WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2016-09-09

W OKU JAZZ RINGU

koncert zespołu *ULYANA ETHNO QUINTET*
9 września 2016, piątek 
Scena na Quadro godz. 19.00 
wstęp wolny
 
Ulyana Hedzik -  wokalistka jazzowa pochodzenia białoruskiego o wielowymiarowym podejściu do śpiewu. Od niedawna wkracza w świat jazzu z własnymi oryginalnymi pomysłami muzycznymi. 
 
(Absolwentka kierunku wokalistyka jazzowa na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Na co dzień zajmuje się również nauczaniem, grą na skrzypcach. Stale swoje umiejętności rozwija, biorąc udział w licznych warsztatach i festiwalach takich jak :  Festiwal Młodego Jazzu II, Novum Jazz Festiwal, Reflektor, Hosanna Festival, Суквецце Культур i inn. W 2014 roku płyta KILAR, w nagraniach której wokalistka brała udział, zdobyła nagrodę Fryderyka. Od niedawna współtworzy warsztaty artystyczne dla młodych białoruskich muzyków " Music Maisternia"  na Białorusi. Jako członek Stowarzyszenia Jazz Poznań, aktywnie promuje i wspiera działania związane ze sceną jazzową w Poznaniu. Koncertuję w roli wokalistki i skrzypaczki.) *  - to można śmiało wywalić
 
W ramach Ulyana Ethno Quintet młoda artystka - Ulyana Hedzik  przedstawia publiczności mało znane, najpiękniejsze białoruskie melodie ludowe w nowoczesnym jazzowym wydaniu. Dzięki współpracy z wspaniałymi muzykami jazzowymi, wdrażając różne idei i podejścia zrodziło się coś niezwykłego. Znajdzie się tu, nieraz w zaskakujących zestawieniach, - liryczność, zaduma, pełen żywioł oraz tajemnica…  lecz same te słowa nie wystarczą. Po więcej trzeba wyprawić się w zaskakującą podróż po nowych muzycznych terenach.
 
Skład zespołu:
Ulyana Hedzik - wokal, aranżacje
Krzysztof Dys - fortepian
Roman Chraniuk - kontrabas
Adam Zagórski - perkusja
Partyk Rynkiewicz - trąbka

 • 2016-09-09

  JOZEF VAN WISSEM

  za duszno przed Jazz Ringiem - koncert *JOZEF VAN WISSEM*

  wydarzenie towarzyszące Festiwalowi JAZZ RING 2016 w ramach programu COOLTURALNY STARY RYNEK

  Scena MDK/Klub Dragon
  godzina 20.30 
  Bilety w cenie 15 pln
   
  Po raz pierwszy do Poznania przyjedzie Jozef Van Wissem, holenderski lutnista, który inspiruje się muzyką dawną. Szerokiej publiczności dał się poznać jako twórca scieżki dźwiękowej do “Tylko kochankowie przeżyją”, a z Jimem Jarmuschem współpracował już wcześniej. Oprócz tego nagrywał choćby z Zola Jesus, Tetuzim Akiyamą, Maurizio Bianchim, Jamesem Blackshawem i Gary’m Lucasem.
   
  http://www.jozefvanwissem.com/
   
  ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
   
  za duszno powstało z chęci stworzenia przestrzeni spotkania dla zainteresowanych nieszablonową muzyką. Prowadzone od 2013 przez Karolinę Karnacewicz (DJ Morgiana) i Piotra Tkacza (DJ 2 Lewe Ręce) objawia się pod różnymi postaciami: klubowej imprezy, kameralnego koncertu, dyskusji z artystą. Potem Karolina i Piotr zapoczątkowali też kolejne inicjatywy: prelekcje "Historie muzyki" oraz domowe występy "Muzyka mieszkalna". Od niedawna zaczęli też prowadzić warsztaty dźwiękowe.
  Z wielką radością gościli w Poznaniu takie postaci jak między innymi Cindytalk, Lucio Capece, Helena Hauff, F ingers, Run Dust, We will fail, RSS B0YS. 
   
