WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2016-03-04

ZIMPEL/ZIOŁEK

Mały Dom Kultury

Start: 21:00

Bilety: 25 / 30 zł
 
 
▶ Wacław Zimpel
 
sięga do wszystkich muzycznych światów, w których porusza się od lat, w ramach różnych projektów i zespołów. Splata ze sobą amerykański minimal music, hinduski system rag, jazz oraz klasykę. Aby zbudować wielowarstwowe polifonie wykorzystuje looper, który umożliwia nakładanie na siebie kolejnych warstw melodycznych, co przywołuje na myśl renesansowe kanony Ockeghema i kompozycje Steve Reicha.
 
Tak jak w swoich poprzednich projektach, tak i w tym, Zimpel prezentuje bogate instrumentarium. Oprócz klarnetów, analogowych organów z lat 70. i pianina, korzysta z ludowych instrumentów różnych kultur - laotańskiego khaenu, hinduskiej algozy, fletów alikwotowych z Karpat czy trombity ukraińskiej. 
 
Konsekwencją solowego projektu muzyka będzie wydanie albumu w 2016 roku. Płyta zatytułowana „Lines" ukaże się w lutym nakładem krakowskiego wydawnictwa Instant Classic.
 
http://www.waclawzimpel.pl/pl
https://www.youtube.com/watch?v=viwB1-RLV5U
 
▶ Kuba Ziołek
 
Kuba Ziołek to kolejny po Starej Rzece solowy projekt Kuby Ziołka. Tym razem muzyk częściowo porzuca statyczne chmury dronów i szmerów, i próbuje zmierzyć się z dźwiękami 6 i 12-strunowych gitar akustycznych podłączonych do ludowych efektów gitarowych – głównie z Tajwanu i Chin. Kwituje to irracjonalnym dodatkiem elektronicznych wyładowań, żeby było modnie i własnym głosem, żeby było miło. 
 
Kuba Ziołek to artysta znany przede wszystkim z projektu Stara Rzeka, którego dwa dotychczasowe albumy zostały dobrze przyjęte zarówno w kraju jak i zagranicą, o czym świadczą słowa uznania i wysokie miejsca w rankingach gazet i portali takich jak: Gazeta Wyborcza, Polityka, TMobile-Music, Tygodnik Powszechny, The Quietus, Tiny Mix Tapes, Scaruffi.
 
Symbolicznym podsumowaniem muzycznej działalności jest nagroda 'Paszporty Polityki' w kategorii muzyka popularna. Artysta pod różnymi postaciami i w różnych składach (m.in. z Innercity Ensemble, Alameda 3, Ed Wood, Hokei, T'ien Lai, Kapital) występuje z powodzeniem na całym świecie. Koncertował m.in. w Londynie, Liverpoolu, Stambule, Barcelonie, Sao Paulo czy Nowym Jorku. 
 
http://stararzeka.bandcamp.com/
http://alamedacountydeathcult.bandcamp.com/
http://tienlai.bandcamp.com/
 
▶ Oprócz solowych koncertów muzycy wystąpią również w duecie.

 • 2016-03-08

  ZIEMOWIT SZCZEREK

  Fakty po faktach, czyli Szczerek w Dragonie

  08.03.2016, godzina 20:30, Mały Dom Kultury/ klub „Dragon”, wstęp wolny.

  Rozmowę poprowadzi Damian Nowicki.

  Organizator: Fundacja Kultury Akademickiej

  Ziemowit Szczerek (ur. 1978) − pisarz, dziennikarz, tłumacz, zawzięty łowca dziwactw i koszmarków geopolitycznych Wschodniej Europy. Laureat Paszportu Polityki za książkę „Przyjdzie Mordor i nas zje”.

   
  Spotkanie nie będzie promocją jego ostatniej pozycji „Tatuaż z Tryzubem”, aczkolwiek na pewno o niej wspomnimy. Porozmawiamy o amerykańskim dziennikarstwie w stylu „Gonzo”, na czym ono polega i jak się je uprawia w Europie. Będzie także o podróżach, o dużych i małych politycznych absurdach, które jednym spędzają sen z powiek, a drugim dają nadzieję na lepsze jutro. 
  Bez wielkich narracji i akademickiego nadęcia podpytamy o to, co skłoniło Szczerka, aby przejechać Ukrainę wzdłuż i wszerz, dlaczego postanowił zmierzyć się z mentalnością bloku wschodniego, przez pokolenia podlewaną wódką i spirytusem. Nie obędzie się bez pytania o słynny w pewnych kręgach Balsam Wigor.
   
