WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2015-12-06

CUKUNFT

06.12.2015
g.20.00
Klub Dragon/Mały Dom Kultury
bilety 20/30 pln

CUKUNFT

Raphael Rogiński- gitara elektryczna
Pawel Szamburski- klarnet
Kacper Szroeder - trąbka
Paweł Szpura- perkusja

Zespół Cukunft (w języku Jidish „Przyszłość”) powołał do życia gitarzysta Raphael Rogiński. Założeniem projektu jest min. kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej Europy Wschodniej z całym jej bogactwem oraz we wszelkich odmianach. Wykonując utwory przedwojenne muzycy odtwarzają je i interpretują, komponując utwory własne robią to w ramach całego spektrum muzyki żydowskiej, która dla zespołu jest wciąż żywa. Repertuar powstaje spontanicznie, ale jednocześnie poparty jest badaniami muzykologicznymi oraz socjologicznymi.
W swojej historii zespół występował również z gośćmi min. wraz z Frankiem Londonem oraz wybitną wokalistką rumuńską Marią Raducanu na Krakowskim Festiwalu Muzyki Żydowskiej, współpracował ponadto z takimi muzykami jak Yves Weyh, Wacław Zimpel, Kuba Kossak czy Mikołaj Trzaska. W poprzednim składzie (Raphael Roginski, Paweł Szamburski i Tomasz Duda) zespół opracował utwory kompozytora i poety żydowskiego Mordechaja Gebirtiga, żyjącego i tworzącego w międzywojniu. Obecnie zespół wykonuje dzieła polskich kompozytorów i poetów żydowskich (Icyk Manger, Mosche Shneur i innych) oraz autorskie kompozycje Raphaela Rogińskiego.
 

  • 2015-12-10

    literuFKA

    'Poezja hói, sałatki szkoda', zwykł mawiać Nikoś Dyzma. Wszedł grabarz na salony? Można się wybić? Złapać diabła za nogi? Można. Czas więc na nas, i my pokażemy, że można. Słowo harcerza.

    --------------------------

    Cykl literacki „literuFKA‘‘, to już druga edycja naszych spotkań. Tym razem pięć spotkań z poezją, prozą i muzyką. Pięć niepowtarzalnych okazji do poznania autorów, których dobraliśmy według subiektywnego klucza. Bez wykładów i wymądrzania się. Posłuchamy z nogą na nogę, po turecku, a może i na leżąco. Będziemy literaturę smakować, krytykować i drzeć. Jeśli będzie trzeba, wejdziemy na ostatnie piętro i wyrzucimy ją przez okno.

    --------------------------


    Rozkład jazdy literuFKA:

    8.10 – Janusz Rudnicki
    29.10 – Tomasz Bąk
    12.11 – Kira Pietrek
    26.11 – Rafał Różewicz
    10.12 - Marcin Orliński
    --------------------------

    2015-12-11

    Pokaz pracy warsztatowej Marcin Kęszycki

    PREZENTACJA EFEKTÓW PRACY WARSZTATOWEJ MARCINA KĘSZYCKIEGO Z OSOBAMI NIEPEŁNOSPRAWNYMI INTELEKTUALNIE
    W WIEKU OD 18 DO 45 LAT


    PROWADZENIE:
    MARCIN KĘSZYCKI (TEATR ÓSMEGO DNIA) I KONRAD P. SZYMAŃSKI (DZIENNY OŚRODEK ADAPTACYJNY)

    Proponowany warsztat teatralny nie jest skoncentrowany wyłącznie na technikach aktorskich, ale chce połączyć działania teatralne z ekspresją indywidualnych emocji i przeżyć uczestników. Będzie to podstawa do wspólnej pracy artystycznej i twórczej zabawy, a przede wszystkim opowieści o relacjach międzyludzkich i przyjaźniach, które stanowią jedną z najgłębszych potrzeb ludzkich. Wieloletnie doświadczenia teatralne Marcina Kęszyckiego wywodzą się z tradycji teatru opierającego się na ekspresji ciała, na metodzie rozpoznawania własnych ograniczeń i możliwości, na próbie ich przekraczania i poszerzania oraz umiejętności budowania świadomego znaku teatralnego w działaniu partnerskim i zespołowym.

