WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2012-09-07

BAL FOLKOWA PRAKTIKA

Podobnie jak w wielu tanecznych kulturach – tango, salsa itd. – chcemy zaproponować wszystkim zainteresowanym tańcami „bal folkowymi” formułę praktik, podczas których możliwe będzie przećwiczenie i zatańczenie tańców tradycyjnych z różnych zakątków Europy, które pojawiają się na bal folkach i warsztatach. Rozpoczynać będziemy od powtórek, wyjaśnienia wątpliwości i krótkiej nauki, by następnie po prostu tańczyć! Chcielibyśmy by praktiki były okazją do ćwiczenia, przypominania, utrwalania, zatańczenia z różnymi partnerami, zadawania pytań (także tych trudnych), ale też miłego spotkania i dobrej tanecznej zabawy.

Pojawią się na pewno najbardziej popularne scottishe i mazurki, poznawane na niedawnych warsztatach walczyki w różnym rytmie oraz polski, a także bretońskie korowody, czy francuskie bourrée, baskijskie skoki i inne (mniej lub bardziej popularne) tańce. Mniej zaawansowanym tancerzom chcemy w ten sposób stworzyć możliwość szlifowania tanecznych umiejętności, zupełnie początkujący również znajdą tu coś dla siebie, gdyż części tańców bez problemu można uczyć się po prostu włączając się w nie. Zapraszamy także bardziej doświadczonych tancerzy, którzy zechcą dzielić się swoją pasją i energią, by wspólnie popraktykować.  Szczegóły oddajemy w znacznej mierze do dyspozycji uczestników – każdy może zaproponować taniec czy dopytać o istotny szczegół, podzielić się doświadczeniami.

BAL FOLK               

Rodzaj potańcówki do muzyki ludowej, z tańcami wywodzącymi się z tradycji różnych europejskich kultur. Zainicjowany w latach 70-tych XX w. we Francji, dziś popularny w wielu krajach, m.in. w Belgii, Holandii, Portugalii, Niemczech.

Tańce bal folkowe są oparte na prostych, przystępnych układach wywodzących się bezpośrednio z tańców tradycyjnych. Są to zarówno tańce korowodowe, jak i parowe oraz zabawy taneczne. Pozbawione są funkcji prezentującej dany folklor: pomijają strój ludowy, rozbudowane choreografie i sceniczne wyrafinowanie na rzecz swobodnej zabawy opartej na prostej tanecznej bazie. Najczęściej akompaniament muzyczny jest grany na żywo.

Muzyka jest bezpośrednio oparta na motywach tradycyjnych, lecz zawiera również nowoczesne wpływy i autorskie propozycje nowych melodii tanecznych.

Prowadzenie:

Marta Tomczak i Krzysztof Rogulski to pasjonaci tradycyjnych tańców i muzyki. Od lat zajmują się ich praktykowaniem – Marta w zespołach tańca irlandzkiego i bretońskiego, Krzysztof – w zespole tańca irlandzkiego oraz w zespole muzyki celtyckiej Triskel, poznańskiej Potańcówkowej Kapeli Bal Folkowej oraz zespole Balzinga, a także na licznych sesjach muzycznych. Uczestnicy warsztatów, festiwali tanecznych i muzycznych obejmujących muzykę i tańce tradycyjne Europy w Polsce i za granicą. Od ponad roku dzielą się swoją pasją pod szyldem „Bal Folk Poznań” ucząc tańców bretońskich, francuskich, baskijskich oraz organizując potańcówki, gdzie można w praktyce wykorzystać taneczne umiejętności.

http://www.facebook.com/balfolkpoznan

 • 2012-09-08

  LXMP with Chad Popple & Kazuhisa Uchihashi

  Skład:

  Chad Popple: drums/vibraphone

  Kazuhisa Uchihashi: guitar

  Piotr Zabrodzki: bass/synth

  Macio Moretti: drums/synth

   

  LXMP czyli Piotr Zabrodzki i Macio Moretti po wydaniu swojej pierwszej płyty "Trois Suites + Une Miniature", przygotowaniu na festiwal Unsound brawurowej reinterpretacji płyty "Future Shock" Herbiego Hancocka, w 2012 postanowili wydać cztery płyty w opcji trio. Pierwszymi gośćmi byli kolejno Chad Popple (znany z Gorge Trio, a dawniej z Collosamite) oraz Kazuhisa Uchihashi (znany z Altered States i miliona kooperacji). A w związku z tym, że obie płyty: z Chadem "The Lost Tuba", z Kazuhisą "Broken Strings", ukazują się w dość niedługich odstępach czasu powstał plan stworzenia koncertowej mutacji w postaci kwartetu, co może wszystkim wyjść tylko na zdrowie.