  za-duszno.tumblr.com
  www.facebook.com/zaduszno
   

 • 2016-09-10

  W OKU JAZZ RINGU

  koncert zespołu *ŻYŃY KOLEKTIFF*

  Scena na Quadro

  godz. 19.00 
  wstęp wolny
   
  ŻYŃY Kolektiff to zespół powstały z inicjatywy Tomasza "ŻYŃY" Woźniaka, skupiający się wokół autorskiej muzyki lidera. Razem z nim w projekcie uczestniczą poznańscy muzycy, aktywnie udzielający się na polskiej i zagranicznej scenie muzycznej. Kolektyw ten to całkowicie naturalny wyraz swobodnej ekspresji muzycznej, której ramy wymyśla wyłącznie on sam. Wykorzystując instrumentarium akustyczne oraz elektronikę, zespół porusza się po różnych gatunkach muzycznych, których motywem przewodnim jest improwizacja. Jednym z osiągnięć formacji jest min. zdobycie II nagrody na festiwalu RCK Pro Jazz.
  Skład zespołu:
   
  Tomasz "ŻYŃY" Woźniak - gitara
  Wojtek Roszak - gitara basowa
  Maciej Burzyński - perkusja
  Kacper Grzanka - trąbka
  Mateusz Stróżyk - scratch, elektronika
   

 • 2016-09-11

  Dziwne zwierzęta

   TEATR SYTUACJE GRUPA 

  „DZIWNE ZWIERZĘTA”
  11 września godz. 12.30 i 14.00
  Dziedziniec Urzędu Miasta w Poznaniu
  Wstęp wolny
   
  Scenariusz na podstawie książki Lotty Olsson „Dziwne zwierzęta” w tłumaczeniu Agnieszki Stróżyk
  Reżyseria: Marianna Piskorz i Julia Szmyt
  Muzyka: Marcin Lenarczyk
  Kostiumy i scenografia: Anna Konieczna
  Występują: Ewa Kaczmarek, Julia Szmyt, Przemysław Zbroszczyk
  Głosu użyczyli: Anna Cynkutis, Kuba Kapral, Maciej Krych, Wojtek Luchowski, Szymon Łuczak, Marianna Piskorz, Maciej Włodarczyk, Przemysław Zbroszczyk
   
  Pomiędzy niezwykłością a osobliwością.
  Pomiędzy szczególnością a cudacznością.
  Pomiędzy śmiesznością a przedziwnością.
  Pomiędzy innością a obcością.
  Pomiędzy dziwactwem a wariactwem.
  Pomiędzy egzotyką a groteską.
  Istnieje dziwność.
   
  Co jest dziwne i kto jest dziwny? Kto jest najdziwniejszy?
  I dlaczego? 
  Wnioski są zadziwiające i bardzo przyjemne. 
  To, co jest od nas inne, co się od nas różni, bardzo często stereotypowo powoduje nasz strach, który na zewnątrz może przejawiać się na różne sposoby – nie dotykam, omijam, oddalam się od dziwności albo wyśmiewam, niszczę. Inność może wydawać się niebezpieczna. Mrówkojad z Orzesznicą, główni bohaterowie spektaklu, dochodzą jednak do innych wniosków, dużo bardziej satysfakcjonujących.
   
  „Dziwne zwierzęta” to przedstawienie dla dzieci w wieku 4 do 9 lat.
   
  Projekt ten realizowany jest przy wsparciu Miasta Poznania
   
  Organizator: Fundacja Mały Dom Kultury
  Partnerzy: Wydawnictwo Zakamarki, Klub Dragon
  Patroni Medialni: Qlturka, Czas Dzieci, IKS, Kultura Poznań, Mini-Kultura, Miasto Dzieci, BabyOnline, Radio Afera, "dzieciPOZNAN.pl - dziecięca strona Poznania"

 • 2016-09-13

  Short Talk

  Short Talk z Uniwersytetem SWPS: jaka jest Twoja tajemnica?

  13.09.2016, g.18.30

  Mały Dom Kultury

  ________________________________________________
   
  Dziwne rzeczy dzieją się każdego dnia. W najmniej spodziewanym momencie, w najmniej sprzyjających okolicznościach. Czasem między jedną banalną czynnością a drugą świat wykonuje niedopuszczalny zwrot. Joanna – bohaterka "Staje się" – pewnego dnia znika bez śladu. Co wie o niej jej rodzina i na ile pomocna w poszukiwaniach okaże się ta wiedza?
   
  Zapraszamy na pierwszą po wakacjach odsłonę Short Talka z Uniwersytetem SWPS, który odbędzie się 13 września o godz. 18.30. Zapraszamy na projekcję filmu „Staje się” w reżyserii Arkadiusza Biedrzyckiego. W panelu dyskusyjnym weźmie udział reżyser oraz psycholożka Aleksandra Dopierała.
  Film zobaczymy dzięki uprzejmości Krakowskiej Fundacji Filmowej oraz Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego.
   
