WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2015-12-06

CUKUNFT

06.12.2015
g.20.00
Klub Dragon/Mały Dom Kultury
bilety 20/30 pln

CUKUNFT

Raphael Rogiński- gitara elektryczna
Pawel Szamburski- klarnet
Kacper Szroeder - trąbka
Paweł Szpura- perkusja

Zespół Cukunft (w języku Jidish „Przyszłość”) powołał do życia gitarzysta Raphael Rogiński. Założeniem projektu jest min. kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej Europy Wschodniej z całym jej bogactwem oraz we wszelkich odmianach. Wykonując utwory przedwojenne muzycy odtwarzają je i interpretują, komponując utwory własne robią to w ramach całego spektrum muzyki żydowskiej, która dla zespołu jest wciąż żywa. Repertuar powstaje spontanicznie, ale jednocześnie poparty jest badaniami muzykologicznymi oraz socjologicznymi.
W swojej historii zespół występował również z gośćmi min. wraz z Frankiem Londonem oraz wybitną wokalistką rumuńską Marią Raducanu na Krakowskim Festiwalu Muzyki Żydowskiej, współpracował ponadto z takimi muzykami jak Yves Weyh, Wacław Zimpel, Kuba Kossak czy Mikołaj Trzaska. W poprzednim składzie (Raphael Roginski, Paweł Szamburski i Tomasz Duda) zespół opracował utwory kompozytora i poety żydowskiego Mordechaja Gebirtiga, żyjącego i tworzącego w międzywojniu. Obecnie zespół wykonuje dzieła polskich kompozytorów i poetów żydowskich (Icyk Manger, Mosche Shneur i innych) oraz autorskie kompozycje Raphaela Rogińskiego.
 

 • 2015-12-10

  literuFKA

  'Poezja hói, sałatki szkoda', zwykł mawiać Nikoś Dyzma. Wszedł grabarz na salony? Można się wybić? Złapać diabła za nogi? Można. Czas więc na nas, i my pokażemy, że można. Słowo harcerza.

  --------------------------

  Cykl literacki „literuFKA‘‘, to już druga edycja naszych spotkań. Tym razem pięć spotkań z poezją, prozą i muzyką. Pięć niepowtarzalnych okazji do poznania autorów, których dobraliśmy według subiektywnego klucza. Bez wykładów i wymądrzania się. Posłuchamy z nogą na nogę, po turecku, a może i na leżąco. Będziemy literaturę smakować, krytykować i drzeć. Jeśli będzie trzeba, wejdziemy na ostatnie piętro i wyrzucimy ją przez okno.

  --------------------------


  Rozkład jazdy literuFKA:

  8.10 – Janusz Rudnicki
  29.10 – Tomasz Bąk
  12.11 – Kira Pietrek
  26.11 – Rafał Różewicz
  10.12 - Marcin Orliński
  --------------------------

  2015-12-11

  Pokaz pracy warsztatowej Marcin Kęszycki

  PREZENTACJA EFEKTÓW PRACY WARSZTATOWEJ MARCINA KĘSZYCKIEGO Z OSOBAMI NIEPEŁNOSPRAWNYMI INTELEKTUALNIE
  W WIEKU OD 18 DO 45 LAT


  PROWADZENIE:
  MARCIN KĘSZYCKI (TEATR ÓSMEGO DNIA) I KONRAD P. SZYMAŃSKI (DZIENNY OŚRODEK ADAPTACYJNY)

  Proponowany warsztat teatralny nie jest skoncentrowany wyłącznie na technikach aktorskich, ale chce połączyć działania teatralne z ekspresją indywidualnych emocji i przeżyć uczestników. Będzie to podstawa do wspólnej pracy artystycznej i twórczej zabawy, a przede wszystkim opowieści o relacjach międzyludzkich i przyjaźniach, które stanowią jedną z najgłębszych potrzeb ludzkich. Wieloletnie doświadczenia teatralne Marcina Kęszyckiego wywodzą się z tradycji teatru opierającego się na ekspresji ciała, na metodzie rozpoznawania własnych ograniczeń i możliwości, na próbie ich przekraczania i poszerzania oraz umiejętności budowania świadomego znaku teatralnego w działaniu partnerskim i zespołowym.