  „[Przyjdzie Mordor] wchodzi tak łatwo, jak kultowy wśród polskich plecakowców ukraiński balsam Wigor – który w rzeczywistości jest środkiem na potencję – rozrobiony kwasem chlebowym z przerdzewiałej cysterny. Swoboda, prostota, lekkość, rytm zdań pędzących na łeb, na szyję, wulgaryzmy przyjemne jak pieszczota.” Michał Szymański, „Dwutygodnik”.
   
   

 • 2016-03-09

  LOMI LOMI

  SCENA MDK, GODZINA 20.00
  BILETY 20/ 25 PLN
   
  Lomi Lomi. Ich album pt "Heroizm woli" (Lado ABC) to według wielu krytyków muzycznych jedno z najciekawszych wydawnictw 2015 r. na polskiej scenie muzycznej. Piotr Domagalski, Mateusz Szemraj, Krzysztof Cybulski i Artur Lipiński grają muzykę niełatwo poddającą się kategoriom. Sprawdźcie sami!
   
  "Taneczna muzyka eksperymentalna i nowoczesna muzyka dawna. Lomi Lomi klei niesklejalne: psychodelię, melodyjną lekkość i odrobinę nerdowości (te cymbały!). A wszystko to z luzem, absurdem i totalnie przekonującą blazą"- Radek Soćko (tegoslucham.pl)
   
  "Trochę jak słuchowisko nadającego nocą niszowego radia, jak ścieżka dźwiękowa do starego filmu, jak muzyka z pogrzebu, na którym organista lekko przesadził z nielegalnymi substancjami psychotropowymi" - Łukasz Kamiński (Gazeta Wyborcza)
   
  "Kompozycje Lomi Lomi wymykają się kategoryzacji. Można fantazjować o etnicznych inspiracjach, choćby muzyką klezmerską, czy wariacji na temat soundtracku do kolejnej ekranizacji Baśni z tysiąca i jednej nocy. Można szukać gdzieś w tradycji psychodelii lat 60., ale też trójmiejskiej alternatywy przełomu lat 90. i 00. Rozbrykana czwórka zdaje się nie mieć żadnych hamulców – ktoś podrzuci nowy trop, a cała reszta podąża nową ścieżką rozradowana jak psocące dzieci" Marceli Frączek (WAFP!)
   
  "Heroizm woli to jedna z moich ulubionych polskich płyt tego roku - zaskakująca brzmieniem i formą, piosenkowa i abstrakcyjna, pełna frajdy ale daleka od banału." Piotr Lewandowski (PopUp Music)
   

 • 2016-03-10

  literuFKA

  Fundacja Kultury Akademickiej zaprasza na trzecią edycję cyklu literackiego „literuFKA”. Tym razem to osiem spotkań z poezją, prozą i muzyką. Osiem niepowtarzalnych okazji do poznania autorów, których dobraliśmy według subiektywnego klucza. Bez wykładów i wymądrzania się. Posłuchamy z nogą na nogę, po turecku, a może i na leżąco. Będziemy literaturę smakować, krytykować i drzeć. Jeśli będzie trzeba, wejdziemy na ostatnie piętro i wyrzucimy ją przez okno. A po każdym spotkaniu odbędzie się slam poetycki.
  ————————–
  Rozkład jazdy literuFKA:
  11.02 – Ilona Witkowska
  17.02 – Jakub Sajkowski
  26.02 – Marcin Zegadło
  10.03 – Jakobe Mansztajn
  31.03 – Adam Kaczanowski
  7.04 – Szczepan Kopyt
  28.04 – Marcin Orlik
  5.05 – Natalia Malek
  ————————–
  Wszystko odbędzie się w Małym Domu Kultury, w klubie Dragon. Wstęp wolny, jak to się ładnie mówi.

  www.fundacja-fka.pl
  www.facebook.com/KLUB.DRAGON.POZNAN

  Współorganizatorzy: Klub Dragon, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

 • 2016-03-11

  PURUSHA

  w ramach Nowy Wiek Awangardy
   
  Mały Dom Kultury, Klub Dragon
  11.03.2016, start: 20.00
  Bilety: 20/25 pln
   
   
  Trzy osoby patrzące na tę samą rzecz widzą trzy różne rzeczy. Trzy osoby grające szczerze o tym samym, grają trzy różne rzeczy. W tym zespole, uważamy, że to dobrze. Nie próbujemy ani tego zmieniać, ani udawać, że jest inaczej. Grając, każdy z nas zachowuje swoją perspektywę. Gra to co czuje, a nie to co czuje kolega. W konsekwencji, jedyny poziom, na którym się zgadzamy to istota. Sedno.
   
  Koncert promujący płytę PURUSHA "Cosmic Friction".
   
