WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2013-11-10

ZAKAMARKI MAŁEGO DOMU KULTURY

warsztaty dla dzieci i rodziców
(warsztaty trwają około 1,5 godziny)

Zakamarki Małego Domu Kultury to spotkanie z książką, które może się skończyć w zupełnie innym czasie i przestrzeni. Chcemy, żeby książka inspirowała do odkrywania, tworzenia, eksperymentowania. Zdarzyć może się wszystko.

W listopadzie zapraszamy na…
… warsztaty wokół książki Gunillii Bergström pt. „Albert i tajemniczy Molgan”. Albert ma tajemniczego przyjaciela, który przychodzi z pomocą, kiedy Albert go potrzebuje. Tylko Albert może go zobaczyć. Kiedy tata nie ma czasu, Albert bawi się ze swoim tajemniczym przyjacielem, czasem jednak Molgan trochę tatę denerwuje. Dlaczego? Dowiemy się na warsztatach.


Warsztaty dla dzieci w wieku 4 - 8 lat.


Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4 Poznań

Wstęp: 20zł/dziecko
Liczba miejsc ograniczona.
Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.plOrganizator:
Fundacja Mały Dom Kultury.
Partner projektu: Wydawnictwo Zakamarki.
Patroni Medialni: Miasto Dzieci, Czas Dzieci, IKS, Dzieci Poznań, Kultura Poznań, Ryms, Qlturka, Radio Afera, BabyOnline, Mini-Kultura.

 

 • 2013-11-10

  WARSZTATY RYSUNKOWE

  to zajęcia skierowane do wszystkich, którzy ukończyli 12 lat, chcą rozwijać swój talent oraz pragną zapoznać się z technikami i podstawami tworzenia rysunku.


  Na zajęciach:


  I ETAP (listopad/grudzień) „MARTWA NATURA”
  zagadnienia kompozycji, światłocienia, modelowanie brył, poznawanie różnych technik rysunkowych (ołówek, węgiel, pastel, tusz i piórko).


  II ETAP (styczeń) „PERSPEKTYWA I RYSUNEK Z WYOBRAŹNI”
  zasady perspektywy i geometrii oraz kształcenie wyobraźni przestrzennej.


  III ETAP (luty/marzec) ”STUDUIM POSTACI”

  rysunek z natury (model), zagadnienie proporcji postaci, kontur i faktura.


  IV ETAP( kwiecień/maj) „PLENER”
  zajęcia w terenie, obserwacja oraz wybór odpowiedniego tematu, architektura w rysunku.


  Warsztaty zostaną zwieńczone wernisażem i wystawą prac uczniów.


  Informacje o prowadzącym:


  Katarzyna Skarbińska – absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W świat sztuki wprowadził ją poznański artysta Jerzy Oleksiak. W 2009r. odbyła się jej pierwsza autorska wystawa rysunków pt. ”Zabytki Poznania”. Obecnie tworzy i projektuje we własnej firmie, a każdą wolną chwilę spędza przy sztaludze. Z przyjemnością poświęci Wam czas i podzieli się swoimi doświadczeniami i tym co lubi robić najbardziej!


  ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE ORGANIZACYJNE,
  które odbędzie się 10 listopada o godzinie 15.00 w siedzibie Fundacji Mały Dom Kultury na ul. Zamkowej 3/4 w Poznaniu.


  W razie pytań: julia@fundacjamdk.pl, tel. 696 310 592

   

  2013-11-15

  FESTIWAL BAGAŻ PODRĘCZNY

  Stowarzyszenie Nastawnia zaprasza na festiwal „Bagaż podręczny na żywo”, który odbędzie się 15 listopada 2013 roku w Poznaniu. Projekt twórczo ewoluuje i jest kontynuacją wcześniejszych edycji „Bagażu podręcznego”. Tegoroczna odsłona to obok słuchowiska – teatr i sztuki performatywne. Zapraszamy!


  „Bagaż podręczny” – słuchowisko
  6, 13, 20 listopada 2013, godz. 19:00, Radio Afera


  Ostatni sezon słuchowiska zakończył się morską katastrofą, w której zginęli wszyscy bohaterowie. Twórczynie „Bagażu” tym razem spotykają się w miejscu, które nie wiadomo, gdzie jest. Rozmawiać będą z istotami, które nie wiadomo, kim są. Zastanawiać się będą wspólnie z nimi nad sprawami, które nie wiadomo, jak rozwiązać i nie wiadomo, jakie jest ich znaczenie. Trzeci sezon „Bagażu podręcznego” to refleksja nad człowiekiem. Dlaczego ludzie postępują tak, a nie inaczej, jakie mają motywacje, dlaczego, odwrotnie niż bohater Bułhakowa, wciąż chcąc dobra, nieustannie czynią zło? Pojawią się liczne pytania, te ważne i te całkiem głupie, a także, być może, jakieś odpowiedzi, choć tego akurat nie możemy obiecać.


