WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2014-06-07

DRAGON FOLK FEST VOL.V

7 czerwca, już po raz piąty w przestrzeni  poznańskiego klubu Dragon zagoszczą folkowe klimaty. Dragon Folk Fest Vol.5 rozpocznie tradycyjnie jarmark rękodzieła i wyrobów artystycznych, nie zabraknie również bałkańskiego grilla. Wieczorem na kilku scenach klubu odbędzie się konkurs o Złotą Fujarę, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczestników i publiczności. Konkurs skierowany jest do solistów oraz zespołów grających muzykę z szeroko pojętego nurtu folk, world i etno. Podczas Dragon Folk Fest Vol.5 o Złotą Fujarę powalczą:


• Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa HAŃBA!
• Studium Instrumentów Etnicznych
• Dzikie Jabłka
• Frument Project
• Barbara Wilińska, Jacek i Kuba MielcarekHarmonogram festiwalu:

12:00 jarmark rękodzieła i wyrobów artystycznych
15:00 bałkański grill
17:00 – 21:30 konkurs o Złotą Fujarę
•    17:00 Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa HAŃBA!
•    18:00 Studium Instrumentów Etnicznych
•    19:00 Frument Project
•    20:00 Tro: Barbara Wilińska, Jacek i Kuba Mielcarek
•    21:00 Dzikie Jabłka
22:00 after party (DJ EMPE)
22:30 ogłoszenie wyników konkursu o Złotą Fujarę

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa HAŃBA!
Wyobraźmy sobie, że punk rock nie powstaje na wyspach brytyjskich w latach siedemdziesiątych, lecz w międzywojennej Polsce, jako wyraz buntu przeciwko autorytarnym rządom sanacji. Oto, czym jest Hańba!.
Grupę tworzy czterech muzyków z niemałym stażem grania w zespołach folkowych (Bumtralala, Iglika, Południca!), punkowych (Ziemniaki), metalowych (Crowmoth), indie-rockowych (SuperXiu, Two Red Triangles) a nawet elektronicznych (UnitraProdiż). Wspólnie postanowili założyć zespół będący fikcją muzyczną, swoistym wehikułem czasu przenoszącym słuchaczy do międzywojennej Polski. Uzbrojeni w instrumentarium kapeli podwórkowej grają energiczny, prosty punk inspirowany z jednej strony polskim folklorem a z drugiej dokonaniami współczesnymi.
Hańba! wydała dotychczas dwie płyty krótkogrające: "Figa z makiem" oraz "Guma i Gówno", obie dostępne do odsłuchania i ściągnięcia na stronie internetowej zespołu. W przygotowaniu znajduje się trzecia, zatytułowana wstępnie "Prosto w serce".

Studium Instrumentów Etnicznych

Muzycy Studium Instrumentów Etnicznych grają odważnie, bezkompromisowo, często posługując się improwizacją jako narzędziem odkrywania nowego. Poszukiwania te wspiera bogate instrumentarium : instrumenty perkusyjne z całego świata, kalimby, metalowe beczki, didgeridoo, w połączeniu z looperem , fletem ,trąbką, gitarą basową, które dają nowoczesne brzmienie.  25 stycznia 2014 to data premiery debiutanckiej płyty Studium Instrumentów Etnicznych „Tu nie ma miejsca na strach..”
„To psycho folk, wstrząsający i wyraźny, również dzięki wykrzyczanym tekstom.”
Marta Anna Zabłocka
„Łączy ich bezinteresowne muzykowanie i charyzmatyczni wokaliści. Łączą transowość, liryczne teksty i minimalizm. Zespół jest świetną szkołą muzykowania dla młodych ludzi” - Maciej Szajkowski Kapela Ze Wsi Warszawa, RUTA

