WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2015-02-03

Circus Ferus - Tragedia w lumpeksie

Czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce)

Mały Dom Kultury

g.17.00 i 19.00
bilety: 15 zł

Circus Ferus to grupa osób, realizujących wymyślone przez siebie projekty. Grupa powstała w 2012 roku w Poznaniu.
W jej skład wchodzą twórcy teatralni, współpracujący do tej pory z teatrami: Ósmego Dnia, Usta Usta Republika, Strefa Ciszy, Porywacze Ciał, Biuro Podróży, Polski Teatr Tańca. A także realizujący autorskie przedsięwzięcia.

Tragedia w lumpeksie. Czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce) – to kameralny projekt teatralny skupiający się na pojęciu statystycznego mieszkańca naszego kraju. Bogactwo materiałów źródłowych (raporty, sondaże, wyniki badań) w kontekście dynamiki przemian ostatnich lat, pozwala na zbudowanie intrygującego, nie da się ukryć, że bolesnego, choć w dużej mierze zabawnego portretu przeciętnego Polaka (i Polki). W krzywym zwierciadle prostych danych dostrzeżemy być może wiele niepokojących prawd,a może się z prawdą rozminiemy tak dalece, że trafimy na drugie dno?


Występują: Agata Elsner, Kuba Kapral, Karolina Pawełska
Scenariusz i reżyseria: Agata Elsner, Kuba Kapral, Karolina Pawełska
Opracowanie dźwiękowe: Jacek Kolasa
Głosy: Jacek Kolasa, Marcin Kęszycki
Kostiumy: w wyjątkowych cenach!

 • 2015-02-07

  Wild Books oraz Tania O

   

  Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4
  Bilety: 13 zł (przedsprzedaż)/ 15 zł (w dniu koncertu)


  wydarzenie we współpracy z All in Poznań

  Wild Books grają Lo-Fi/Garage (ich kolega mówi, że trash dream pop) i stacjonują w Warszawie. Karol grał wcześniej na bębnach w zespole Teenagers, a Grzegorz grał na gitarze i śpiewał w The Phantoms. Niedawno, nakładem wytwórni Instant Classic wyszła ich pierwsza płyta. Wild Books brzmią jak coś pomiędzy psychodelicznym punkiem, a rozjechanym brzmieniem lat 90′.

  http://wildbooks.bandcamp.com/
  https://www.facebook.com/WildBooksWarsaw

  Tania O gra garażowego rockandrolla na starych organach Philipsa i brzęczącym stratocasterze w kolorze sonic blue. Śpiewają po polsku i po angielsku. Grają szybko, grają wolno, grają lekko, grają ciężko. Bez patosu, bez ironii. Prosto z serca. Pierwsza płyta zespołu została bardzo dobrze przyjęta przez krytykę, i rozeszła się w nakładzie niemal 60 egzemplarzy. Druga płyta w ogóle nie została przyjęta przez krytykę, bo ktoś zapomniał pójść na pocztę. Będzie ją można kupić po koncercie.

 • 2015-02-13

  PIEŚNI MIŁOŚCI

  Mały Dom Kultury, bilety: 15 zł/ 10 zł (studenci, emeryci)

   

  Daorientacja zaprasza na program

  PIEŚNI MIŁOŚCI

   

  Katarzyna Wińska, Witold Roy Zalewski i Szymon Góralczyk zaśpiewają tradycyjne pieśni i opowiedzą historie z terenów I Rzeczpospolitej.

  W programie znajdą się pieśni zalotne, dramatyczne ballady, niewybredne przyśpiewki i pieśni weselne, a także niezwykłe historie. Znajdzie się też miejsce na wprowadzenie teoretyczne i wspólną zabawę.

  Na 3 głosy, akordeon, lirę korbową, bębenek, i inne instrumenty.

   

  Katarzyna Wińska i Witold Roy Zalewski (Daorientacja) śpiewacy i eksploratorzy muzyki Europy Środkowo-Wschodniej, a zwłaszcza polskiej muzyki ludowej i jej wschodniego pogranicza. Śpiewają pieśni tradycyjne, grają na lirze korbowej, akordeonie i innych instrumentach. Podróżując po Polsce i poza nią poszukują muzyki swoich korzeni, odwiedzają wsie swoich dziadków. W muzyce szukają siebie, prawdy o sobie samych i o otaczającym świecie. Ich nauczycielami są wiejscy muzykanci i śpiewacy, etnomuzykolodzy oraz wybitni muzycy z Polski, Ukrainy, Rosji, Białorusi. Organizują i współtworzą wydarzenia kulturalne. Obydwoje są laureatami nagród na prestiżowym festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kategorii "folklor rekonstruowany". Witold zdobył II nagrodę w tej kategorii w 2012 roku, a Katarzyna w 2014 roku.

