WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2012-12-01

PODWÓJNY KONCERT: GUSTAFSOON/ ADASIEWICZ MEŁECH/LICHOTA

W RAMACH FESTIWALU NOWY WIEK AWANGARDY

 

Piotr Mełech / Patryk Lichota duo

Piotr Mełech: klarnety

Patryk Lichota: elektronika, turntables

 

&

 

Mats Gustafsson: saksofony, elektronika

Jason Adasiewicz: wibrafon

 

Nowy Wiek Awangardy ma zaszczyt przedstawić dwa niezwykłe duety - najpierw duet polski - Piotr Mełech i Patryk Lichota promujący nowe wydawnictwo ukazujące się właśnie nakładem Multikulti Project oraz duet międzynarodowy - Jason Adasiewicz / Mats Gustafsson.

 

Piotr i Patryk współpracują ze sobą od długiego czasu, jednak dopiero w ubiegłym roku dojrzeli do decyzji o zarejestrowaniu materiału na debiutancki album. Muzyka ich łączy dwa odmienne stylistycznie nurty - osadzone (jednak) we free jazzowej tradycji brzmienie instrumentu Piotra Mełęcha oraz zgrzytliwe preparacje współczesnej muzyki elektronicznej Patryka Lichoty. To co jest jednak wyjątkowe i cenne w tym nagraniu to absolutne scalenie tych dwóch idiomów w jedną spójną całość. Na naszych oczach poswstaje wyjątkowa muzyka, trudna do szufladkowania, ale z łatwością rozpoznalna jako brzmienie tego duetu improwizatorów.

 

Brzmienie drugiego duetu może co najwyżej przeczuwać. Gustafsson i Adasiewicz grają ze sobą już od jakiegoś czasu (Jason Adasiewicz dołączył bowiem do Swedish Azz), ale bardzo rzadko występują w duecie i mają w dorobku oficjalnego nagrania. Jednak wywodzący się z chigowskiej sceny jazzowej Adasiewicz (ale mający w dorobku koncerty i nagrania z Peterem Brotzmannem) na pewno będzie mocno osadzał muzykę w tamtejszej tradycjji, odwołując się do brzmień z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Gustafsson także często czerpie z pierwszego okresu free, zwłaszcza z dorobku Alberta Aylera, ale dowolnie poszerza ją o elementy rocka, noise'u czy hardcore'u, tworząc niezwykłą, energetyczną, drżącą napięciem do granic możliwości muzykę, podszytą jednak często gdzieś w głębi nieoczywistym liryzmem. Zapowiada się wyjątkowe wydarzenie, a Mały Dom Kultury zadrży w posadach!!!

www.nowywiekawangardy.pl

BILETY  W CENIE 40/50 PLN

 

 

 • 2012-12-04

  INGE BREISTEIN & ANDRES BACKER SOLO PROJEKT

  W RAMACH FESTIWALU NOWY WIEK AWANGARDY

   

  Dwóch muzyków. Dwa solowe pokazy. Na koniec jeden, wspólny duet. Przewidziany czas trwania każdego z tych trzech występów - 20 minut.

  Pierwszy artysta to Andreas Backer. Na początek koncertu jego udziałem stanie się wokalna improwizacja. Bazując jedynie na swym głosie, wykorzystując rozległy wachlarz technik wokalnych oraz szeroką skalę dynamiki, czerpiąc przy tym inspirację z różnorodnych muzycznych krajobrazów wykona przed widzami pokaz solo o charakterystycznym i oryginalnym wyrazie.

  Jako drugi na scenie pojawi się Inge W. Breistein. Wystąpi solowo grając na saksofonie. Partie wcześniej już skomponowane zostaną przeplecione improwizowanymi. Na te ostatnie złożą się poszukiwania w obrębie dźwięku, odkrywanie kolejnych figur i form muzycznych. Inge w czasie swojego występu płynnie przechodzić będzie z rejonów bezkompromisowej i energetycznej gry do obszarów cichych i delikatnych.

  Na deser publiczność usłyszy obu muzyków grających w duecie. Będzie to występ energetyczny, orzeźwiający i zapewne jedyny w swoim rodzaju, ponieważ artyści inspirowani european improv, free jazzem, modern jazzem i folkiem zaimprowizują coś razem.

   

  http://andreasbacker.com/index.php/soloimpro

  http://soundcloud.com/ingewb

  www.nowywiekawangardy.pl

   

  BILETY W CENIE 10/15 PLN

   

 • 2012-12-05

  TUNDRA & TRANS-SYBERIA

  Tundra to elektroakustyczny i improwizowany projekt dwóch gdańskich muzyków: Dawida Adrjanczyka i Krzysztofa Joczyna. W swoich działaniach wykorzystują elektronikę, loopy, sample, taśmy, syntezatory wstęgowe, organy Vermona, a także instrumenty akustyczne: flety, harmonijkę ustną, dzwonki. Projekt ten jest wyrazem Bachelardowskiego "marzenia ku"dźwiękowym i etnicznym przestrzeniom północy Eurazji.

