WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2015-05-08

literuFKA

cykl literacki Fundacji Kultury Akademickiej

Mały Dom Kultury
wstęp wolny

'Poezja hói, sałatki szkoda', zwykł mawiać Nikoś Dyzma. Wszedł grabarz na salony? Można się wybić? Złapać diabła za nogi? Można. Czas więc na nas, i my pokażemy, że można. Słowo harcerza.

--------------------------

Cykl literacki „literuFKA‘‘, to sześć spotkań z poezją, prozą i muzyką. Sześć niepowtarzalnych okazji do poznania autorów, bez „mądrych głów“ i ekspertów. Bez wykładów i wymądrzania się. Posłuchamy z nogą na nogę, po turecku, a może i na leżąco. Będziemy literaturę smakować, krytykować i drzeć. Jeśli będzie trzeba, wejdziemy na ostatnie piętro i wyrzucimy ją przez okno.

Kiedy i kto zabawi się z nami:

8.05 – Marcin Ostrychacz

--------------------------

 • 2015-05-10

  Zakamarki Małego Domu Kultury

  godz. 12.30
  warsztaty dla dzieci i rodziców
  (warsztaty trwają około 60-90 minut)

  Zakamarki Małego Domu Kultury to spotkanie z książką, które może się skończyć w zupełnie innym czasie i przestrzeni. Chcemy, żeby książka inspirowała do odkrywania, tworzenia, eksperymentowania. Zdarzyć może się wszystko.

  W maju zapraszamy na…
  … warsztaty wokół książki „Pomelo wyrusza za mur ogrodu” autorstwa Ramony Bădescu i Benjamina Chaud.

  Warsztaty dla dzieci w wieku 4 - 8 lat.
         
  Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4 Poznań

  Wstęp wolny
  Liczba miejsc ograniczona
  Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl

  Projekt ten realizowany jest przy wsparciu Miasta Poznania.


  Organizator: Fundacja Mały Dom Kultury.
  Partner: Wydawnictwo Zakamarki.
  Patroni Medialni: Miasto Dzieci, Czas Dzieci, IKS, "dzieciPOZNAN.pl - dziecięca strona Poznania", Kultura Poznań, Ryms, Qlturka, Radio Afera, BabyOnline, Mini-Kultura.

 • 2015-05-15

  Magnificent Muttley

  Magnificent Muttley
  + The End

  Koncert w ramach All in Poznań
  15 maja
  godzina: 20:00

  szczegóły wkrótce

 • 2015-05-18

  Vandermark/ Lonberg - Holm

  18.05.2015
  Ken Vandermark // Fred Lonberg-Holm Duo
  Mały Dom Kultury, g.20.00

  Bilety: 30/40 pln

  Koncert w ramach Nowy Wiek Awangardy
  [www.nowywiekawangardy.blogspot.com]

  18-go maja zapraszamy na duetowy koncert - w Małym Domu Kultury zagrają razem - po raz pierwszy w Polsce od czasów Vandermark 5 - Ken Vandermark oraz Fred Lonberg-Holm.

  Fred Lonberg-Holm: wiolonczela, elektronika
  Ken Vandermark: saksofony, klarnet

  Rewelacyjnie sprawny saksofonista (przede wszystkim tenorowy) i klarnecista (przede wszystkim basowy). Jego gra na obu tych instrumentach, powoduje, że znaleźć się on powinien pośród najwybitniejszych przedstawicieli obu tych instrumentów we współczesnym jazzie. Winien być jednak postrzegany także jako animator jazzowej sceny. Wielość projektów, które prowadzi doprawdy imponuje.
  Wczesny okres twórczości Kena Vandermarka, to współpraca z rockowym zespołem The Flying Luttenbachers. Podstawową formą wypowiedzi Vandermarka pozostaje jednak jazz. Tworzy Ken Vandermark Quartet, którego koncepcja przeniesiona została do The Vandermark 5, jednego z kilku najważniejszych projektów Vandermarka. Równolegle z tym zespołem prowadzi trio DKV, w skład którego wchodzą Hamid Drake oraz Kent Kessler. Ten zespół, prezentujący akustyczne trio, ściśle nawiązuje do tradycji free jazzowej, wywodzącej się z wczesnych form free, dorzucając jednak młodzieńczą witalność. Bardziej rytmiczno-rockową postacią tria jazzowego prezentowanego przez Vandermarka jest Spaceways Incorporated. Współprowadzi również dwa amerykańsko-skandynawskie projekty: School Days oraz Territory Band. Często także uczestniczy w nagraniach AALY Trio Matsa Gustafssona, wraz z Peterem Brötzmannem i Matsem Gustafssonem tworzy znakomite trio Sonore. W ostatnich latach Vandermark współtworzy kilka nowych projektów, m.in: Platform 1, Double Tanderm, Lean Left, Made To Break, czy Fire Room. Koncertuje i nagrywa także solo oraz w duetach z Timem Daisy i Paal Nilssen-Lovem.
  Gra i dotychczasowa aktywność Vandermarka spotkała się w roku 1999 z uznaniem, albowiem dostał on w tym roku nagrodę MacArthura (stając się jej laureatem pośród takich luminarzy jazzu, jak Cecil Taylor, czy Anthony Braxton).

