WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2011-02-09

CINC

Phil Wachsmann: violin, electronics

Paul Lytton: drums, percussion

Ken Vandermark: clarinets, saxophones

 

Dzięki długotrwałej współpracy i fantastycznej komunikacji między partnerami spotkanie dwóch improwizatorów - Philipa Wachsmanna i Paula Lyttona - z Kenem Vandermarkiem zaowocowało wybitnym projektem. Pozwala on obcować z muzyką ciągłych przemian, czasami porozumienie między partnerami jest trudno uchwytne i wydaje się nam, że każdy z nich zamknięty jest w swoim małym świecie. Czasem jeden przejmuje partię drugiego. Innym razem granice te znikają i partnerzy znajdują porozumienie - to właśnie cały czas przyświeca grze Vandermarka. Obcując z dwoma wybitnymi improwizatorami to on jest nicią łączącą. To porozumienie jest ponadgatunkowe - zdarza się bowiem, że Wachsman wplecie w improwizację fragment Bacha lub Bibera lub Vandermark zapętli rockowy riff saksofonu w transowy motyw, albo Lytton oprze rytm utworu na brzęku obroży psa przechodzącego obok sceny. CINC to niezwykła muzyczna przygoda.

 

Bilety w cenie 35zł oraz 40zł dostępne w Klubie Dragon oraz sklepie muzycznym Fripp.

  • 2011-02-15

    MAGIC: TRZASKA/MCPHEE/DUVAL/ROSEN

     Mikołaj Trzaska: saksofony, klarnety

    Joe McPhee: saksofony, trąbka

    Dominic Duval: kontrabas

    Jay Rosen: perkusja

     

    Kwartet Magic narodził się od pierwszego spotkania gdańskiego saksofonisty i klarnecisty Mikołaja Trzaski z muzykami Tria X prowadzonego przez legendę sceny improwizowanej Joe McPhee. Nie jest to proste dokooptowanie drugiego saksofonisty do trio - wkrótce po wspólnym nagraniu (bez basisty w składzie), muzycy podjęli trwała współpracę tworząc zupełnie nową jakość. Mikołaj wnosi tu bardzo dużo wolności i twórczej energii, muzyka zyskuje też chrapliwej drapieżności. Utwory nie są oparte na standardach lub wziętych z nich tematach (jak często czyni to Trio X), ale grane zupełnie free. Jeżeli więc ktoś ma ochotę na dużą dawkę drapieżnej improwizacji wyczulonej na wszelkie niuanse w wykonaniu słowiańsko-amerykańskiego zespołu powinien koniecznie zobaczyć zespół na żywo. Tym bardziej, że choć grali już w Poznaniu kilkakrotnie, to jako kwartet Magic gościć będą po raz pierwszy.

     

    Bilety w cenie 25zł w przedsprzedaży oraz 40zł w dniu koncertu

  • 2011-02-19

    MIKROKOLEKTYW

    MIKROKOLEKTYW „REVISIT” (Delmark Records, 2010)

    „Revisit” ukazał się nakładem legendarnego, amerykańskiego wydawnictwa jazzowego, istniejącego przeszło 57 lat – Delmark Records.

     

    Jest to pierwsza współpraca Delmark z twórcami z Europy!   

    Mikrokolektyw to duet świetnych, wrocławskich muzyków:

     

    Kuba Suchar – perkusista, założyciel nieodżałowanego Robotobiboka, związany z zespołami Slug Duo, Forest Underground oraz Mikrokolektyw.1

    Artur Majewski – trębacz, kiedyś podstawa Robotobiboka, związany z Foton Quartet (płyta dla NotTwo na jesień 2010), trio Keep Your Heart Right, oraz Mikrokolektyw.

    Kuba Suchar i Artur Majewski stworzyli Mikrokolektyw w 2004 r. we Wrocławiu. Od początku istnienia eksperymentują z brzmieniem, którego trzon zawsze stanowi trąbka i perkusja. Do podstawowego instrumentarium dodają inne elementy, jak różnego rodzaju perkusjonalia, syntezator (moog) czy sampler, by delikatnie urozmaicić treść muzyczną, która w swojej formie bywa ascetyczna i surowa - z jednej strony, a ekspresyjna i lekka – z drugiej.

    Revisit ma w sobie coś z rytuału szamańskiego. Trąbka kusi, zaczepia, zaprasza by wejść dalej, a wtedy przejmuje nas perkusja...czasem hipnotyczna, czasem nieobliczalna i co jakiś czas wybudzająca z transu. Poszczególne utwory bywają niepokojące, by po chwili wprowadzić słuchacza w błogi stan spokoju. Suchar i Majewski to szamani, którzy decydują, co wydarzy się z uczestnikiem obrzędu. Czy następuje katharsis? To już kwestia indywidualna. Z dużym prawdopodobieństwem pojawi się uzależnienie.

     

    Zespół od samego początku chętnie podejmował współpracę z innymi twórcami, m.in. z Robem Mazurkiem i Maurizio Takara (Sao Paulo Underground), Marcinem Dymiterem (Emiter). Mikrokolektyw koncertował też jako część ansamblu Exploding Star Orchestra.

     

    Zespół ma na swoim koncie koncerty w Europie, USA, oprócz tego wystąpili na wielu ważnych festiwalach, m.in. Saalfelden Jazz Festival, World Music Festival w  Chicago, The Tel Aviv White Night Festival, Dour festival, Leipziger Jazztage, Art Rock Festival w Saint-Brieuc, Warsaw Summer Jazz Days, Warsaw JVC Jazz Festival, Gdynia Summer Jazz Days.