  Warsztaty prowadzone przez Marcina Kęszyckiego i Konrada P. Szymańskiego będą przykładem łączenia potencjałów i kompetencji. Współpraca artysty z pedagogiem specjalnym ułatwi stworzenie programu warsztatów adresowanych do osób niepełnosprawnych intelektualnie, z uwzględnieniem ich możliwości i ograniczeń fizycznych, emocjonalnych i intelektualnych. Aktor i pedagog będą pracować wspólnie nad każdym etapem warsztatów.

  Warsztaty zakończą się publiczną prezentacją efektów pracy.

  Marcin Kęszycki – aktor Teatru Ósmego Dnia, współautor wszystkich jego przedstawień od 1973 roku. Współtwórca m.in. przedstawienia „Der Frieden” zrealizowanego w Berlinie z Teatrem Ramba Zamba tworzonym przez Giselę Hoehne i osoby z zespołem Downa. W ramach projektu „Granice. Sztuka przekraczania” prowadził warsztaty (wraz z Adamem Borowskim) z podopiecznymi Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu.

  Konrad P. Szymański – pedagog specjalny, kierownik Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu. W DOA od 1 września 1980 roku. Współorganizator placówki. Autor programu organizacji procesu rewalidacyjnego DOA.

  W RAMACH PROJEKTU „PERFORMANSE WSPÓLNE” AGATY PODEMSKIEJ I PAULINY SKORUPSKIEJ

  ORGANIZATOR: MAŁY DOM KULTURY

  PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

 • 2015-12-13

  Zakamarki Małego Domu Kultury

  13 grudnia, godz. 12.30
  warsztaty dla dzieci i rodziców

  (warsztaty trwają około 60-90 minut)

  Zakamarki Małego Domu Kultury to spotkanie z książką, które może się skończyć
  w zupełnie innym czasie i przestrzeni. Chcemy, żeby książka inspirowała
  do odkrywania, tworzenia, eksperymentowania. Zdarzyć może się wszystko.

  W grudniu zapraszamy na…
  … warsztaty wokół książki Oscara Brenifiera pt. „Piękno i sztuka, co to takiego?”
  z ilustracjami Rémi Courgeona.


  Warsztaty dla dzieci w wieku 4 - 8 lat.
     
  Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4 Poznań

  Wstęp: 20zł/dziecko
  Liczba miejsc ograniczona
  Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl

  Organizator: Fundacja Mały Dom Kultury.
  Partner: Wydawnictwo Zakamarki.
  Patroni Medialni: Miasto Dzieci, Czas Dzieci, IKS, "dzieciPOZNAN.pl - dziecięca strona Poznania", Kultura Poznań, Ryms, Qlturka, Radio Afera, BabyOnline, Mini-Kultura.

  2015-12-14

  Pokaz pracy warsztatowej Weronika Fibich

  Teatr Ósmego Dnia

  wstęp wolny

   

  WARSZTATY WERONIKI FIBICH DLA MŁODZIEŻY
  Z OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ IM. ZBIGNIEWA TYLEWICZA W POZNANIU


  TWÓRCZOŚĆ. POLE AKCJI

  Warsztaty mają na celu nabycie – poprzez działania artystyczne – umiejętności komunikowania się grupy, uruchomienia własnego potencjału twórczego do budowania relacji z drugim człowiekiem. Efektem spotkania będzie wspólna opowieść wywiedziona z jednego, pozornie nic nie znaczącego przedmiotu. Przedmiot, jakich wiele, będzie bohaterem wielowątkowej narracji zbudowanej przez uczestników warsztatów i rozsnuwanej na długi czas po zdarzeniu. Będziemy podejmować temat granicy wrażliwości, przestrzeni i wyobraźni.

