WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2010-10-01

KRZYSZTOF DYS / MOORYC

Krzysztof Dys - pianista młodego pokolenia. Obecnie asystent w klasie fortepianu na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Na stałe grający w jazzowym zespole Soundcheck, który ma już na koncie trzy autorskie płyty. Współpracował m.in. z Jerzym Milianem, Mikołajem Trzaską, Wacławem Zimplem. Do jego ważniejszych osiągnięć można zaliczyć: trzecią nagrodę na konkursie pianistycznym im. Skriabina w Paryżu (2007), drugą nagrodę na Warszawskim Konkursie Pianistów Jazzowych (2006), Grand Prix festiwalu Jazz nad Odrą (jako członek zespołu soundcheck, 2006)

 

Mooryc (Maurycy Zimmermann) jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej - ukończył lutnictwo w 2009 roku, muzyką elektroniczną zajmuje się od czterech lat. Pierwszą epkę wydał we wrześniu 2008 roku w Apparition Recordings, sublabelu Levitate Records, należącego do Jacoba Seville'a. Druga -  "NX9" - ukazała się we włoskiej wytwórni Miraloop. Utwory zamieszczone na obydwu płytach są raczej spokojne, płynnie przechodzą od ambientu do IDM. Choć ostatnie nagrania Mooryca zbliżają się do gatunku muzyki klubowej, nadal cherakteryzują się subtelnością i łagodnością. Rzadko usłyszymy agresywne brzmienia, jednak na koncertach artysta gra utwory mocniejsze, lepiej wpasowujące się w przestrzenie, w których publiczność ma ochotę potańczyć.

www.myspace.com/mooryc

 • 2010-10-10

  TRIO COLLECTIVE

   

  Tomek Sowiński / Darek Herbasz / Adam Żuchowski

  Darek Herbasz: saksofon
  Tomasz Sowiński: perkusja
  Adam Żuchowski:
  kontrabas

   

  Trio Collective to mały skład odwołujący się do dokonań i brzmienia ośmioosobowego zespołu Tomka Sowińskiego - The Collective Improvisation Group. Bazują także na kompozycjach napisanych na większy skład, jednak na nowo, specjalnie na to trio zaaranżowanych.

   

   

  Tomek Sowiński, trójmiejski perkusista i kompozytor to muzyk zafascynowany tak jazzową, big bandową tradycją, jak i różnymi odmianami muzyki etnicznej, zwłaszcza tych najbardziej z jazzem powiązanych - pochodzących z Czarnego Lądu oraz Ameryki Łacińskiej. I echa tych fascynacji pobrzmiewają w tym nagraniu. Niekoniecznie szuka on rytualnych brzmień - interesuje go raczej uroda życia. Jest zafascynowany pięknem tej muzyki i możliwościami połączenia tego ze stricte swingowymi brzmieniami. To muzyka otwarta także na wpływy free jazzu, ale tej łagodniejszej jego odmiany - nad indywidualne mistrzostwo, furię i wrzask przedkłada on brzmienie kolektywu i radość czerpaną przez muzyków z jego współtworzenia. Chociaż pozostawia pole dla indywidualnych, solowych wycieczek, a zespół potrafi rozpędzić się w niebywałym tempie i zgraniu, to dosyć sztywno zakreślając czasowe ramy sprawia, iż poszczególne solówki mają bardzo syntetyczny charakter. Trio Collective to zespół muzyków podobnie jak on myślących i czujących muzykę - słychać to świetnie w utworach będących kolektywnymi improwizacjami - nie odbiegają one znacząco od pozostałych kompozycji, tak jak utwory mające konkretnych autorów utrzymują one opisowy, ilustracyjny charakter. Najważniejsze jest tu bowiem piękno i radość grania, uroda Świata. Nad ból istnienia przekłada się smak chleba i wina.

   

  2010-10-16

  Monodram Janusza Stolarskiego- KOD


   „Kod” to spektakl inspirowany spotkaniami. Pierwszym było spotkanie z Ewą Wycichowską – tancerką, choreografem, dyrektorem Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, która w 2005 roku zaproponowała Januszowi Stolarskiemu współpracę reżyserską i tytułową rolę w spektaklu „Przypadki Pana von K.”. Na scenie aktor (nie tancerz) spotkał się z tancerzami. Następnym, było spotkanie z muzyką Zbigniewa Łowżyła i Krzysztofa Nowikowa oraz tekstami Mateusza Marczewskiego, które znalazły się na płycie „Kod. Zbigniew Łowżył project. Symfonia Ogrodów, cz. I”.

   http://januszstolarski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=18&Itemid=26

   

  Janusz Stolarski


  Aktor, absolwent PWST im. Solskiego w Krakowie, dyplomant prof. Haliny Gryglaszewskiej.
  W czasie studiów - a także po ich zakończeniu - pracował wspólnie z reżyserem Mirosławem Kocurem.
  Najlepszy polski monodramista!

     Agnieszka Kowalczyk


  Wiolonczelistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Współpracowała już z wieloma zespołami i muzykami wykonując zarówno muzykę dawną, klasyczną, współczesną, jak też biorąc udział w wielu bardziej alternatywnych przedsięwzięciach łączących różne dziedziny sztuki. Na swoim koncie ma m.in. współpracę z Teatrem Usta Usta, Polskim Teatrem Tańca, Alex Bandem, udział w projektach Zbigniewa Łowżyła czy zespołu An_Arche. Pracowała również w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Aktualnie jest koncertmistrzem orkiestry Sinfonietta Polonia, na stałe wchodzi również w skład kwartetu klawesynowego Camerata Zamku Górków oraz zespołu Adre’N’Alin. Zajmuje się także nauczaniem i arteterapią.

  Wydarzenie to jest czwartą edycją Sceny Eksperymentu Dźwiękowego, więcej na: http://sed.blox.pl/html.