Dzikie Jabłka
Zespół powstał wiosną 2011 roku w wyniku zetknięcia dwóch żywiołów.  Jeden z nich to Afryka – męska część zespołu, trzej fascynaci kultury i przede wszystkim muzyki Czarnego Lądu, od wielu lat studiuje jej rytmy i podróżuje do Afryki Zachodniej. Są uczniami szkoły rytmu i członkami zespołu City Bum Bum, który od blisko dziesięciu lat swoją rdzennie afrykańską grą zaskakuje nawet rodowitych Gwinejczyków czy Senegalczyków. Uczą się od światowych mistrzów afrykańskich bębnów djembe, takich jak: Seckou Keita, Adama Bilorou Dembele czy Famadou Konate.
Drugi to żywioł polski - to dziewczęta podróżujące z kolei po różnych zakątkach naszego kraju, poszukujące muzyki naszych źródeł. Uczą się od podeszłych już wiekiem, starych mistrzów, zgłębiają tajniki mazurków, kujawiaków, polek, odkrywają na nowo to, co zapomniane, a tak piękne w polskiej muzyce ludowej.
„Muzyka, którą wykonujemy, łączy w sobie rdzenne brzmienia polskiej muzyki etnicznej z dzikim rytmem afrykańskich bębnów. Jest jak drzewo, które rośnie w polskim ogrodzie, ale korzeniami sięga aż do Afryki.”

Frument Project

Zespół powstał w 2008 roku w Radomiu. Ideą zespołu jest łączenie rodzimego folku z innymi gatunkami muzycznymi, aby powstała idealna, orzeźwiająca mieszanka taka jak FRUMENT. Kompozycje lidera oraz muzyczne mikstury zespołu zostały docenione m.in na Mikołajkach Folkowych 2011 (II miejsce) oraz Festiwalu Akordeonowym w Przemyślu w 2011 (również II miejsce).
Muzycy poza mieszaniem Frumentu udzielają się w innych projektach. Razem tworzą Kapele Bez Pardonu, co niektórzy występują z Kapelą Hanki Wójciak, Stela Squat, Między Udami, inni z Dobroto, Tygiel Folk Banda, a także mają na swym koncie współpracę z takimi artystami jak: Bogusław Mec, Krzysztof Cugowski, Marcin Wyrostek...

Barbara Wilińska, Jacek i Kuba Mielcarek

Barbara Wilińska koncertuje jako solistka i z zespołami. Repertuar koncertowy tworzą muzyka dawna i ludowa z różnych tradycji. Są wśród nich m.in. pieśni obrzędowe, liryczne, ballady dziadowskie. Tym razem zaśpiewa i zagra na lirze korbowej i ludowej cytrze, a towarzyszyć jej będą na kontrabasie melodycznym i idiofonach prostych (Kuba Mielcarek) oraz na instrumentach dętych drewnianych (Jacek Mielcarek). Będzie to muzyka kreatywna z elementami improwizacji, muzyki współczesnej i eksperymentalnej - koncepcja minimalistyczna.

Zaraz po ogłoszeniu laureatów konkursu o Złotą Fujarę, Dragon Folk Fest przeniesie się do Mordoru, czyli podziemi Dragona. Ruszymy tam z szalonym etno after party, które rozkręci DJ EMPE!
Zanim nastanie noc, DJ EMPE prezentuje world music w swoich radiowych audycjach w poznańskim eterze. Po zachodzie słońca wchodzi do klubów i na festiwalowe sceny, aby dostarczać tam solidne dawki imprezowego worldbeatu. W ramach autorskiego imprezowego projektu „Halo Ziemia!” bezkompromisowo miksuje balkanbeat, elektro tzigane, nuevo flamenco, afro-cubano, reggaeton, bhangrę, kolumbijską cumbię, bułgarską czałgę, rumuńskie manele czy etno rap. Do tego wszystkiego dokłada klasyczne tematy folk i pop ubrane w klubowe szaty plus hity polskiego etno.
DJ EMPE ma na koncie imprezy w ramach największych festiwali world music w Polsce, m.in. Ethno Port Poznań, Festiwal Flamenco Duende, Folkowisko, Festiwal „Z Wiejskiego Podwórza”, Rozstaje, Skrzyżowanie Kultur; gra after party po klubowych koncertach topowych polskich polskich kapel etno/folk, m.in. Dikanda, Beltaine, Bubliczki. Czas na kolejne szalone party bez paszportu, bez biletu, bez granic!
http://soundcloud.com/dj_empe
Demo set: http://soundcloud.com/dj_empe/halo-ziemia-set