    Warsztaty prowadzone przez Marcina Kęszyckiego i Konrada P. Szymańskiego będą przykładem łączenia potencjałów i kompetencji. Współpraca artysty z pedagogiem specjalnym ułatwi stworzenie programu warsztatów adresowanych do osób niepełnosprawnych intelektualnie, z uwzględnieniem ich możliwości i ograniczeń fizycznych, emocjonalnych i intelektualnych. Aktor i pedagog będą pracować wspólnie nad każdym etapem warsztatów.

    Warsztaty zakończą się publiczną prezentacją efektów pracy.

    Marcin Kęszycki – aktor Teatru Ósmego Dnia, współautor wszystkich jego przedstawień od 1973 roku. Współtwórca m.in. przedstawienia „Der Frieden” zrealizowanego w Berlinie z Teatrem Ramba Zamba tworzonym przez Giselę Hoehne i osoby z zespołem Downa. W ramach projektu „Granice. Sztuka przekraczania” prowadził warsztaty (wraz z Adamem Borowskim) z podopiecznymi Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu.

    Konrad P. Szymański – pedagog specjalny, kierownik Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu. W DOA od 1 września 1980 roku. Współorganizator placówki. Autor programu organizacji procesu rewalidacyjnego DOA.

    W RAMACH PROJEKTU „PERFORMANSE WSPÓLNE” AGATY PODEMSKIEJ I PAULINY SKORUPSKIEJ

    ORGANIZATOR: MAŁY DOM KULTURY

    PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

  • 2015-12-13

    Zakamarki Małego Domu Kultury

    13 grudnia, godz. 12.30
    warsztaty dla dzieci i rodziców

    (warsztaty trwają około 60-90 minut)

    Zakamarki Małego Domu Kultury to spotkanie z książką, które może się skończyć
    w zupełnie innym czasie i przestrzeni. Chcemy, żeby książka inspirowała
    do odkrywania, tworzenia, eksperymentowania. Zdarzyć może się wszystko.

    W grudniu zapraszamy na…
    … warsztaty wokół książki Oscara Brenifiera pt. „Piękno i sztuka, co to takiego?”
    z ilustracjami Rémi Courgeona.


    Warsztaty dla dzieci w wieku 4 - 8 lat.
       
    Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4 Poznań

    Wstęp: 20zł/dziecko
    Liczba miejsc ograniczona
    Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl

    Organizator: Fundacja Mały Dom Kultury.
    Partner: Wydawnictwo Zakamarki.
    Patroni Medialni: Miasto Dzieci, Czas Dzieci, IKS, "dzieciPOZNAN.pl - dziecięca strona Poznania", Kultura Poznań, Ryms, Qlturka, Radio Afera, BabyOnline, Mini-Kultura.

    2015-12-14

    Pokaz pracy warsztatowej Weronika Fibich

    Teatr Ósmego Dnia

    wstęp wolny

     

    WARSZTATY WERONIKI FIBICH DLA MŁODZIEŻY
    Z OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ IM. ZBIGNIEWA TYLEWICZA W POZNANIU


    TWÓRCZOŚĆ. POLE AKCJI

    Warsztaty mają na celu nabycie – poprzez działania artystyczne – umiejętności komunikowania się grupy, uruchomienia własnego potencjału twórczego do budowania relacji z drugim człowiekiem. Efektem spotkania będzie wspólna opowieść wywiedziona z jednego, pozornie nic nie znaczącego przedmiotu. Przedmiot, jakich wiele, będzie bohaterem wielowątkowej narracji zbudowanej przez uczestników warsztatów i rozsnuwanej na długi czas po zdarzeniu. Będziemy podejmować temat granicy wrażliwości, przestrzeni i wyobraźni.