  Short Talk to wydarzenie, w którym krzyżuje się film i żywa dyskusja, istotne współcześnie tematy z mnogością opinii, wiedza ekspercka z indywidualnymi odczuciami. Starannie wybrany film krótkometrażowy jest pretekstem do spotkania, na które zostają zaproszeni zarówno eksperci, jak i publiczność. Short Talk jest otwartą platformą do dyskusji, w której udział może wziąć każdy. Program powstał jako efekt współpracy Short Waves Festival z Uniwersytet SWPS Poznań.
   
  U W A G A ! 
  Wstęp wolny po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, który znajduje się pod linkiem: http://swps.pl/warszawa/aktualnosci/5947-jaka-jest-twoja-tajemnica
   
  _______________________________________________
   
  Aleksandra Dopierała – psycholog, psychoterapeuta systemowy, pracownik dydaktyczny Uniwersytetu SWPS. Pracuje w Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy Uniwersytecie SWPS w Poznaniu oraz prowadzi badania naukowe dotyczące zjawiska empatii. Ukończyła podyplomowe studia przygotowania pedagogicznego. Brała udział w szkoleniach dotyczących pracy diagnostyczno-terapeutycznej dzieci i młodzieży min. z zakresu terapii wieku rozwojowego diagnozy i pracy z dziećmi z ADHD.
   
  Arkadiusz Biedrzycki – polski reżyser. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Studiował filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego ostatnie filmy “Częstotliwość drgań”, “Źle nam z oczu patrzy” były pokazywane i nagradzane na wielu festiwalach filmowych, m.in. Węgiel Film Festival, Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, czy Union Internationale du Cinema UNICA.
   
  www.shortwaves.pl
  www.swps.pl
  www.facebook.com/festiwalshortwaves

  2016-09-16

  ERIC CHENAUX

  16 września 2016 piątek
  Scena MDK, godzina 20.00
  Bilety 25 pln
   
  Gitarzysta, wokalista, kompozytor mieszkający w Paryżu. Wydał pięć albumów solowych nakładem znakomitego Constellation Records.
  Występował z Pauline Oliveros, John Oswald, Michael Snow, Brodie West, Han Bennink, Michael Moore, Josephine Foster,  Wilberta De Joode Gareth Davis, Jacob Wren i Norberto Lobo spośród wielu. Eric również komponuje i wykonuje muzykę do filmu i tańca współczesnego.
   
  https://vimeo.com/117852417 
  http://cstrecords.com/eric-chenaux/

 • 2016-09-17

  MITCH&MITCH JAZZ RING

  Scena na Quadro godz. 19.00

  koncert zespołu MITCH & MITCH w ramach JAZZ RING 2016

  wstęp wolny

  Klubokawiarnia Meskalina około godziny 21.30 Jam Session

  wstęp wolny

   

  "Mitch & Mitch with their Incredible Combo"

  Fenomen Mitch & Mitch próbowano opisać wielokrotnie, a przez większość z  tych prób przewijały się następujące hasła: Tom Jobim, wąsy, black metal/afrobeat, kowery, country & eastern, kurczak, Zelig Rabitchnyak, barber, 5-osobowy duet, 9-osobowy duet, Half-Mitch Half-Ape, Half-Ape Half-Mitch, Republika Ziemniaczana (?), newjazz, Vibr-O-Matic (TM) oraz mnóstwo innych. Pięknie byłoby to trochę ogarnąć i posprzątać, ale po 10 latach bycia Miczami czujemy się, delikatnie mówiąć, zagubieni.
  Chociaż w sumie, może to nie jest aż tak bezsensowne jak wygląda na pierwszy rzut oka?
  No to start: zaczęliśmy ten zespół wcale nie chcąć go zakładać – mieliśmy tylko nagrać "Desafinado", Serius Mitch raz nosił wąsy (wyglądał doskonale, chociaż do dziś twierdzi coś zupełnie przeciwnego) i rzeczywiście próbowaliśmy kiedyś połączyć black metal z afrobieatem (co oczywiście okazało się to działaniem próżnym, nie przynoszącym zadowalających efektów, można by rzec - bezsesnownym). Nagraliśmy kiedyś płytę z kowerami, zatytułowaną adekwatnie "12 Catchy Tunes (We Wish We Had Composed)", na której znajdowały się przeróżne zapomniane utwory napisane przez naszych muzycznych mistrzów.Dość powiedzieć, że ta płyta wyszła 3 lata po naszym country & eastern debiucie "Luv Yer Country". Mr. Bitch (w tamtych czasach znany jako Mrs. Mitch) często zabierał na koncerty swojego gumowego kurczaka, aż mu go ukradli. Dalej... Jako fani Zeliga Rabitchyaka nagraliśmy (wspólnie z Igorem Krutogolovem i chłopakami z Kruzenshtern i Parohod) album z jego operą "Love For Three Cockroaches". Z kolei na naszym DVD "Blackmail/Extortion" obejrzeć można dość pojebaną, nieomal Rabitchnyakowską, wersję naszego utworu "Barber's Got TV". I mimo iż zaczynaliśmy jako duet 5-osobowy, już od 2008 roku właściwie zawsze wybieramy nową, ulepszoną, 9-osobową wersję. A czasem nawet 10-osobową z Half-Mitch Half-Ape albo Half-Ape Half-Mitch na pianinie (dzieje się tak głównie wtedy, gdy gramy ścieżkę dźwiękową do filmu niemego "Zaginiony świat" z 1925).
  Patent z Republiką Kartoflaną jest dla nas totalnie nieczytelny. O co chodzi? Tak czy siak, niektórzy ludzie zaczęli nazywać naszą muzykę "new jazzem", prawdopodobnie przez to, że mamy konkretną sekcję dętą i instrument o nazwie Vibr-O-Matic (TM). To właśnie dwa powyższe czynniki zdefiniowały brzmienie naszej ostatniej płyty "XXII Century Sound Pioneers". A te mnóstwo innych? Oczywiście jest jeszcze mnóstwo innych, ale po 10 latach bycia Miczami czujemy się, delikatnie mówiąć, zagubieni.
   
