wolnych od wszelkiego doktrynerstwa muzyków, zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz równie kreatywnego Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z sekcją braci Olesiów. Akompaniował także poetom - Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzy projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś jest liderem, międzynarodowego tria Volumen, kawratetu klarnetowego IRCHA, członkiem m.in: Resonance - Kena Vandermarka, Magic – Joe McPhee czy tria Shofar z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim – wykonujacego muzykę żydowską. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego współczesnego jazzu free. Podróżuje po świecie, współpracując z tuzami światowej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Clementine Gasser, Petem Ole Jorgensenem, Michaelem Zerangiem, Franzem Houtzingerem, Jayem Rosenem, Domikiem Duvalem, Markiem Sandersem. Nagrał około czterdziestu płyt.

   

  BILETY 15/20 PLN

   

  http://www.trzaska.art.pl/