WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2011-06-03

SZA/ZA

SzaZa czyli duet Szamburski / Zakrocki.

 

MUZYKA

Muzyka duetu Sza/Za to niezwykłe połączenie pozornie skrajnych przeciwieństw – hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, piękna i brzydoty, a także wyrafinowanej mądrości i czystej, naiwnej bezmyślności. Za pomocą klarnetu i skrzypiec, głosu, analogowych efektów zapętleń oraz delikatnych przetworzeń – muzycy poszukują jedności tych przeciwieństw, starają się oswobodzić zarówno scenę jak i widownię z krępujących reguł oraz sztywnych kulturowych „ustawień“. Czasem ich występy przybierają formę groteski, mrocznej zabawy, performance’u, a czasem niezwykle poważnej i głębokiej wypowiedzi muzycznej, pozostającej jednak w interakcji z publicznością. Istotne staje się tu samo Bycie muzyków na scenie, obserwacja aktu twórczego, w jego szczerej i prawdziwej formie, nieskrępowanej konwencją koncertu czy spektaklu, uwolnionej.

 

BIO

Patryk i Paweł to muzycy, improwizatorzy, animatorzy, którzy od 1999 roku aktywnie działają na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej. Prowadzili cykle Galimadjaz (www.szmery.com/galimadjaz) oraz Djazzpora (www.djazzpora.art.pl), które w dużej mierze przyczyniły się do uformowania warszawskiej sceny muzycznej. Udzielali się min. w takich projektach jak – Tupika, Meritum, Meoma, Horny Trees, Cukunft, kwartet klarnetowy Ircha Pneumatic, Zakład Produkcji Dźwięku i wielu innych, których nazw nie pamiętają. Tworzą muzykę dla teatru, filmu, kina niemego, tańca współczesnego.

Współpracowali min. z P. Cieplakiem, P. Miśkiewiczem, L. Bzdylem, M. Liberem, K.Globiszem, M. Pieprzycą, K. Kozyrą, P. Borowskim. Swoją muzyką w licznych projektach wspierali takie instytucje jak Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Toruniu, Galerię Zachęta, Filmotekę Narodową, Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Francuski, Instytut Adama Mickiewicza, Akademię Sztuk Pięknych, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Teatr Polonia, Teatr Nowy i wiele innych. Duet SzaZa w 2009 roku zdobył wyróżnienie za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kontrapunkt“ w Szczecinie oraz nagrodę główną za muzykę od Ministra Kultury i Teatru Narodowego w XV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej. Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki działają w niezależnym wydawnictwie LadoAbc (www.ladoabc.com) oraz Stowarzyszeniu Kulturalnym Lado, środowisku którego konsekwentna, trwająca już kilkanaście lat działalność muzyczna, wydawnicza oraz animacyjna przyczyniła się do niezwykle dynamicznego rozwoju nowej muzyki w Polsce. W roku 2009 obchodzą dziesięciolecie działalności artystycznej.

 

BILETY W CENIE 10 ZŁ

www.myspace.com/szamburski www.myspace.com/zakrocki www.ladoabc.com
 • 2011-06-05

  OPERA OMNIA

  Hector Berlioz – Benvenuto Cellini

  Wiener Philharmoniker

  Dyr. Valery Gergiev

  Soliści: Burkhard Tritz, Maija Kovalevska

   

   

  Projekt realizowany przy wsparci Miasta Poznań.

  Patronat medialny:

  www.operaomnia.pl

  2011-06-10

  FRED LONGBERG-HOLM/ PIOTR MEŁECH

   

  KONCERT W RAMACH CYKLU NOWY WIEK AWANGARDY

   