     

    Bilety w cenie 20zł dostępne w Klubie Dragon.

    http://www.myspace.com/mikrokolektyw

    2011-02-20

    ZAKAMARKI MAŁEGO DOMU KULTURY

    Zakamarki Małego Domu Kultury

    godz. 12.30

    warsztaty dla dzieci i rodziców

    (warsztaty trwają około godziny)

     

    Zakamarki Małego Domu Kultury to spotkanie z książką, które może się skończyć w zupełnie innym czasie i przestrzeni. Chcemy, żeby książka inspirowała do odkrywania, tworzenia, eksperymentowania. Zdarzyć może się wszystko.

     

    Na warsztatach nr 6 ...

    …spotkamy się z Piaskowym Wilkiem i Karusią, bohaterami książek Åsy Lind. Jak zawsze Piaskowy Wilk ma tysiące pomysłów w ciągu minuty i można się od niego dowiedzieć najbardziej niezwykłych rzeczy.

     

    Zakamarki Małego Domu Kultury to połączenie działań Fundacji Mały Dom Kultury i Wydawnictwa Zakamarki.

     

    Zapraszamy serdecznie.

     

     (dla spóźnialskich wejście przez Klub Dragon).

     

    Wstęp: 10 zł.

    Liczba miejsc ograniczona.

     

  • 2011-02-21

    OPERA OMNIA


    Gaetano Donizetti
    Linda z Chomounix
    Opernhaus Zurich
    dyr. Adam Fischer
    soliści: Edita Gruberova, Deon van der Walt

    START: 18:30

     

    2011-02-24

    POGODNO

    Śląsko-pomorski zespół Pogodno słynie z mocno abstrakcyjnych tekstów połączonych  z rytmami radosnego big bitu i rock&rolla wzbogaconych partiami instrumentów dętych i elementami folku. Z tej wydawałoby się dziwacznej i niezwykle złożonej kombinacji Pogodno tworzy rytmy od blisko 15 lat skutecznie porywające publiczność. Nieśmiertelne przeboje Pani w obuwniczym, Orkiestra Dęta czy Elvis w połączeniu z właściwą zarówno wokaliście zwanym Budyniem (Jacek Szymkiewicz) jak i pozostałej części zespołu niebywałą wprost skłonnością do improwizacji sprawiają, że ich koncerty to prawdziwe szaleństwo.

    Sześć płyt studyjnych, trzy koncertowe i niezliczona ilość projektów, w które angażują się muzycy Pogodno - w tym ubiegłoroczny udział w nagraniu albumu z muzycznymi interpretacjami wierszy Tadeusza Gajcego – powodują, że nieustannie zaskakują czymś nowym.W tym roku po trzech latach ciszy wydali swój kolejny album.

    Wasza Wspaniałość” swoje brzmienie  zawdzięcza nie tylko muzykom Pielka, Zabrocki, Osicki i Szymkiewicz ale także mistrzowi Maćkowi Cieślakowi, który nagrał materiał w swoim analogowym studio oraz Marcinowi Borsowi, który nadał ostateczny kształt  i nastrój muzyce.

     Jakiś czas temu zostali zaproszeni do projektu Mariusza "Wilka" Wilczyńskiego "WILKANOC", gdzie ujawniają swoje talenty w rejonie muzyki improwizowanej. Podczas performance ilustrują live act Mariusza na żywo.

    Skład zespołu:

    Budyn                                                                                            

    Bajzel

    Paweł Osicki

    Antonii Gralak

     

    Bilety w cenie 25zł dostępne w Klubie Dragon

    http://www.myspace.com/pogodno

    2011-02-27

    BIELA/ROGIŃSKI/SZPURA

    Trio Biela Rogiński Szpura to połączenie romantycznych piosenek Michała Bieli (Kristen, Kings of Caramel, Ścianka), rozwichrzonej melancholii Raphaela Rogińskiego (m.in. Cukunft, Shofar) oraz czujnej i zaskakującej gry Pawła Szpury (m.in. Cukunft). Słodycz septymolowych akordów gitary barytonowej i leniwych melodii Bieli zderza się z soniczną zgrzytliwością gitary Rogińskiego i zadziwiająco muzyczną improwizacją Szpury. Skupiona melancholia przechodzi w ścianę hałasu: letni spacer kończy się nad wzburzonym morzem.

    Zespół powstał, gdy warszawski klub Chłodna 25 zaproponował Rogińskiemu i Bieli zagranie wspólnego improwizowanego koncertu. Po kilku godzinach prób ustalił się styl zespołu, do którego wkrótce dołączył Szpura, zaufany współpracownik Rogińskiego i szara eminencja
    polskiej perkusji. Pierwszy koncert na Chłodnej poszedł tak dobrze, że trio postanowiło w nagrać płytę, która ukaże się nakładem coraz prężniej działającej warszawskiej oficyny LADO ABC, znanej z wydawnictw Mitch And Mitch, Paristetris, Paula i Karol, Kristen, czy
    Cukunft.

     

    Bilety w cenie 15zł i 20zł dostępne w Klubie Dragon.


    2011-02-27

    OPERA OMNIA - WIELKIE OTWARCIE

    Claudio Monteverdi - L'Orfeo
    Collegium Vocale Gent, Trisha Brown Company
    dyr. Rene Jacobs 
    soliści: Simon Keenlyside, Juanita Lascarro

    godz.18:30

    WSTĘP WOLNY (wejście przez bramę ul.Zamkowa 3/4)

    http://www.operaomnia.pl/

     

    Projekt realizowany przy wsparciu Miasta Poznania.

     

    Patronat medialny