   

  http://tundra0.bandcamp.com/

   

  Trans-Syberia to szum syntezatorów, przesterowanych bitów i przestrzennych gitar połączonych w dusznej atmosferze drone'owych kompozycji. Projekt powstał w roku 2010, w jego skład wchodzą Krzysiek Wroński (elektronika, bas, bębny) oraz Joanna Kucharska (gitara).

   

  http://transsyberia.bandcamp.com

   

  BILETY W CENIE 15 PLN

   

   

 • 2012-12-09

  ZAKAMARKI MAŁEGO DOMU KULTURY – WARSZTATY DLA DZIECI I RODZICÓW

  Każde spotkanie rozpoczyna czytanie książki  z  Wydawnictwa Zakamarki - chcemy, żeby książka inspirowała do odkrywania, tworzenia i eksperymentowania. Druga część spotkania to działanie artystyczne, które związane jest z przeczytaną książką.

  Na warsztatach w grudniu…

  … pofilozofujemy, czyli porozmawiamy o życiu. Czy zastanawialiście się kiedyś, po co istnieje człowiek? Dlaczego żyjemy? Dlaczego umieramy? Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi? I dlaczego czasem życie wydaje się takie trudne? I czy w ogóle da się odpowiedzieć na te pytania? A może odpowiedzi jest wiele? W książce „Życie, co to takiego?” Oscar Brenifier podsunie nam kilka możliwych odpowiedzi, ale od razu do każdej z nich zada kolejne pytania i to będzie wyzwanie dla nas! Komiksowe rysunki Jérôme’a Ruilliera rozbawią nas do łez, ale też dadzą wiele do myślenia. Zapraszamy.

   

  Warsztaty dla dzieci w wieku 4 – 12 lat.

   

  WSTĘP WOLNY

   

  Projekt ten realizowany jest przy wsparciu Miasta Poznania.

  Projekt realizuje: Fundacja Mały Dom Kultury

  Partner projektu: Wydawnictwo Zakamarki.

  Patroni Medialni: Miasto Dzieci, Czas Dzieci, IKS, Dzieci Poznań, Kultura Poznań, Ryms,

  Qlturka, Radio Afera.

   

  Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc.

  Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl

 • 2012-12-09

  DOMOWE MELODIE

   

  Domowe melodie to projekt kilkunastu własnoręcznie nabazgranych i skomponowanych piosenek. W domu. Razem z płaczem, spalonym garnkiem, gorączką i dziurawą skarpetą. Nagrywam. Rejestruję ulotny fragment mojego życia. Po drodze pojawili się moi muzykanci najlepsi-Staszek i Kuba. I tak sobie klepiemy domowe bity. A co dalej? O tym już niedługo...

  www.facebook.com/domowemelodie

   

   

  BILETY W CENIE 15 PLN

   

   

 • 2012-12-10

  MAJKOWSKI/SZPURA/RYCHLICKI

  W RAMACH FESTIWALU NOWY WIEK AWANGARDY

  MIKE MAJKOWSKI-kontrabasista. W 2005 roku ukończył Sydney Conservatorium of Music z najwyższą notą. Koncertował w kraju i zagranicą z wieloma Australijskimi znakomitościami takimi jak: Mike Nock, Dale Barlow, Dave Panichi, Kristin Berardi, Elana Stone, Vince Jones oraz Sean Wayland. Jest również członkiem wielu młodych formacji jazzowych stanowiących śmietankę sceny jazzowej Sydney. Obecnie intensywnie współpracuje z Mikołajem Trzaską. Był członkiem jego zespołu podczas doskonale przyjętego koncertu ze ścieżką dźwiękową do filmu Róża na tegorocznym Off Festivalu i występuje z nim także w duecie.

   

  PAWEŁ SZPURA- perkusista, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60-tych i 70-tych. Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans, to sprawia, że jest kontynuatorem tradycji Eda Blackwella i Hamida Drake’a. Współpracuje m.in. z Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim. Jest członkiem uznanych zespołów takich jak CUKUNFT, czy HERA. Także był w składzie koncertu z muzyką do Róży na Off Festivalu.

   

  ŁUKASZ RYCHLICKI- gitarzysta. Znany głównie jako członek uznanego zespołu KRISTEN z którym nagrał pięć płyt i zagrał wiele koncertów (także z cenionymi zespołami takimi jak: Deerhoof, Tortoise, Joe Lally (Fugazi) etc).

  Jego styl gry jest trudny do zdefiniowania, porusza się na granicy ustalonych norm i improwizacji. Razem z Pawłem Szpurą stworzył duet w hołdzie Albertowi Aylerowi w którym muzycy zanurzyli się w ostrym, bezkompromisowym, swobodnym avant-free jazzie. Z bratem Mateuszem Rychlickim tworzy duet SALTO.