  Zespół tworzą:
   
  Wojciech Traczyk.
  Kontrabasista, basista, kompozytor i improwizator od lat eksplorujący różne muzyczne style, poszerzając tym samym horyzonty, wzbogacając i stale przedefiniowując swój język muzyczny. Kształcił się w PSM im. F.Chopina w Warszawie, na Wydziale Jazzu w AM im. K.Szymanowskiego w Katowicach, na Wydziale Matematyki UW i w zespołach starszych/mądrzejszych/lepszych.100 lat temu był laureatem różnych konkursów jazzowych, takich jak na przykład Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Juniors, Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach, grając tam z różnymi zespołami.
  Współpracował z różnymi artystami i zespołami, między innymi z: Władysławem Jagiełło, Jimem Bakerem, Davem Rempisem, Aramem Sheltonem, Maria Peszek, Gaba Kulka, Sufity, Neurasja, Tworzywem Sztucznym, Muzykoterapia, The Light, Kamil Szuszkiewicz Band, Młynarski Plays Młynarski, Wacław Zimpel, Kapacitron...W 2012 roku, zainspirowany bardzo ciekawą preparacją kontrabasu, której autorem jest Hubert Połoniewicz, nagrał płytę na kontrabasie solo, która ukazała się nakładem Multikulti. Natomiast w 2014 roku ukazała się druga solowa płyta „Dziekuję, dobrze” z piosenkami.
   
  Paweł Szpura
  Perkusista, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60. i 70. Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans, to sprawia, że jest kontynuatorem tradycji Eda Blackwella i Hamida Drake’a. Jest członkiem zespołów HERA, Cukunft czy Wovoka. Stale współpracuje z Łukaszem Rychlickim, tworząc z Majkiem Majkowskim Lotto, a z Mikołajem Trzaską trio Freegate.
   
  Paweł Postaremczak
  Jeden z najciekawszych saksofonistów na polskiej scenie. Charakteryzuje go wyjątkowo liryczny i ekstatyczny styl, będący kontynuacją tradycji wielkich mistrzów saksofonu jak John Coltrane czy Pharoah Sanders. Jego gra hipnotyzuje. Z niezwykłą świadomością tworzy frazy niepowtarzalne, trudne do zapomnienia. Ma za sobą współpracę z takimi muzykami jak Hamid Drake, Michael Zerang, Mikołaj Trzaska, Klaus Kugel, Raphael Rogiński, Janusz Stefański, Marcin Masecki, Robert Kusiołek czy Mark Tokar
   
   
   
   

 • 2016-03-12

  Dziwne zwierzęta

   TEATR SYTUACJE GRUPA


  Fundacja Mały Dom Kultury
  ul. Zamkowa 3/4
  g. 11.30 i 13.15
   
   
  Scenariusz na podstawie książki Lotty Olsson „Dziwne zwierzęta”
  w tłumaczeniu Agnieszki Stróżyk
  Reżyseria: Marianna Piskorz i Julia Szmyt
  Muzyka: Marcin Lenarczyk
  Kostiumy i scenografia: Anna Konieczna
  Występują: Ewa Kaczmarek, Julia Szmyt, Przemysław Zbroszczyk
  Głosu użyczyli: Anna Cynkutis, Kuba Kapral, Maciej Krych, Wojtek Luchowski, Szymon Łuczak, Marianna Piskorz, Maciej Włodarczyk, Przemysław Zbroszczyk
   
  Pomiędzy niezwykłością a osobliwością.
  Pomiędzy szczególnością a cudacznością.
  Pomiędzy śmiesznością a przedziwnością.
  Pomiędzy innością a obcością.
  Pomiędzy dziwactwem a wariactwem.
  Pomiędzy egzotyką a groteską.
  Istnieje dziwność.
   
  Co jest dziwne i kto jest dziwny? Kto jest najdziwniejszy? I dlaczego?
  Wnioski są zadziwiające i bardzo przyjemne.
  To, co jest od nas inne, co się od nas różni, bardzo często stereotypowo
  powoduje nasz strach, który na zewnątrz może przejawiać się na różne
  sposoby – nie dotykam, omijam, oddalam się od dziwności albo wyśmiewam,
  niszczę.
  Inność może wydawać się niebezpieczna. Mrówkojad z Orzesznicą, główni bohaterowie spektaklu, dochodzą jednak do innych wniosków, dużo bardziej satysfakcjonujących.
   
  „Dziwne zwierzęta” to przedstawienie dla dzieci w wieku 4 do 9 lat.
   
