WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2012-06-03

ZAKAMARKI MAŁEGO DOMU KULTURY

Zakamarki Małego Domu Kultury to spotkanie z książką, które może się skończyć

w zupełnie innym czasie i przestrzeni. Chcemy, żeby książka inspirowała

do odkrywania, tworzenia, eksperymentowania. Zdarzyć może się wszystko.

 

Na czerwcowych warsztatach…

… zbliżymy się do upragnionego czasu wakacji, ponieważ akcja najnowszej książki z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai – „Tajemnica kempingu” autorstwa  Martina Widmarka, dzieje się właśnie na wakacjach. Na terenie kempingu, gdzie Lasse, Maja i Miranda rozbili namiot, grasuje złodziej. Kto okaże się sprawcą serii osobliwych kradzieży? Przed nami kolejna zagadka do rozwiązania.

 

Warsztaty dla dzieci w wieku 4-12 lat.

 

Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4 Poznań

(dla spóźnialskich wejście przez Klub Dragon).

 

Wstęp wolny. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc.

Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl

 

Kolejne warsztaty odbędą się: 8 lipca, 5 sierpnia.

 

Projekt ten realizowany jest przy wsparciu Miasta Poznania.

Projekt realizuje: Fundacja Mały Dom Kultury

Partner projektu: Wydawnictwo Zakamarki.

Patroni Medialni: Miasto Dzieci, Czas Dzieci, IKS, Dzieci Poznań, Kultura Poznań, Ryms, Qlturka, Radio Afera.

 

 • 2012-06-05

  HUBER ZEMLER – MOPED


  „Moped” po angielsku oznacza motorower. Jest to również tytuł pierwszego autorskiego albumu warszawskiego perkusisty Huberta Zemlera. Skąd pomysł na nagranie płyty muzyką improwizowaną na instrumentach perkusyjnych obsługiwanych przez jednego muzyka? Wszystko zaczęło się latem 2009 roku. Wtedy to Hubert Zemler otrzymał propozycję wyjazdu na międzynarodowe Igrzyska Delfickie do Korei Południowej, które są wzorowaną na greckiej Olimpiadzie imprezą skierowaną do ludzi sztuki. Wśród wielu dyscyplin (malarstwo, taniec, teatr, śpiew, rzeźba, fotografia, architektura ) znalazło się miejsce na kategorię perkusja solo. Z racji swojego akademickiego wykształcenia muzycznego, zamiłowania do muzyki współczesnej oraz doświadczenia zdobytego w graniu jazzu, idea występu solowego wydała się Hubertowi doskonałą okazją do rozpoczęcia nowego etapu na ścieżce swojego muzycznego rozwoju. Delfiada w Korei, w której brało udział przeszło tysiąc uczestników z około pięćdziesięciu krajów, okazała się inspirującym wydarzeniem. Mierząc się z kilkunastoma perkusistami, reprezentującymi różne kultury (od Portugalii, przez Mongolię, Indie, Filipiny, Japonię, Uzbekistan po Chiny czy Koreę), Hubert Zemler zaprezentował program, który pozwolił mu zdobyć brązowy medal. Zachęcony sukcesem, po powrocie do kraju, postanowił kontynuować i rozwijać ideę koncertów improwizowanych na instrumentach perkusyjnych. Pierwszy taki koncert zagrał w klubie „Nowy Wspaniały Świat” w czerwcu 2010 roku. Występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, co natchnęło go do przygotowania kolejnego programu i uwiecznienia go w postaci nagrania.

  Koncert, o którym mowa, odbył się w styczniu 2011 roku, w warszawskim klubie

  „Chłodna 25”, a materiał z tego występu mogą Państwo usłyszeć na płycie „Moped”.

  Hubert Zemler „Moped”. 2011, supported by Lado 4, limitowana edycja 500 egzemplarzy.