  „Ze znanego w nieznane” – Teatr Rodzaju
  15 listopada 2013, godz. 19:00, Mały Dom Kultury, Klub Dragon, ul. Zamkowa 3

  Pokaz pracy warsztatowej opartej na treningu aktorskim Joli Cynkutis. W metodzie tej, wywiedzionej z Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego i Drugiego Studia Wrocławskiego Zbyszka Cynkutisa, ciało, ruch, gest są nie tylko narzędziem do tworzenia roli, ale również procesem badawczym, w którym należy zakwestionować wszystko to, co oczywiste, by odkryć to, co prawdziwe.

  Trening aktorski jest inspiracją dla wyobraźni, a ta impulsem dla ciała, ponieważ w tej tradycji teatralnej odkrywanie tego, co pierwotne, a następnie twórcze przekształcanie w odpowiedni dla postaci znak jest kluczowe. Podwójność każdego działania, jego dwuwektorowość opiera się na założeniu, że jeśli działanie jest prawdziwe, musi istnieć dla niego przeciwwaga. Świadomość tego procesu to głęboka wiedza na temat własnych ograniczeń oraz pokonywanie ich, by móc poznać istotę tego, co teatralne, czyli stwarzanie nowej przestrzeni i umiejscowienie w niej człowieka.

  „Ze znanego w nieznane” to nielinearna opowieść o końcach świata. Końcach świata, które możemy przeżyć, by zadać sobie pytanie: czym są naprawdę? I kim jesteśmy my, ci, którym udało się uniknąć zagłady. Kogo spotykamy w świecie, w którym nic nie jest trwałe? Czy owo spotkanie będzie tylko zaznaczeniem swojej obecności, czy może lustrem, w którym możliwe jest znalezienie innego bliskiego?

  Nadzieja powstaje właśnie z zadanego pytania. Z samotności, w której ktoś wypowiada wątpliwość po stokroć milczaną do siebie.
  I tak we wspólnej niewiedzy możliwe jest poznanie.

  Prace nad spektaklem oparte są na wierszach Wisławy Szymborskiej, Sylvii Plath, Anny Świrszczyńskiej i tekstach Samuela Becketta.


  „Every” – Monster Hurricane Wihajster – performance
  15 listopada 2013, godz. 20:30, Mały Dom Kultury, Klub Dragon, ul. Zamkowa 3


  Przy użyciu minimalnych środków, takich jak: dźwięk, cisza, głos ludzki, światło i ciemność powstanie osobiste działanie będące próbą dotknięcia spraw uniwersalnych, które dotyczą każdego, każdej.  Teresa GutenAbend i Goście (Niemcy, Berlin)
  15 listopada 2013, godz. 22:00, Klub Dragon, ul. Zamkowa 3


  Teresa GutenAbend to ekspresyjny projekt w typie performance. Artystyczne eksploracje grupy dotykają trudnych problemów społecznych i historycznych. Fascynuje ich kwestia niemiecko-polsko-żydowskich interakcji międzyludzkich w kontekście nawiązywania przyjaźni pomiędzy tymi historycznie skonfliktowanymi nacjami. Misją zespołu jest szerzenie empatii i porozumienia ponad granicami i narodami.

  Tym razem Teresa GutenAbend podejmuje wyzwanie „Bagażu podręcznego” i wystąpi w intencji przeciwdziałania podziałom i marginalizacji społecznej w każdym znaczeniu i każdej definicji tych określeń, jakie tylko mogą zrodzić się w ludzkich głowach. Teresa nie zgadza się na dzielenie ludzi na lepszych (ludzi) i gorszych (zwierzęta), oczywiście chodzi o stereotypowe podejście do społecznej tematyki grup wykluczenia, i postanowiła w buncie i swojej niezgodzie na wyżej wymienione zostać foką o ludzkiej twarzy.

  Zespół Teresa GutenAbend oprócz Teresy (akordeon, wokal) tworzą Morgen Toi Toi (instrumenty perkusyjne i nie tylko, wokal), Floda von Reltih (elektronika). W czasie koncertu pojawiają się także specjalni goście odpowiadający za efekty specjalne.


  ---------------------------------------------------
  Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

  Organizator: Stowarzyszenie Nastawnia

  Mecenat: Urząd Miasta Poznania, Samorząd Województwa Wielkopolskiego

  Partner: Radio Afera, Mały Dom Kultury, Klub Dragon, Teatr Ósmego Dnia, Teatr Rodzaju, WSNHiD, Drukarnia Labcreation

  Patronat medialny: Wydawnictwo Miejskie Posnania, Portal Queer.pl, Czasopismo Replika, Kampania Przeciw Homofobii, Fundacja Autonomia, Portal e.czaskultury.pl, Podotykaj Sobie Poznań

  http://bagazpodreczny.pl/

   

 • 2013-11-17

  AKADEMIA MAŁEGO DOMU KULTURY

   

  MAGICZNE STWORY RZEŹBIMY W GLINIE

  Przenosimy się do świata dziwnych, niespotykanych, latających, pełzających, mrucząco – śpiewających, zagadkowych i tajemniczych stworzeń. Będziemy rzeźbić w glinie co komu tylko wyobraźnia podpowie. Czeka nas cudna zabawa. Zapraszamy serdecznie.