  Weronika Fibich – od 1998 roku związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana, oprócz szerokiej działalności kulturotwórczej w ramach projektów realizowanych przez Ośrodek, a także działalności edukacyjnej, jest niezależną artystką, budującą w sposób autorski własną drogę twórczą. W polu jej zainteresowań są działania realizowane w przestrzeni publicznej. Najczęściej podejmowanym przez nią tematem jest pojęcie pogranicza i wykluczenia.

  TERMINY: 17 WRZEŚNIA-14 GRUDNIA
  POKAZ: 14 GRUDNIA, G. 18.00, TEATR ÓSMEGO DNIA

  W ramach projektu PERFORMANSE WSPÓLNE Agaty Podemskiej i Pauliny Skorupskiej
  Organizator: Mały Dom Kultury

  Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 • 2015-12-14

  NAGROBKI

  14.12.2015
  g.20.30
  bilety 15 pln
  Mały Dom Kultury


  Zespół muzyczny Nagrobki tworzą: Adam Witkowski i Maciej Salamon (Adam gra na bębnach i śpiewa, Maciek gra na gitarze i też śpiewa, obaj piszą muzykę i teksty). Formacja powstała jako side-projekt ich macierzystego zespołu Gówno. 01.01.2014 ukazała się pierwsza płyta zespołu zatytułowana: Pańskie Wersety, która bezspornie i całkowicie obiektywnie była również pierwszą polską płytą roku 2014, a jej cały nakład (17 sztuk!!!) wyprzedał się zaledwie w kilka minut. Po tym spektakularnym sukcesie zespół zabrał się za całkowicie poważną pracę nad nowym materiałem,
  utrzymanym w autorskiej stylistyce nekropolo. 12 grudnia 2015 odbędzie się premiera płyty Stan Prac (wydawca: BDTA). Muzyka tworzona przez Nagrobki, to wypadkowa zimnej fali i noisu, a przekaz tekstowy to miks black metalu i kreskówek ze Scoobie Doo w roli głównej.

  https://www.facebook.com/zespolnagrobki

  piosenki:
  https://www.youtube.com/watch?v=EZAZwdXytb8
  https://www.youtube.com/watch?v=OjsPiAsW5T0
  https://www.youtube.com/watch?v=neA2sCgfUcc

 • 2015-12-15

  ŚCIANKA

  15.12.2015
  g.20.00
  bilety 25/30 pln

  Mały Dom Kultury

  ŚCIANKA - NIEZWYCIĘŻONY

  My name is Lem, Stanisław Lem.
  Lema nie czytałeś?

  Nowa płyta legendy polskiej alternatywy to dwie dwudziestominutowe wycieczki w kosmos.
  Na żywo tylko w grudniu 2015.


  Wyglądało to tak: w styczniu 2013 Audioteka.pl zamówiła u zespołu ŚCIANKA muzykę do słuchowiska na podstawie powieści Stanisława Lema “Niezwyciężony”.
  Słuchowisko miało premierę w maju i wkrótce okazało się bestsellerem.

  W 2015 członkowie ŚCIANKI przesłuchali nagrany materiał i wybrali dwie niemal dwudziestominutowe, nagrane na żywo całości.
  Jedna to ekstatyczna podróż przez rozgwieżdżony kosmos, druga to wyprawa zwiadowcza łazikiem w głąb pustynnej planety.
  Premiera płyty planowana jest na 1 grudnia 2015.
  Płyta będzie dostępna wyłącznie w internetowym sklepie myshitinyourcoffee.com oraz na koncertach, podczas których ŚCIANKA zaprezentuje Niezwyciężonego na żywo, a które odbędą się w grudniu w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Lublinie, Poznaniu i Wrocławiu.


  ŚCIANKA

  Kultowy polski zespół muzyki alternatywnej, powstał w 1994 w Sopocie.