   

  Szymon Góralczyk bajarz i poszukiwacz. Z wykształcenia fizjoterapeuta, ale nie ma to większego znaczenia, odkąd zaczął opowiadać. Wszystko przez Tolkiena i mitologię nordycką. Później oczarowały go baśnie, zwłaszcza skandynawskie i polskie (kaszubskie). Najchętniej opowiada bez mikrofonu i na boso, tak po prostu. Z opowieściami odwiedził już wiele miast w Polsce, prowadząc spotkania w przedszkolach, kawiarniach, bibliotekach, na festiwalach. Wierzy w moc słowa, które może kształtować rzeczywistość.

  www.daorientacja.art.pl

  www.karawanaopowiesci.pl

 • 2015-02-15

  Zakamarki Małego Domu Kultury

  warsztaty dla dzieci i rodziców
  (warsztaty trwają około 60-90 minut)

  Zakamarki Małego Domu Kultury to spotkanie z książką, które może się skończyć
  w zupełnie innym czasie i przestrzeni. Chcemy, żeby książka inspirowała
  do odkrywania, tworzenia, eksperymentowania. Zdarzyć może się wszystko.

  W lutym zapraszamy na…
  … warsztaty wokół książki  Monii Nilsson „Najlepsi przyjaciele” z ilustracjami Elin Lindell.

  Warsztaty dla dzieci w wieku 4 - 8 lat.
     
  Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4 Poznań

  Wstęp: 20zł/dziecko
  Liczba miejsc ograniczona
  Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl


  Organizator: Fundacja Mały Dom Kultury.
  Partner: Wydawnictwo Zakamarki.
  Patroni Medialni: Miasto Dzieci, Czas Dzieci, IKS, "dzieciPOZNAN.pl - dziecięca strona Poznania", Kultura Poznań, Ryms, Qlturka, Radio Afera, BabyOnline, Mini-Kultura.
   

  2015-02-18

  Sharif Sehnaoui/Adam Gołębiewski

  w ramach Nowy Wiek Awangardy

  Mały Dom Kultury/ Klub Dragon
  bilety 20/25 pln

  Duet mieszkającego w Bejrucie Sharifa Sehnaoui (gitara akustyczna), i Adama Gołębiewskiego (perkusja) najmocniej eksploruje estetykę radykalnego europejskiego Free Improvisation. Budowane przez wykonawców struktury dźwiękowe są momentowe i dalece abstrakcyjne, niedając się łatwo przewidzieć. Podobnie jest z brzmieniem duetu - choć czysto akustyczne, pozbawione jest czytelnych odniesień do standardowego profilu dźwiękowego gitary czy perkusji. Nietradycyjne techniki instrumentalne obu wykonawców tworzą spójny, organiczny obraz dźwiękowy, nieznany wcześniej słuchaczowi, niepowtarzalny i wyłączny dla konkretnego koncertu.

  Sharif Sehnaoui - gitara akustyczna
  Adam Gołębiewski - perkusja

  Adam Gołębiewski – perkusista improwizator (także muzykolog, socjolog). Porusza się na gruncie muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. W swojej pracy koncentruje się głównie na rozszerzaniu możliwości zestawu perkusyjnego i instrumentów perkusyjnych w zakresie ich brzmienia, ekspresji i anatomii. Improwizację w muzyce traktuje jako otwarty amalgamat właściwych uczestnikom, równoprawnych estetyk, będącą świadomą praktyką dialogu i kompromisu. Występował między innymi z Yoko Ono, Thurstonem Moorem, Matsem Gustafssonem, Fredem Lonberg-Holmem, Kenem Vandermarkiem, Peterem Evansem, Agusti Fernandezem, Johnem Edwardsem, Alexem Wardem, Witoldem Oleszakiem, Łukaszem Szałankiewiczem, Mazenem Kerbajem i wieloma innymi.
  www.adamgolebiewski.com