  Fred Lonberg-Holm: cello, electronics
  Piotr Mełech: clarinet, bass clarinet


  Fred Lonberg-Holm 
  - wiolonczelista i kompozytor, lider własnych zespołów: Valentine Trio i Lightbox Orxhestra. Urodził się w 1962 roku, studiował w Juilliard School, a później na rozmaitych kursach prowadzonych m.in. przez Anthony'ego Braxtona, Mortona Feldmana, Bunita'ę Marcus i Pauline Oliveros. W 1995 roku przeniósł się do Chicago gdzie szybko podjął współpracę z muzykami tamtejszej sceny jazzowej i postrockowej - jest muzykiem i współtwórcą zespołów The Boxhead Ensemble, The Friction Brothers (z Michael'em Zerang'iem), The Flatlands Collective, Keefe Jackson's Fast Citizens, Joe McPhee Survival Unit III, Peter Brotzmann Chicago Tentet, Frame 4tet, Territory Band. Współpracował z wieloma czołowymi amerykańskimi i europejskimi muzykami sceny jazzowej i free improv wśród których wymienić należy: Jima Bakera, Johna Butchera, Wilberta DeJoode, Axela Doernera, Matsa Gustafssona, Charlotte Hug, Glenna Kotche, Petera Kowalda, Nicole Mitchell, Torstena Mullera, Jima O'Rourke, Jeffa Parkera, Davida Stakenasa, Bena Vida i Michaela Zeranga. Muzyk Vandermark 5 od 2004 roku.

   

  Piotr Mełech - klarnecista, kompozytor, aktywny muzyk poznańskiej sceny improwizowanej (Enterout Trio, Tfaruk Love Communication, The Tsigunz Fanfara Avantura, Lentoid). Koncertował i nagrywał m.in. z Fredem Lonberg-Holmem, Michaelem Zerangiem, Matsem Gustafssonem, Wacławem Zimplem. Współpracował z Teatrem Strefa Ciszy, a także z poznańskimi poetami Edwardem Pasewiczem i Szczepanem Kopytem. Współtworzył grupę teatralną „Kapral feat De Kolt”.

   

  BILETY W CENIE 20 ZŁ W PRZEDSPRZEDAŻY ORAZ 25 ZŁ W DNIU KONCERTU

  http://www.lonberg-holm.info/

  2011-06-12

  OPERA OMNIA

  Giuseppe Verdi – Nabucco

  The Metropolitan Opera Orchestra and Chorus

  Dyr. James Levine

  Soliści: Juan Pons, Samuel Ramey

   

   

  Projekt realizowany przy wsparciu Miasta Poznań.

  Patronat medialny:

   

  www.operaomnia.pl

  2011-06-15

  POSTAREMCZAK/TOKAR/SZPURA

  KONCERT W RAMACH CYKLU NOWY WIEK AWANGARDY  Mark Tokar (kontrabas), Paweł Szpura (perkusja) i Paweł Postaremczak (saksofony) - trzech muzyków znanych ze współpracy z czołówką polskiej i światowej sceny improwizowanej. Po latach grania ze sobą w różnych konfiguracjach postanawiają zrealizować pomysł, który dojrzewał w nich od dłuższego czasu. W oparciu o ukraińskie pieśni żałobne, z której każda posiada swoje własne, niesamowicie głębokie znaczenie, odkrywają przestrzeń pozwalającą na medytacyjną podróż w głąb muzyki.

   

  BILETY W CENIE 15 ZŁ W PRZEDSPRZEDAZY ORAZ 20 ZŁ W DNIU KONCERTU   

  2011-06-18

  MIKOŁAJ TRZASKA/ TOMASZ SZWELNIK

  KONCERT W RAMACH CYKLU NOWY WIEK AWANGARDY  Rok temu, wspólnie z gdańskim pianistą Tomaszem Szwelnikiem, Mikołaj Trzaska przygotował materiał muzyczny, który ukazał się na płycie “Don’t leave us home alone”. Materiał zawiera wspólne kompozycje inspirowane współczesną kameralistyką. Głównym źródłem z którego czerpiemy natchnienie jest muzyka dodekafonistów (Arnolda Schonberga, Antona Weberna i Albana Berga). Jednak najważniejszą inspiracją jest próba zderzenie muzyki jazzowej z muzyką współczesną.

   

  BILETY W CENIE 20 ZŁ W PRZEDSPRZEDAŻY ORAZ 25ZŁ W DNIU KONCERTU

  http://www.trzaska.art.pl/

  2011-06-19

  ZAKAMARKI MAŁEGO DOMU KULTURY

  warsztaty dla dzieci i rodziców

  (warsztaty trwają około godziny)

   

  Zakamarki Małego Domu Kultury to spotkanie z książką, które może się skończyć

  w zupełnie innym czasie i przestrzeni. Chcemy, żeby książka inspirowała

  do odkrywania, tworzenia, eksperymentowania. Zdarzyć może się wszystko.