   

  Lista utworów:

  1. Z deszczu pod rynnę

  2. Dwie lewe nogi

  3. Noc na kopie Cwila

  4. Uebung macht den Meister

  5. Pan Kupiński na Księżycu

   

  Hubert Zemler – perkusista urodzony w 1980 roku w Warszawie. Aktywny uczestnik

  warszawskiej sceny muzyki niezależnej. Ceniony sideman. Naukę muzyki rozpoczął w 1987 roku w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Pierwszym jego instrumentem był fortepian, lecz po trzech latach nauki zmienił przedmiot główny na perkusję. Początkowo zgłębiał tajniki muzyki klasycznej, by pod koniec lat dziewięćdziesiątych zainteresować się jazzem. W roku 1999 rozpoczął studia w klasie perkusji w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W tym okresie jego zainteresowania muzyczne obejmowały jazz, muzykę współczesną i improwizację. Z tego okresu pochodzą nagrania zespołu TRIA, do którego należeli również saksofonista Bronisław Szałanski i perkusista Roman Slefarski, i który nawiązywał do amerykanskiej awangardy jazzowej lat sześćdziesiątych. W latach 2002-2003 Zemler wraz z bratem – gitarzystą Konradem Zemlerem, saksofonistą Radosławem Nowickim i kontrabasistą Wojciechem Pulcynem odbył trasę koncertową po krajach Bliskiego Wschodu (Syria, Jordania, Egipt, Liban) promującą muzykę Krzysztofa Komedy. Przez następne lata współpracował z muzykami pochodzącymi z bardzo wielu, czasem odległych, muzycznych światów. Od orkiestr symfonicznych (Sinfonia Varsovia, Opera Narodowa) przez jazz (Zbigniew Namysłowski, Wojciech Staroniewicz), Word music (Rei Ceballo & Calle Sol, Ritmodelia), rock i blues (Incarnations, Neurasja), ambitny pop w zespole Natu, po muzykę współczesną (Tadeusz Wielecki, Zdzisław Piernik, Artura Bumsteinas) i improwizowaną (Horny Trees, Kapacitron). Zdobycie brązowego medalu na międzynarodowych igrzyskach delfickich w Korei Południowej w 2009 roku, natchnęło go do grania solowych koncertów improwizowanych na perkusji. Koncert Huberta Zemlera z warszawskiego klubu „Chłodna 25” został zarejestrowany i w grudniu 2011 roku wydany nakładem oficyny wydawniczej Lado ABC jako album „Moped”.

   

  PROGRAM KONCERTOWY

  cienka biała linia Dragon -Meskalina
  (na wszystkie koncerty wstęp wolny)

   

   

   

  2012-06-06

  WARSZTATY TAŃCÓW NIEISTNIEJĄCYCH Z JACKIEM I ALICJĄ HAŁAS

   

  Wieczór trzeci – dotyczy tańców i gier tanecznych w trójkach i gromadach. Nie bez kozery stanowiły one niegdyś podstawę zabaw dziecięcych ucząc w formie najbardziej naturalnej procesów integracji i odrzucenia oraz funkcjonowania w grupie, posługując się pozawerbalnym językiem ciała i fizycznego kontaktu. Część tych tanecznych gier przetrwała w regionalnych odmianach i śladach. Takowym właśnie poświęcimy czas: baran, hejduk, trojok, krzyżak, kontro.

   

  Integralnym składnikiem warsztatu jest twórczy "współudział" uczestników, którzy stanowią żywą materię doświadczenia. Zarówno jako indywidua wnoszące w proces osobiste zaangażowanie i umiejętności /lub – równie ważne – nieumiejętności/, jak i minispołeczność ze wszelkimi przynależnymi jej wadami i zaletami.

   

  Warsztaty prowadzone będą przez Jacka Hałasa przy żywej, ręcznie wykonywanej muzyce /Alicja i Jacek Hałas/.

   

  Wstęp: jeden warsztat: 30 zł, karnet na dwa spotkania: 50 zł

  Zapisy: domtancapoznan@gmail.com

   

   

   

 • 2012-06-09

  AKADEMIA MAŁEGO DOMU KULTURY – WARSZTATY FILMOWE

  Podczas warsztatów wymyślimy filmową historię, przygotujemy scenografię i nakręcimy film. Jak na razie wiadomo, że akcja dzieje się na morzu – samotny statek pruje przez fale, zmierza nie wiadomo dokąd. Kto jest jego załogą, kim jest kapitan, jaki mają cel i gdzie jest kres podróży? –  na te i inne pytania wspólnie znajdziemy odpowiedź.