  Wiolonczela, nie uznawana dotąd w jazzowym świecie za pełnoprawny instrument a kojarzona raczej z muzyką klasyczną, w rękach Freda Lonberga-Holma zyskała nowy wizerunek. Mieszka i pracuje w Chicago gdzie angażuje się w niezliczone i różnorodne przedsięwzięcia muzyczne, których w tętniącym jazzem mieście nie brakuje. Obecnie są to Ken Vandenmark s Territory Band, Frame Quartet and Vandenmark 5, Peter Brotzmann Chicago Tentet, Joe McPhee s Survival Unit III ( with Michael Zerang), Friction Brothers, The Boxhead Ensemble, Keefe Jackson s Fast Citizen s, Guillermo Gregorio Trio i Lightbox Orchestra. Swego czasu współpracował z Jimem Bakerem, Johnem Butcherem, Pterem Kowaldem, Axelem Doernerem, Jeffem Parkerem, Matsem Gustafssonem, Glenem Kotche i Jimem o Rourke. Uczestniczył w licznych sesjach nagraniowych miedzy innymi z Simonem Joynerem, Wilco, Willem Oldhamem, Danielem Givensem, Califone, Freakwater, God-is-my-co-pilot, Smog, Superchunk, US Maple. Lonberg nie wahał się łamać emocjonalnych, melancholijnych dźwięków wiolonczeli nagłymi dysonansami i krótkimi szarpanymi solówkami, eksperymentował też przepuszczając dźwięk instrumentu przez gitarowe efekty lub wielokrotnie go zapętlając.

  ZAPRASZAMY!

 • 2015-05-23

  Muzeum społeczne Wilda

  Zapraszamy mieszkańców Wildy, a zwłaszcza ulic: Fabrycznej, Madalińskiego, Prądzyńskiego, Chłapowskiego, Langiewicza,
  28 Czerwca 1956, Kosińskiego, Garczyńskiego, Dąbrówki
  do udziału w filmie i wystawie na temat dzielnicy i jej mieszkańców.

  Każdy z nas jest takim „muzeum” ma własną historię i zainteresowania. Zapraszamy wszystkie osoby, które mogą nam opowiedzieć  historię  związaną z miejscem, w którym mieszkają, czy przedmiotem-pamiątką, pokazać własny obraz, rysunek czy fotografię.

  film kręcimy w dniach 17 – 22 maja

  projekcja filmu i wystawa 23 maja (sobota) godz. 21.00
  Ogród Wilda, ul. Fabryczna 4
  informacje i zgłoszenia: Krzysztof Żwirblis  zwirblis@gmail.com
  tel. 501 630 274501 630 274

  warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży 17 i 18 maja (niedziela, poniedziałek) w godz. 16.00-18.00, Ogród Wilda, ul. Fabryczna 4

  Organizator: Fundacja Mały Dom Kultury
  Dofinansowano ze środków Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Performanse wspólne”
   

   

   


   

 • 2015-05-28

  Erik and the Worldly Savages

  28.05.2015

  g. 20.00, Klub Dragon

  bilety: 10 pln

  Erik and the Worldly Savages to zaraźliwa Folk-Punkowa energia w mocno etnicznych przyprawach. Dzika muzyka z silnym przekazem, zwalczająca nudną post-modernistyczną rzeczywistość!

  Worldly Savages to trans-kulturowy projekt muzyczny założony przez Erika Muta w Belgradzie w 2008 roku. Muzycy, którzy grają w zespole, pochodzą z przeróżnych części świata. W ciągu 7 lat istnienia zespołu, przez skład przewinęli się muzycy z Kanady, Serbii, USA, Ukrainy, Francji, Meksyku, Chile, Szkocji, Portugalii, Anglii i Rosji.