   

  Na warsztatach nr 10 ...

  … spotkamy się z książką pt. „Księżniczki i smoki”, której autorkami są Christina Björk (tekst) oraz Eva Eriksson (ilustracje). Poznamy wiele młodych księżniczek

  i ich zaskakujące przygody ze smokami. To wcale nie jest takie bardzo oczywiste,

  że księżniczki boją się smoków, a smoki je porywają.

   

   

  Zakamarki Małego Domu Kultury to połączenie działań Fundacji Mały Dom Kultury i Wydawnictwa Zakamarki. Zapraszamy serdecznie.

   

  WSTĘP 10 ZŁ

   (dla spóźnialskich wejście przez Klub Dragon).

  2011-06-19

  OPERA OMNIA

  Giuseppe Verdi – Rigoletto

  Wiener Philharmoniker

  Dyr. Riccardo Chailly

  Soliści: Luciano Pavarotti, Edita Gruberova

   

   

  Projekt realizowany przy wsparciu Miasta Poznań.

  Patronat medialny:

   

  www.operaomnia.pl

   

  2011-06-26

  OPERA OMNIA

  Giuseppe Verdi – Traviata

  Chorus and Orchestra of The Zurich Opera House

  Dyr. Franz Welser-Most

  Soliści: Eva Mei, Piotr Beczala

   

  Projekt realizowany przy wsparciu Miasta Poznań.

   

  Patronat medialny:

   

  www.operaomnia.pl

   

  2011-06-30

  KEN VANDERMARK/ TIM DAISY

  KONCERT W RAMACH CYKLU NOWY WIEK AWANGARDY

   

   Ken Vandermark: tenor saxophone, clarinet
  Tim Daisy: drums, percussion  Tych dwóch osobowości przedstawiać nie trzeba – gościli już w Dragonie kilkakrotnie. Od ich duetowego koncertu w maju 2008 roku rozpoczął się cykl awangardowych koncertów, który od ubiegłego roku przyjął nazwę Nowy Wiek Awangardy. Ken Vandermark i Tim Daisy współpracują ze sobą w ramach kilku grup - The Vandermark 5, Bridge 61, Frame Quartet, Sound In Action Trio czy Resonance Project. Niemal od samego początku współpracy realizują oni również projekt duetowy. Pierwsze koncerty grali razem już pod koniec 2002 roku. Muzyczna formuła którą wybrali jest owocem dwóch fascynacji. Pierwszą są duetowe nagrania Dona Cherry'ego z Edem Blackwellem, Anthony'ego Braxtona z Maxem Roachem czy Petera Brötzmanna z Hanem Benninkiem. Od Blackwella i Cherry'ego przyjmują oni podobną, lekką i komunikatywną formułę grania, nie uciekają od melodycznej prostoty i piękna rozumianego w bardzo tradycyjnym duchu; od Braxtona z Roachem - wielką dbałość o strukturę utworów, ale i rytmiczne komplikacje; a od Brötzmanna z Benninkiem - energię i bezkompromisowość. Wzbogacają jednak muzykę o to, co dla Kena Vandermarka zawsze było znakiem rozpoznawczym - transową, rockową motorykę. Drugą są formalne zależności improwizacji i kompozycji rozumiane w duchu idei twórców freely improvised music (nie bez wpływu idei Johna Cage'a i Mortona Feldmana). Oznacza to  w tym przypadku odejście od ornamentalnego charakteru jazzowej improwizacji - nie jest już ona wprowadzana do kompozycji w czasie jej wykonywania, ale to kompozycja jest efektem wspólnej, w tym przypadku duetowej, improwizacji. Kompozycja jest więc procesem realizowanym w trakcie koncertu na oczach widzów.

   

  BILETY W CENIE 30 ZŁ W PRZEDSPRZEDAŻY ORAZ 35 ZŁ W DNIU KONCERTU