   

   

  Chad Popple - amerykański perkusista znany głównie z kultowego Colossamite, zespołu założonego wspólnie m.in. z Edem Rodriguezem i Johnem Dietrich z Deerhoof, kontynuuje tę współpracę w Gorge Trio (oba zespoły z chicagowskiej wytwórni Skin Graft). Znany z używania nietypowego zestawu perkusyjnego mieszającego w jedno perkusję, wibrafon i przeróżne perkusjonalia. Obecnie występuje między innymi w trio Hosho (Chad Popple / Jörg Hochapfel / John Hughes). Od wielu lat mieszka i pracuje w Hamburgu.

   

  Kazuhisa Uchihashi (Japonia), jeden z najważniejszych gitarzystów, improwizatorów na świecie. Jest jednym z filarów niezwykle płodnej i inspirującej japońskiej awangardy obok takich postaci jak Otomo Yoshihide, Keiji Haino, Hoppy Kamiyama czy Tatsuya Yoshida. Urodzony w 1959 roku w Osace w Japonii. Naukę gry na gitarze rozpoczął w dwunastym roku życia. Od 1983 roku całkowicie poświęcił się muzyce improwizowanej. Eksperymentuje z wieloma różnymi urządzeniami i przystawkami dźwiękowymi by wzmocnić ekspresje brzmienia gitary. Komponuje muzykę do filmów, spektakli teatralnych, słuchowisk radiowych i reklamówek telewizyjnych. Popularność w Japonii i na świecie zdobył po koncertach z tuzami muzyki improwizowanej jak Hans Reichel, Tom Cora, Butch Morris, Ned Rothenberg, Barre Phillips, Kan Tae Hwan, Peter Brotzmann, Derek Bailey, Sam Bennett, Steve Beresford, Zeena Parkins, Elliott Sharp i wieloma innymi. Ma na koncie także współpracę z Fredem Frithem, Johnem Zornem, Otomo Yoshihide, Eugenem Chadbournem, Shelley Hirsch. W latach 94-97 współtworzył legendarną formację Ground Zero. W ostatnich latach często występował i nagrywał w towarzystwie muzyków kultowego japońskiego duetu Ruins.

  Od 1990 roku jest liderem niezwykłego, rockowo-impowizacyjnego tria Altered States. Trio, odczuwając ograniczenia klubowej japońskiej sceny jazzowej stopniowo rozszerzyło swą działalność na scenę rockowa, łącząc wiele typów muzyki, m. in. blues, funk, country czy noise i skutecznie udowadniając, że podziały i bariery w muzyce nie istnieją. Równolegle Uchihashi współpracuje z japońskim teatrem multimedialnym Ishinha oraz kontynuuje twórczość solowa.

