WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2010-12-03

WOJTEK MAZOLEWSKI TRIO W KWARTECIE

Trio w Kwartecie to wariacja na temat ostatniego spotkania Tria z Dennisem Gonzalezem i echa polskiej szkoły jazzowej w postaci kompozycji Komedy, Trzaskowskiego i innych.

WTMwK to surowa dawka free improvisation w oparciu o wspólne poszukiwania, natchnienia i dyskusje. Za trampolinę do swych skoków w nieznane inspiracje, słóżyć będą utwory K.Komedy, A.Trzaskowskiego i A. Kurylewicza oraz własne kompozycje. Usłyszymy cytaty z filmów "Prawo i pięść", "Bariera", spektakli "Śniadanie u Tiffany'ego" oraz takich klasycznych płyt jak "Music for K.", "Twet" i "Astigmatic".

Wojtek Mazolewski - basista i lider Pink Freud, Wojtek Mazolewski Quintet, Bassisters Orchestra. Koncertował w Ameryce Północnej, Meksyku, Chile, Peru, Argentynie, Afryce, Wyspach Brytyjskich, Francji, Portugalii, Austrii, Szwecji, Niemczech, Czechach, a także Ukrainie, Węgrzech, Słowacji, Słowenii. Przy tych i innych okazjach miał przyjemność zagrać z takimi muzykami jak: Tim Berne, John Zorn, Jacek Olter, Wojtek Waglewski, Fisz, Emade, M.Bunio S., Macio Moretti, Marcin Masecki, Mazzol, Mikołaj Trzaska, Tymon Tymański. Teraz pracuje z nowym zespołem Wojtek Mazolewski Quintet.
www.myspace.com/wojtekmazolewski

2010-12-12

MATS GUSTAFSSON SOLO

Mats Olof Gustafsson - mistrz saksofonu, bożyszcze fanów ekspresyjnej, potężnej, wręcz cielesnej muzyki improwizowanej. Podziwiając Matsa na secenie ma się wrażenie, że tańczy z instrumentem jednocześnie pracując na nim jak na maszynie. Porywa choreografią i siłą tworzonej muzycznej przestrzeni, żeby chwilę później umiejętnie operując pauzą sprawić, że każdy słuchacz będzie czekał na kolejny dźwięk w bezdechu.

 

Z muzyką improwizowaną zetknął się w 1982r. grając z perkusistą i wibrafonistą Kjellem Nordesonem. Wraz z nim oraz kontrabasistą Peterem Jansonem współtworzył w 1986r. AALY Trio. Od 1985r. po przeniesieniu się do Sztokholmu artysta współpracuje z gitarzystą Christianem Munthe oraz jest członkiem Tria Gutz (Gustafsson, Sten Sandell, Raymond Strid). Duży wpływ na dalszy rozwój artysty miała działalność i sposób grania petera Brotzmanna, którego uzłyszał z końcem lat 80. W 1997 roku został zaproszony do Peter Brotzmann Chicago Tentet. Wraz z norweskimi muzykami Ingebrigtem Hakerem Flatenem i Paalem Nilssen-Lovem w 2000 roku utworzył trio The Thing, uważane za jedną z największych formacji XXI wieku w zakresie muzyki improwizowanej. Kolejną niezwykłą formacją, w której gra Gustafsson jest trio Sonore. Współtworzy je troje wybitnych improwizatorów grających na instrumenach stroikowych - Gustafsson, Vandrmark i Brotznann.

Kompozytor, producent i organizator międzynarodowych festiwali, lecz przede wszystkim doskonały sksofonista.