  Skład:
   
  Mitch - gitara, klawisze, harmonijka, głos Mitch - bas, głos Serious Mitch - perkusjonalia, gitara, melodika, klawisze, głos, urok osobisty Mr. Bitch - perkusja, gitara, perkusjonalia, sampler, parszywy głos James Boned Mitch - perkusja, perkusjonalia, sampler, mikro głos Crackin’ Mitch – wibrafon Mitch the Kid – trąbka Mad Mitch – saksofon Spyro Mitch – puzon
   

 • 2016-09-18

  KONCERT JAZZ RING

  18 września 2016 niedziela

  Scena na Quadro godz. 19.00 koncert JAZZ RING /M&M LADO ABC/

  wystąpią: BAABA, LXMP, LUI MILIANI

  wstęp wolny

  Klub Dragon około godz. 21.30 Jam Session

  wstęp wolny

  BAABA - jeśli nie mówią wam nic nazwy „Sobota”, czy „Little Symphony” w kontekście zespołu Baaba, to nie ma się co martwić. Samym członkom też jeszcze niedawno niewiele mówiły. Są to po prostu nazwy ich nowych utworów. Baaba już w październiku wydaje nową płytę , jak zwykle nakładem Lado ABC. Bez kowerów. Bez gości. Mamy nowy zespół, nową muzykę, którą po raz pierwszy w historii tego zespołu stworzyliśmy wspólnie podczas prób. I się nam podoba taka praca. Chcielibyśmy pograć dla was te nowe kompozycje – zapraszamy na koncerty w grudniu 2014.

  Baaba w odświeżonym składzie kończy pracę nad nową płytą długogrającą. Do zespołu dołączył znakomity muzyk, perkusista Jan Młynarski, znany z J=J i Oszibarak, oraz własnego projektu Młynarski Plays Młynarski. Na rozgrzewkę zagraliśmy dwa koncerty w październiku 2013, potem pilnie pracowaliśmy nad nowymi kompozycjami. Potem zarejestrowaliśmy je i zmiksowaliśmy w Studio Tonn w Łodzi.
   