   
  Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4, Poznań
  Wstęp 20zł/osobę
  (jeśli z jednej rodziny przychodzi więcej, niż 2 osoby 2 pierwsze osoby
  płacą po 20zł, a każda kolejna 10zł)
  Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji miejsc drogą mailowa pod adresem
  julia@fundacjamdk.pl
   
  Organizator: Fundacja Mały Dom Kultury
   
   
  Partnerzy: Wydawnictwo Zakamarki, Klub Dragon
  Patroni Medialni: Qlturka, Czas Dzieci, IKS, Kultura Poznań, Mini-Kultura, Miasto Dzieci, BabyOnline, Radio Afera, "dzieciPOZNAN.pl - dziecięca strona Poznania"

 • 2016-03-13

  Zakamarki Małego Domu Kultury

  13 marca, godz. 12.30
  warsztaty dla dzieci i rodziców

  (warsztaty trwają około 60-90 minut)

  Zakamarki Małego Domu Kultury to spotkanie z książką, które może się skończyć
  w zupełnie innym czasie i przestrzeni. Chcemy, żeby książka inspirowała
  do odkrywania, tworzenia, eksperymentowania. Zdarzyć może się wszystko.

  W marcu zapraszamy na…
  … warsztaty wokół książki Evy Susso z ilustracjami Benjamina Chaud
  pt. „Duch z butelki”.

  Warsztaty dla dzieci w wieku 4 - 8 lat.
     
  Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4 Poznań

  Wstęp: 20zł/dziecko
  Liczba miejsc ograniczona
  Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl

  Organizator: Fundacja Mały Dom Kultury.
  Partner: Wydawnictwo Zakamarki.
  Patroni Medialni: Miasto Dzieci, Czas Dzieci, IKS, "dzieciPOZNAN.pl - dziecięca strona Poznania", Kultura Poznań, Ryms, Qlturka, Radio Afera, BabyOnline, Mini-Kultura.

   

  2016-03-15

  SHORT WAVES W MDK-U

  SHORT TALK Z UNIWERSYTETEM SWPS

  Oblicza miłości

  MDK / Klub Dragon

  zapisy* / enrollment* | 60’

  Więcej info: www.shortwaves.pl

  2016-03-17

  SHORT WAVES W MDK-U

  POWTÓRKA: POZNAŃ OPEN I

  MDK / Klub Dragon

  8 PLN | 85’ 

  Więcej info: www.shortwaves.pl

   

  2016-03-18

  SHORT WAVES W MDK-U

  POWTÓRKA: POZNAŃ OPEN II

  MDK / Klub Dragon

  8 PLN | 95’

  Więcej info: www.shortwaves.pl

  2016-03-19

  SHORT WAVES W MDK-U

  POWTÓRKA: POZNAŃ OPEN III

  MDK / Klub Dragon

  8 PLN | 85’ 

  Więcej info: www.shortwaves.pl

  2016-03-20

  SHORT WAVES W MDK-U

  14:00 POWTÓRKA: BEST OF SEVEN I

  MDK / Klub Dragon

  8 PLN | 60’

  15:30 POWTÓRKA: BEST OF SEVEN II

  MDK / Klub Dragon

  8 PLN | 73’

  17:00 SHOR T TALK : Videoesej jako forma recenzji

  MDK / Klub Dragon

  wstęp wolny / free entry | 60’

  Więcej info: www.shortwaves.pl

  2016-03-31

  Joy Pop

  31.03.2016

  g.20.00

  Scena MDK/Klub Dragon

  bilety 20 pln

   

  Joy Pop to elektro rock n rollowe duo założone w Warszawie. Brzmienie zespołu oparte jest na groovie akustycznych bębnów wypuszczanych z samplera, plastikowych pasażach syntezatorów, rozległych gitarach oraz charakterystycznym wokalu co w sumie plasuje ich gdzieś między rock n rollem, k-popem, elektropopem czy EDM. Można się też pokusić o nazwanie tych wszystkich składowych nomen omen Joy Music. Zespół tworzą Hania Piosik i Tomek Wódkiewicz, podając za jego początek imprezy organizowane, w którto acz intensywnie działającym, stołecznym klubie Cząstki Elementarne. Na wiosnę 2016 roku ukaże się pierwszy studyjny album grupy "Deadly Queen". Zespół jest obecnie w trakcie nagrań. 

  Tak o pierwszej płycie pisał portal tegoslucham.pl:

  "Wspomnieć, że to kolorowa mieszanka wielu stylistyk to banał. Ale, że przy beztroskiej zabawie wykręcają też fajne psychodeliczne rzeczy, już nie tak bardzo. Znajdzie się tu kilka przebojów, które powinny szturmować co niektóre listy przebojów. Oby „Joy Pop” (nazwa chyba też sporo mówi?) nie był krótkotrwałym wybrykiem. Bo ten duet ma wszelkie predyspozycje do tego, by wyraźniej zaistnieć w polskie alternatywie. "