    Weronika Fibich – od 1998 roku związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana, oprócz szerokiej działalności kulturotwórczej w ramach projektów realizowanych przez Ośrodek, a także działalności edukacyjnej, jest niezależną artystką, budującą w sposób autorski własną drogę twórczą. W polu jej zainteresowań są działania realizowane w przestrzeni publicznej. Najczęściej podejmowanym przez nią tematem jest pojęcie pogranicza i wykluczenia.

    TERMINY: 17 WRZEŚNIA-14 GRUDNIA
    POKAZ: 14 GRUDNIA, G. 18.00, TEATR ÓSMEGO DNIA

    W ramach projektu PERFORMANSE WSPÓLNE Agaty Podemskiej i Pauliny Skorupskiej
    Organizator: Mały Dom Kultury

    Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • 2015-12-14

    NAGROBKI

    14.12.2015
    g.20.30
    bilety 15 pln
    Mały Dom Kultury


    Zespół muzyczny Nagrobki tworzą: Adam Witkowski i Maciej Salamon (Adam gra na bębnach i śpiewa, Maciek gra na gitarze i też śpiewa, obaj piszą muzykę i teksty). Formacja powstała jako side-projekt ich macierzystego zespołu Gówno. 01.01.2014 ukazała się pierwsza płyta zespołu zatytułowana: Pańskie Wersety, która bezspornie i całkowicie obiektywnie była również pierwszą polską płytą roku 2014, a jej cały nakład (17 sztuk!!!) wyprzedał się zaledwie w kilka minut. Po tym spektakularnym sukcesie zespół zabrał się za całkowicie poważną pracę nad nowym materiałem,
    utrzymanym w autorskiej stylistyce nekropolo. 12 grudnia 2015 odbędzie się premiera płyty Stan Prac (wydawca: BDTA). Muzyka tworzona przez Nagrobki, to wypadkowa zimnej fali i noisu, a przekaz tekstowy to miks black metalu i kreskówek ze Scoobie Doo w roli głównej.

    https://www.facebook.com/zespolnagrobki

    piosenki:
    https://www.youtube.com/watch?v=EZAZwdXytb8
    https://www.youtube.com/watch?v=OjsPiAsW5T0
    https://www.youtube.com/watch?v=neA2sCgfUcc

  • 2015-12-15

    ŚCIANKA

    15.12.2015
    g.20.00
    bilety 25/30 pln

    Mały Dom Kultury

    ŚCIANKA - NIEZWYCIĘŻONY

    My name is Lem, Stanisław Lem.
    Lema nie czytałeś?

    Nowa płyta legendy polskiej alternatywy to dwie dwudziestominutowe wycieczki w kosmos.
    Na żywo tylko w grudniu 2015.


    Wyglądało to tak: w styczniu 2013 Audioteka.pl zamówiła u zespołu ŚCIANKA muzykę do słuchowiska na podstawie powieści Stanisława Lema “Niezwyciężony”.
    Słuchowisko miało premierę w maju i wkrótce okazało się bestsellerem.

    W 2015 członkowie ŚCIANKI przesłuchali nagrany materiał i wybrali dwie niemal dwudziestominutowe, nagrane na żywo całości.
    Jedna to ekstatyczna podróż przez rozgwieżdżony kosmos, druga to wyprawa zwiadowcza łazikiem w głąb pustynnej planety.
    Premiera płyty planowana jest na 1 grudnia 2015.
    Płyta będzie dostępna wyłącznie w internetowym sklepie myshitinyourcoffee.com oraz na koncertach, podczas których ŚCIANKA zaprezentuje Niezwyciężonego na żywo, a które odbędą się w grudniu w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Lublinie, Poznaniu i Wrocławiu.


    ŚCIANKA

    Kultowy polski zespół muzyki alternatywnej, powstał w 1994 w Sopocie.