   

  www.nowywiekawangardy.pl

  BILETY W CENIE 20/25 PLN

   

 • 2012-12-16

  AKADEMIA MAŁEGO DOMU KULTURY

  ŚWIĄTECZNE OZDOBY

  Na przedświątecznych warsztatach zapraszamy do wspólnego tworzenia ozdób na choinkę

  i nie tylko na choinkę. Sięgniemy zarówno do tradycji i historii ozdób świątecznych, jak i do zupełnie nowych pomysłów i rozwiązań. Wszelkie pomysły dozwolone.

  Na warsztatach pojawi się gość specjalny : dr Witold Przewoźny z Oddziału Etnograficznego Muzeum Narodowego w Poznaniu, przy którym na pewno nie zabraknie ciekawych opowieści o świątecznych tradycjach.

   

  Warsztaty dla osób w wieku 4–12 lat

  Cena warsztatów: 25zł/osobę

  Liczba miejsc ograniczona

   

  Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl

  Zapisy do 14 grudnia

   

  Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4 Poznań

  (dla spóźnialskich wejście przez Klub Dragon).

 • 2012-12-16

  BAL FOLK PRAKTIKA

  Podobnie jak w wielu tanecznych kulturach – tango, salsa itd. – chcemy zaproponować wszystkim zainteresowanym tańcami „bal folkowymi” formułę praktik, podczas których możliwe będzie przećwiczenie i zatańczenie tańców tradycyjnych z różnych zakątków Europy, które pojawiają się na bal folkach i warsztatach. Rozpoczynać będziemy od powtórek, wyjaśnienia wątpliwości i krótkiej nauki, by następnie po prostu tańczyć! Chcielibyśmy by praktiki były okazją do ćwiczenia, przypominania, utrwalania, zatańczenia z różnymi partnerami, zadawania pytań (także tych trudnych), ale też miłego spotkania i dobrej tanecznej zabawy.

  Pojawią się na pewno najbardziej popularne scottishe i mazurki, poznawane na niedawnych warsztatach walczyki w różnym rytmie oraz polski, a także bretońskie korowody, czy francuskie bourrée, baskijskie skoki i inne (mniej lub bardziej popularne) tańce. Mniej zaawansowanym tancerzom chcemy w ten sposób stworzyć możliwość szlifowania tanecznych umiejętności, zupełnie początkujący również znajdą tu coś dla siebie, gdyż części tańców bez problemu można uczyć się po prostu włączając się w nie. Zapraszamy także bardziej doświadczonych tancerzy, którzy zechcą dzielić się swoją pasją i energią, by wspólnie popraktykować. Szczegóły oddajemy w znacznej mierze do dyspozycji uczestników – każdy może zaproponować taniec czy dopytać o istotny szczegół, podzielić się doświadczeniami.

   

  BAL FOLK               

  Rodzaj potańcówki do muzyki ludowej, z tańcami wywodzącymi się z tradycji różnych europejskich kultur. Zainicjowany w latach 70-tych XX w. we Francji, dziś popularny w wielu krajach, m.in. w Belgii, Holandii, Portugalii, Niemczech.

  Tańce bal folkowe są oparte na prostych, przystępnych układach wywodzących się bezpośrednio z tańców tradycyjnych. Są to zarówno tańce korowodowe, jak i parowe oraz zabawy taneczne. Pozbawione są funkcji prezentującej dany folklor: pomijają strój ludowy, rozbudowane choreografie i sceniczne wyrafinowanie na rzecz swobodnej zabawy opartej na prostej tanecznej bazie. Najczęściej akompaniament muzyczny jest grany na żywo.

  Muzyka jest bezpośrednio oparta na motywach tradycyjnych, lecz zawiera również nowoczesne wpływy i autorskie propozycje nowych melodii tanecznych.

   

  Prowadzenie:

  Marta Tomczak i Krzysztof Rogulski to pasjonaci tradycyjnych tańców i muzyki. Od lat zajmują się ich praktykowaniem – Marta w zespołach tańca irlandzkiego i bretońskiego, Krzysztof – w zespole tańca irlandzkiego oraz w zespole muzyki celtyckiej Triskel, poznańskiej Potańcówkowej Kapeli Bal Folkowej oraz zespole Balzinga, a także na licznych sesjach muzycznych. Uczestnicy warsztatów, festiwali tanecznych i muzycznych obejmujących muzykę i tańce tradycyjne Europy w Polsce i za granicą. Od ponad roku dzielą się swoją pasją pod szyldem „Bal Folk Poznań” ucząc tańców bretońskich, francuskich, baskijskich oraz organizując potańcówki, gdzie można w praktyce wykorzystać taneczne umiejętności.