  Prosimy, żeby dzieci były ubrane w rzeczy, które mogą pobrudzić.

  Warsztaty dla osób w wieku 4–12 lat


  Cena warsztatów: 25zł/dziecko


  Liczba miejsc ograniczona
  Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl
  Zapisy do 15 listopada


  Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4 Poznań
  (dla spóźnialskich wejście przez Klub Dragon)

  .
  Patroni medialni: Qlturka, Czas Dzieci, IKS, Kultura Poznań, BabyOnline, Miasto Dzieci, Mini-Kultura.

   

 • 2013-11-24

  POCZYTANKI MAŁEGO DOMU KULTURY

  to warsztaty dla dzieci podczas których poczytamy, porozmawiamy, pomyślimy i potworzymy, a wszystko będzie się działo wokół książek. Zaprosiliśmy do współpracy wydawnictwa dziecięce: Zakamarki, Hokus Pokus, Dwie Siostry i EneDueRabe – to książki wydane przez te wydawnictwa będą nas inspirowały. Na te i inne pytania będziemy poszukiwać odpowiedzi. Zapraszamy gorąco!
   

  24 LISTOPADA godz. 12.30 – 14.00
  warsztaty wokół książki Rotraut Sussane Berner pt. „Noc na ulicy Czereśniowej”

  Ulica Czereśniowa skrywa wiele tajemnic. Wnikliwy obserwator jest w stanie odkryć historie,
  które na pierwszy rzut oka pozostają ukryte. Każdy też ma szansę odczytać tą książkę według własnego klucza. Na warsztatach spróbujemy stworzyć naszą wspólną wersję „Nocy na ulicy Czereśniowej”. 


  dla dzieci w wieku 5 – 10 lat

  MIEJSCE: siedziba Fundacji Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4, Poznań


  Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
  Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl
   


  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


  Organizator: Fundacja Mały Dom Kultury
  Partnerzy: Dwie Siostry, EneDueRabe, Hokus Pokus, Zakamarki
  Patroni Medialni: Qlturka, Czas Dzieci, IKS, Kultura Poznań, Miasto Dzieci, BabyOnline, Radio Afera, Ryms, Mini-Kultura.

   

  2013-11-30

  TEATR SYTUACJE GRUPA


  „DZIWNE ZWIERZĘTA” - premiera


  Scenariusz na podstawie książki Lotty Olsson „Dziwne zwierzęta” w tłumaczeniu Agnieszki Stróżyk.


  Reżyseria:
  Marianna Piskorz i Julia Szmyt.
  Muzyka: Marcin Lenarczyk
  Kostiumy i scenografia: Anna Konieczna
  Występują: Ewa Kaczmarek, Julia Szmyt, Przemysław Zbroszczyk.
  Głosu użyczyli: Anna Cynkutis, Kuba Kapral, Maciej Krych, Szymon Łuczak, Wojciech Luchowski, Marianna Piskorz, Maciej Włodarczyk, Przemysław Zbroszczyk.

  foto: Joanna Woźniak


  Pomiędzy niezwykłością a osobliwością.
  Pomiędzy szczególnością a cudacznością.
  Pomiędzy śmiesznością a przedziwnością.
  Pomiędzy innością a obcością.
  Pomiędzy dziwactwem a wariactwem.
  Pomiędzy egzotyką a groteską.
  Istnieje dziwność.

  Co jest dziwne i kto jest dziwny? Kto jest najdziwniejszy? I dlaczego?
  Wnioski są zadziwiające i bardzo przyjemne.
  To, co jest od nas inne, co się od nas różni, bardzo często stereotypowo powoduje nasz strach, który na zewnątrz może przejawiać się na różne sposoby – nie dotykam, omijam, oddalam się od dziwności, albo wyśmiewam, niszczę. Inność może wydawać się niebezpieczna. Mrówkojad z Orzesznicą, główni bohaterowie spektaklu, dochodzą jednak do innych wniosków, dużo bardziej satysfakcjonujących.

  „Dziwne zwierzęta” to przedstawienie dla dzieci w wieku 4 do 10 lat.


  Wstęp wolny, konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc.
  Ilość miejsc ograniczona.
  Rezerwacja: julia@fundacjamdk.pl; 696 310 592.


  Organizator: Fundacja Mały Dom Kultury


  Projekt ten realizowany jest przy wsparciu Miasta Poznania


  Partnerzy: Wydawnictwo Zakamarki, Klub Dragon
  Patroni Medialni: Qlturka, Czas Dzieci, IKS, Kultura Poznań, Mini-Kultura, Miasto Dzieci, BabyOnline, Radio Afera.