  Sharif Sehnaoui - Po ponad dekadzie spędzonej w Paryżu wrócił do rodzinnego Libanu. Gitarzysta i improwizator, gra na instrumentach akustycznych i elektrycznych. Występował w klubach i na festiwalach takich jak: Soundfield (Chicago), Moers, Konfrontationen (Nickelsdorf), Météo Music Festival (Mulhouse), Club Transmediale (Berlin), Skanu Mesz (Riga) or Musikprotokoll (Graz). Twórca festiwalu Irtijal, działa także w trzech wytwórniach muzycznych. Grywa z rozmaitymi improwizatorami, jego stałe projekty to Trio „A” (z Mazenem Kerbajem i Raedem Yassinem) oraz BAO (z Kerbajem, Charbelem Haberem i Tony’m Eliehem). www.sharifsehnaoui.net


  http://vimeo.com/56877504

 • 2015-02-20

  literuFKA

  cykl literacki Fundacji Kultury Akademickiej

  Mały Dom Kultury

  wstęp wolny

   
  Cykl literacki „literuFKA‘‘, to sześć spotkań z poezją i prozą. Sześć wyraźnych spotkań z autorami, bez „mądrych głów“ i eskpertów. Bez wykładów i wymądrzania się. Będziemy literaturę smakować, krytykować i drzeć. Jeśli będzie trzeba, to wejdziemy na ostatnie piętro i wyrzucimy ją przez okno.

  Chcemy współtworzyć nowy głos literacki, prowokować i poddawać krytyce zjawiska społeczne, kulturowe i polityczne. Inicjować kulturę studencką, która w naszej ocenie przeżywa głęboki regres.

  Spotkania będą się odbywać od lutego do maja.

  Pierwszy ogień to Xawery Stańczyk. Poeta, performer, działacz społeczny, badacz historii kultury nowoczesnej. Autor nominowanej do Nagrody Literackiej Nike 2014 książki poetyckiej „Skarb piratów” (Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2013). Współorganizował wydarzenia: Festiwal Przyjaciół Skarb Piratów (Warszawa 2013), 100. numer „Lampy” - Paweł Dunin-Wąsowicz i Przyjaciele (Warszawa 2012), Festiwal Po Robocie Idziemy Spać (Białobrzegi, gmina Nieporęt, 2010), Wielki Festiwal Wszystkiego (Białobrzegi, gmina Nieporęt, 2010). Współprowadził warsztaty z adbustingu podczas festiwalu Warszawa w Budowie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w 2012 roku oraz warsztaty dotyczące przestrzeni miasta i partycypacji obywatelskiej w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w 2011 roku. Współredaktor recenzowanego tomu zbiorowego „Miasto na żądanie. Aktywizm, polityki miejskie, doświadczenia” (WUW, Warszawa 2014), autor przeszło osiemdziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych w książkach i czasopismach.

  --------------------------

  Kiedy i kto zabawi się z nami:

  20.02 – Xawery Stańczyk
  5.03 – Dominik Rokosz
  20.03 – Michał Larek
  09.04 – Marcin Kleinszmidt
  22.04 – Bianka Rolando
  8.05 – Marcin Ostrychasz

  www.fundacja-fka.pl

 • 2015-02-21

  QLHEAD + Luchowski

  Koncert 21.02 QLHEAD zagra wspólnie z Wojtkiem Luchowskim!

  Niesamowite i niepowtarzalne połączenie elektroniki z instrumentami perkusyjno-etnicznymi!

  *QLHEAD *(Tomasz Kuldo) - Muzyk, producent, wydawca i juror. Założyciel netlabelu 3LOOP Records i twórca 3LOOP.org. W muzyce od lat, porusza się w różnych gatunkach muzyki elektronicznej, gra to, na co ma ochotę. Jego live-acty są równie nieprzewidywalne jak on sam, podczas których często instrumentarium złożone z laptopów, samplerów i syntezatorów uzupełniane jest przez "żywe" instrumenty. Uczestnik festiwali min. Audioriver, madeinpoznań, Nowe Nurty, Spring Break, Robofest, Poznań Poetów, Festiwal Przyjaciół Meskaliny, Festiwal 3LOOP.
  Współpracował m.in. z Michałem Kowalonkiem (Myslovitz, Snowman), Magdaleną Pasierską (Me Myself and I), UFly (elektronika na płycie "LOVE SMUGGLERS"),The Lollipops, Wojtkiem Luchowskim (wspólna płyta LIVE@Meskalina), Gosią SIARĄ Witkowską, Agatą Pawłowicz. W 2014 roku QLHEAD wydał album "Decay" zawierający kompozycje z gatunków ambient, idm i drone. Album ten w plebiscycie na Poznańską Płytę Roku 2014,został doceniony przez publiczność i zajął bardzo wysokie miejsce. QLHEAD ma ciągłą potrzebę tworzenia, znajomi twierdzą, że ma muzyczne ADHD.

  https://www.facebook.com/QLHEAD
  https://qlhead.bandcamp.com/
  https://3loop.org/netlabel/Q/1-qlhead
  https://soundcloud.com/qlhead
  https://www.youtube.com/user/QLHEAD

  Miejsce: Mały Dom Kultury