  Baaba to już instytucja na polskiej scenie niezależnej. Przed ponad 10 lat swojej działalności zespół zwiedził prawie całą Europę, zagrał na najważniejszych festiwalach w Polsce, w roku 2012 zaliczył swoją pierwszą trasę po Stanach Zjednoczonych, otrzymał też  nominację do nagrody Fryderyki. To w pigułce. A teraz trochę historii. Grupa powstała w roku 2000 i szybko zaczęła egzystować na krajowej scenie, koncertując i zbierając świetne recenzje na festiwalach i w klubach w Polsce i Europie. Obecnie Baaba to Tomasz Duda (saksofony, flet, sampler), Bartosz Weber (gitara, sampler), Piotr Zabrodzki (bas) i Jan Młynarski (perkusja). Już od pierwszej swojej edycji (2002) Baaba koncertowała w Polsce i za granicą (Anglia, Francja, Niemcy, Słowacja, Czechy, Rosja, USA), zarówno w klubach, jak i podczas uznanych festiwali elektronicznych i jazzowych (Fertilizer Festival, SKIF Festival, Warsaw Summer Jazz Days, Les Nuits Europeenes, Opener, Off Festival, Sonic City, Unsound New York). W 2010 roku ukazała się płyta pod tytułem “Disco Externo”, zbierając świetne recenzje w polskiej prasie. Baaba była też nominowana do nagrody „Mateusze” Programu III Polskiego Radia. 
  2011 to płyta „Baaba Kulka” z niestandardowo potraktowanymi utworami grupy Iron Maiden, koncerty, nominacja do Fryderyka.
  W roku 2012 Baaba wydała album z muzyką Krzysztofa Komedy („The Wrong Vampire”z gościnnym udziałem Natalii Przybysz i Małgorzaty Sarbak), zagrała trasę po Polsce, odwiedziła USA, Niemcy i Ukrainę.
  W 2013 Zespół Baaba wraz z Gabą Kulką oraz Buniem (Dick 4 Dick) nagrał winylową EP-kę z muzyką zapomnianych polskich zespołów bigbitowych i po raz pierwszy w swojej karierze trafił na listę przebojów PR III.
  Na październik 2014 planowany jest nowy album grupy, jak zwykle wydany będzie przez Lado ABC.
   
  Występują:
  Bartosz Weber – gitara, sampler
  Piotr Zabrodzki – gitara basowa, śpiew
  Tomasz Duda - saksofony, flet , sampler
  Jan Młynarski - perkusja
   
  www.baaba.org
   
  LXMP to duet, który powinien być trio albo kwartetem, tyle, że we dwóch jest fajniej. Założony w 2009 z miłości do Korgów MS-20 przez Piotra Zabrodzkiego i Macia Morettiego szybko zdewaluował ich poprzedni duet 60 Minut Projekt stając się pełnoprawnym zespołem. Przez 7 lat działalności wydali 2 płyty we dwóch, 3 płyty (i jedną kasetę) z gośćmi (Chad Popple, Kazuhisa Uchihashi, Tabata Mitsuru, Clayton Thomas) i jedną ręcznie tłoczoną 4-calówkę z kolegami (jako Napalm Of Death). W 2013 w ramach ogrywania płyty "Back To The Future Shock", będącej ulepszoną wersją "Future Shock" Herbiego Hancocka, objechali pół Europy z The Kurws, pół Ameryki Północnej z Deerhoof i ćwierć Ameryki Południowej sami. W marcu 2016 Lado ABC wydało ich najnowszą płytę zatytułowaną "Żony w pracy", będącą odpowiedzią na palące pytanie czy jesteśmy sami w kosmosie i czy w ogóle warto się męczyć.    
   
  Piotr Zabrodzki / syntezatory, organy, inne
  Macio Moretti / perkusja, bas syntezator, inne  
   
  www.ladoabc.com
  lxmp.net
   
  Lui Miliani
  gra piosenki Casha, dziwne dźwięki i piosenki własne. Czyli miłość, słońce, droga i trochę
  noisu. Lenistwo i hawajska Czułość. Na otwartym sercu śpiewa Joanna Halszka
  Sokołowska, na gitarze towarzyszy jej Bartek Tyciński. Na perkusji gościnnie zagra sam
  Hubert Zemler.

 • 2016-09-22

  Hollow Quartet

  HOLLOW QUARTET
  Klub Dragon/ Mały Dom Kultury
  22.09.2016, g. 20.00
  bilety 15 pln
   
  Hollow Quartet, półfinaliści X edycji Must be the Music, to prawdopodobnie największy kwartet świata, bo w jego skład wchodzi aż pięć osób. Ich muzyka to mieszanka folku, rocka i funku w aranżacji na pianino, mandolinę, gitarę elektryczną, kontrabas i perkusję oraz wokal. Warstwa muzyczna intryguje, a teksty nie pozostawiają słuchacza obojętnym.
  W marcu wydali debiutancką płytę Chodź ze mną.
   
  Kasia Sienkiewicz: wokal, pianino 
  Jacek Sienkiewicz: mandolina 
  Daniel Warniewski: gitara elektryczna i akustyczna 
  Szymon Wiechetek: kontrabas 
  Antoni Wojnar: perkusja
   
  https://www.youtube.com/watch?v=ctRyifr8nAs
  https://www.youtube.com/watch?v=6rWrzYPdEFs
  https://www.youtube.com/watch?v=PsPXUiG3zW8