  Zespół łączy muzykę folkową Europy Wschodniej z ezoterycznym punk-rockowym duchem, co tworzy wyjątkową mieszankę wybuchającą intensywną emocją w oprawie wysoko energetycznego show. Teksty Erika mają sprowokować publiczności i obudzić ją do buntu przeciwko upadkowi kultury i cywilizacji zachodniej. Obecni członkowie zespołu pochodzą z byłej Jugosławii a producent i basista jest Holendrem.


   

 • 2015-05-30

  LUCAS .THÉBAUT

  LUCAS THÉBAUT – POTAŃCÓWKA/BAL FOLK

  g. 20.00, Mały Dom Kultury


  Lucas Thébaut to jeden z najbardziej utalentowanych akordeonistów młodego pokolenia wśród francuskich muzyków grających przede wszystkim do tańca. Eksploruje tradycje taneczne różnych regionów Francji jak Poitou i Berry, z równą pasją zajmują go dźwięki towarzyszące tańcom parowym – radosne scottishe, czy subtelne i nastrojowe mazurki. Jego niewyczerpana energia w połączeniu z nieustanną ciekawością dźwięków są źródłem wyjątkowych pomysłów kompozytorskich. Za pomocą swego instrumentu, akordeonu diatonicznego, który zapewnia wielość możliwości interpretacji i kreowanie różnorodnych nastrojów, Lucas w każdym utworze wyczarowuje własny świat, pełen wyjątkowych emocji i charakteru.

  BILETY: 20 zł (przedsprzedaż)/25 zł (w dniu imprezy)

   

  NAUKA TAŃCÓW Z REGIONU POITOU

  g. 17-19, Mały Dom Kultury


  Przed potańcówką z Lucasem Thébaut zachęcamy do nauki tańców z jego rodzinnego regionu i odkrywanie bogatych tradycji związanych z dziedzictwem nadal żywej kultury tanecznej z serca zachodniego regionu Francji – Haute-Poitou. Prowadzenie: Lucas Thébaut.


  ZGŁOSZENIA: Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa WYŁĄCZNIE drogą mailową, na adres: balfolkpoznan@gmail.com

  Koszt uczestnictwa - 15 zł, Ilość miejsc jest ograniczona!

  2015-05-31

  Pokaz pracy warsztatowej

  Pokaz pracy warsztatowej dzieci z zespołem Downa.

  31.05.2015, g.12.00

  Wstęp wolny

  Rezerwacja miejsc na pokaz warsztatowy: agata.podemska@interia.pl

  Celem warsztatów było rozwijanie artystycznego potencjału dzieci z zespołem Downa, ich sprawności fizycznej, a także (dzięki pracy zespołowej) umiejętności komunikacyjnych i społecznych.

  PROWADZENIE WARSZTATÓW: BARBARA PRĄDZYŃSKA

  Barbara Prądzyńska – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza. W latach 90. aktorka Teatru Biuro Podróży, stażystka Derevo Laboratorium i School on Wheels teatru Derevo. Od 2001 r. prowadzi działalność teatralną, artystyczną i społeczną w Meksyku pod nazwą Canoa oraz realizuje społeczno-artystyczne projekty w ramach Trenprojekt. Prowadzi warsztaty i realizuje projekty edukacyjne w Polsce, Europie i Ameryce Łacińskiej. Przez kilka lat związana była z Teatrem Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Wykładowczyni w Art of Voice Studio, w Studium Teatralnym STA w Poznaniu. Zaangażowana w pracę społeczną (teatr z osobami niepełnosprawnymi, dziećmi z rodzin zastępczych, dziećmi w szpitalach, więźniami, mniejszościami etnicznymi - przede wszystkim z Indianami w Meksyku i Romami w Polsce).


  Miejsce: Mały Dom Kultury, ul Zamkowa ¾, Poznań ///
  Terminy: od 7 marca do 31 maja ///
  Organizator: Fundacja Mały Dom Kultury ///

  PROJEKT REALIZOWANY PRZY WSPARCIU MIASTA POZNANIA ORAZ ZE ŚRODKÓW MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO W RAMACH PROJEKTU "PERFORMANSE WSPÓLNE"

  KURATORKI PROJEKTU: AGATA PODEMSKA / PAULINA SKORUPSKA