   

  W czasie warsztatów wykorzystamy technikę greenbox. Zobaczymy, jak powstaje film, co jest ważne przy tworzeniu scenografii i w grze aktorów, jak powstają efekty specjalne. Na koniec warsztatów odbędzie się wstępna, przedpremierowa projekcja filmu.

   

  Warsztaty dla dzieci w wieku 7 – 12 lat.

  Warsztaty prowadzi: Dominika Olszowy

  Zapisy do 7 czerwca.

   

  Cena warsztatów: 25zł/osobę (w przypadku rodzeństwa każde kolejne dziecko 20zł)

   

  2012-06-09

  MIĘDZY DŹWIĘKAMI – WARSZTATY TWÓRCZEJ PRACY Z DŹWIĘKIEM

  Zapraszamy dzieci początkujące oraz grające, w wieku ok. 10-15 lat. Podczas warsztatów stworzymy wraz z młodymi muzykami kompletny utwór od podstaw. Działanie zespołowe będzie świetną okazją do zapoznania się z różnymi technikami komponowania utworu, improwizacji, pracy z innymi muzykami. Będziemy skupiać się na słuchaniu, graniu, wspólnej komunikacji w zespole. Nauczymy się podstawowych pojęć dotyczących rytmiki, dynamiki, harmonii, które pomogą nam w stworzeniu utworu. Użyjemy gitary, basu, perkusji,  głosów, oraz wybranych przez naszych uczestników instrumentów - zabawek, przedmiotów wydających ciekawe dźwięki.  Na koniec nagramy efekty naszej pracy.

  Warsztaty zaczynają się 9 - 10 czerwca i odbywają się w przez trzy kolejne weekendy (zakończenie 1 lipca).

  By otrzymać szczegółowe informacje, zgłosić się na warsztaty, lub zadać nam pytanie, prosimy o kontakt na adres e-mail: warsztatymiedzydzwiekami@gmail.com


  Natasza Ptakova - wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Muzyką zajmuje się od najmłodszych lat. Brała udział w wielu projektach muzycznych, a obecnie poszerza horyzonty wraz z poznańskim zespołem Skeng, gdzie oddaje całą swą muzyczną duszę. Entuzjastka barwnych i wpadających w kontrowersję idei. 

  Robert Wojciechowski –  na gitarze gra od trzynastego roku życia. Zawsze marzył o byciu muzykiem, o tym, aby żyć i pracować z muzyką. Jego ulubione gatunki muzyczne to: blues, funk, r&b, jazz, rock. W tej chwili uczestniczy w wielu projektach, m.in. z zespołami Stormy Monday, Taurus, formacją Muffins oraz jest w trakcie realizacji solowej płyty akustycznej gdzie oprócz grania również śpiewa.

  Marcel Gawinecki  - gitarzysta, basista, od niemal 10 lat zajmuje się muzyką, doskonalił swoją grę na różnych warsztatach, m.in. ISJA w Krakowie. Na co dzień gra w poznańskim The Spire, ponadto zajmuje się solową działalnością, w której muzyką psychodeliczną miesza z rockiem, jazzem czy ambientem.

  Maciej Kędziora – perkusista, improwizator, twórca muzyki elektronicznej. Na perkusji gra od 13 roku życia, muzykę za pomocą komputera zaczął tworzyć dwa lata później. Jako perkusista udziela się w zespołach takich jak The Spire, Posoka, Muffins.

  2012-06-16

  WERNISAŻ WYSTAWY „RYSUNEK Z WYOBRAŹNI”

  Albert Tyrała " Rysunek z wyobraźni"

  słowo od autora:

  "Cykl tych rysunków powstał w okresie 12.2010 - 12.2011.

  Jest próbą spojrzenia na człowieka, odnalezienia jego wewnętrznego krajobrazu. Główną intencją było stworzenie rysunków mających wciągnąć widza "do środka" i uruchomić jego własną wyobraźnię, wywołanie emocji u obserwatora, zawsze innych, jako że zestaw naszych skojarzeń jest indywidualny dla każdego człowieka".

   

  WSTĘP WOLNY