 

WSTEP WOLNY

Dragon Folk Fest Vol.5
Klub Dragon (Poznań, ul. Zamkowa 3)
07.06.2014
http://www.dragon.krzyk.pl/
https://www.facebook.com/events/246397888899045/

 • 2014-06-08

  AKADEMIA MAŁEGO DOMU KULTURY

  PAPIEROWY TEATR KAMISHIBAI
  (warsztaty trwają 60-90 minut)

  Kamishibai (kami=papier, shibai=sztuka) to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania dla dzieci. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy - parawan. Ilustracje opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Tył karty zarezerwowany jest na tekst oraz miniaturkę obrazka. Parawan stoi odwrócony do publiczności, czytający, opowiadający stoi z boku lub tyłu i czyta opowieści zmieniając płynnie plansze. Przy opowiadaniu lektor wykorzystuje również dodatkowo różnego rodzaju rekwizyty, marionetki, pacynki, teatr cieni, instrumenty. Taka forma opowiadania baśni umożliwia jeszcze większe pobudzanie wyobraźni dzieci.

  My zapraszamy na baśń afrykańską, a po niej na warsztaty inspirowane afrykańskimi opowieściami i afrykańską kulturą.


  Warsztaty dla osób w wieku 4–10 lat


  Cena warsztatów: 25zł/dziecko
  Liczba miejsc ograniczona
  Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl
  Zapisy do 6 czerwca


  Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4 Poznań
  (dla spóźnialskich wejście przez Klub Dragon).
  Patroni medialni: Qlturka, Czas Dzieci, IKS, Kultura Poznań, BabyOnline, Miasto Dzieci, Mini-Kultura, dzieciPOZNAN.pl.
   

 • 2014-06-29

  ZAKAMARKI MAŁEGO DOMU KULTURY

  warsztaty dla dzieci i rodziców
  (warsztaty trwają około 60-90 minut)

  Zakamarki Małego Domu Kultury to spotkanie z książką, które może się skończyć w zupełnie innym czasie i przestrzeni. Chcemy, żeby książka inspirowała do odkrywania, tworzenia, eksperymentowania. Zdarzyć może się wszystko.

  W czerwcu zapraszamy na…
  … warsztaty wokół książki „Moja mama Gorylica”. Autorką książki jest Frida Nilsson, autorką ilustracji Lotta Geffenblad. Pewnego dnia Gorylica przyjeżdża do domu dziecka, aby adoptować jedną z sierot. Niemal od razu wie, które to ma być dziecko. Biedna Jonna! Tak marzyła, żeby jej mama pachniała perfumami i elegancko się ubierała. Gorylica jest wielka i niezgrabna – i pachnie małpą. W dodatku podobno Gorylica pożera dzieci. Niestety Jonna nie ma wyboru. Gorylica zabiera ją ze sobą. Jaki los czeka Jonnę? Czy spełnią się jej obawy? I czy będzie chciała wracać do domu dziecka, gdy tak postanowi urząd gminy?
  Okazuje się, że pozory mylą. A jeśli chcecie się dowiedzieć, jak bardzo zapraszamy na warsztaty.

  Warsztaty dla dzieci w wieku 4 - 8 lat.

     
  Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4 Poznań

  Wstęp wolny
  Liczba miejsc ograniczona
  Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl

   
  Projekt ten realizowany jest przy wsparciu Miasta Poznania.


  Organizator:
  Fundacja Mały Dom Kultury.
  Partner: Wydawnictwo Zakamarki.
  Patroni Medialni: Miasto Dzieci, Czas Dzieci, IKS, "dzieciPOZNAN.pl - dziecięca strona Poznania", Kultura Poznań, Ryms, Qlturka, Radio Afera, BabyOnline, Mini-Kultura.