  W latach 1995 - 2005 był organizatorem "New Music Action Workshop" - comiesięcznych warsztatów dla młodych twórców w Kobe i Londynie, a od 1996 roku współtworzył najważniejszy japoński festiwal muzyki improwizowanej "Beyond Innocence". Był także animatorem klubu The Bridge w Osace. Od 10 lat prowadzi własną wytwórnię płytową Innocent Records realizując konsekwentnie ambitne, niskonakładowe serie wydawnicze. Innocent Records stała się pretekstem i platforma niezliczonych kolaboracji muzyków różnej proweniencji. Uchihashi jest świetnie znany polskiej publiczności. Po raz pierwszy gościł w Polsce z grupa Altered States podczas festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2001, następnie powracał dwukrotnie na solowe, żywiołowo przyjęte koncerty. Uzbrojony jedynie w gitarę, zestaw efektów oraz osobliwy instrument o nazwie daxofon (wynalazek Hansa Reichela) wywoływał owacje, pomimo dość radykalnych dźwięków jakimi raczył publiczność. W roku 2004 Uchihashi odbył trasę po Polsce w towarzystwie Tatsuya Yoshidy (perkusisty grupy Ruins), uwieńczona wydaniem koncertowej płyty Uchihashi/Yoshida „Hercules Icy Club” (Tone Industria 2005). Kolejny rok to kolejna wizyta, tym razem w towarzystwie kilkudziesięcioosobowej Shibusashirazu Orchestra na festiwalu Era Nowe Horyzonty w Cieszynie. Rok 2006 to polska trasa, sesja nagraniowa i płyta w towarzystwie Franza Hautzingera (AT) i Jacka Kochana jako trio KUH . W roku 2007 Uchihashi ponownie przybywa do Polski na serie solowych koncertów, występując również w towarzystwie Piotra Zabrodzkiego i Jacka Kochana. Ostatnia jego wizyta miała miejsce w 2008 roku na pierwszej edycji Avant Music Festival, gdzie miała miejsce premiera płyty KUH „Ruth, Send a SMS” (Tone Industria 2008). W 2010 roku występował w Polsce wspólnie z Gerardem Lebikiem i Kubą Sucharem (Slug Duo) oraz Maciem Morettim i Piotrem Zabrodzkim (LXMP).
  Improwizacja w muzyce znajduje wg Uchihashi`ego ucieleśnienie jako najwyższa forma komunikacji, ale nie jako forma muzyczna sensu stricte. Jak sam twierdzi, jego muzyka staje się "przestarzała" już w chwile po jej wygenerowaniu.

   

  Macio Moretti. Macio Moretti (1975). Muzyk i grafik. Albo odwrotnie. Jest jednym z Mitchów, a oprócz tego jest jednym z wielu. Pierwszy koncert zagrał jako szesnastolatek. Było to ponad dwadzieścia lat temu, więc sam jest w szoku. Występował na całym świecie wyłączając: Abchazję, Afganistan, Albanię,Algierię, Andorę, Angolę, Antiguę i Barbudę, Arabię Saudyjską, Armenię, Australię, Azerbejdżan, Bahamy, Bahrajn, Bangladesz, Barbados, Belize, Benin, Bhutan, Birmę, Boliwię, Bośnię i Hercegowinę, Botswanę, Brunei, Bułgarię, Burkinę Faso, Burundi, Chile, Chiny, Chorwację, Cypr, Cypr Północny, Czad, Czarnogórę, Danię, Demokratyczną Republikę Konga, Dominikę, Dominikanę, Dżibuti, Egipt, Ekwador, Erytreę, Etiopię, Fidżi, Filipiny, Finlandię, Gabon, Gambię, Ghanę, Górski Karabach, Grecję, Grenadę, Gruzję, Gujanę, Gwatemalę, Gwineę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Haiti, Hiszpanię, Honduras, Indie, Indonezję, Irak, Iran, Irlandię, Jamajkę, Jemen, Jordanię, Kambodżę, Kamerun, Kanadę, Katar, Kazachstan, Kenię, Kirgistan, Kiribati, Kolumbię, Komory, Kongo, Koreę Południową, Koreę Północną, Kosowo, Kostarykę, Kubę, Kuwejt, Laos, Lesotho, Liban, Liberię, Libię, Liechtenstein, Luksemburg, Macedonię, Madagaskar, Malawi, Malediwy, Malezję, Mali, Maltę, Maroko, Mauretanię, Mauritius, Meksyk, Mikronezję, Mołdawię, Monako, Mongolię, Mozambik, Naddniestrze, Namibię, Nauru, Nepal, Niger, Nigerię, Nikaraguę, Nową Zelandię, Oman, Osetię Południową, Pakistan, Panamę, Papuę - Nową Gwineę, Paragwaj, Peru, Republikę Południowej Afryki, Republikę Środkowoafrykańską, Republikę Zielonego Przylądka, Rumunię, Rwandę, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucię, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Samoę, San Marino, Senegal, Serbię, Seszele, Sierra Leone, Singapur, Słowenię, Somalię, Somaliland, Sri Lankę, Suazi, Sudan, Surinam, Syrię, Szwajcarię, Tadżykistan, Tajlandię, Tajwan, Tanzanię, Timor Wschodni, Togo, Tongę, Trynidad i Tobago, Tunezję, Turcję, Turkmenistan, Tuvalu, Ugandę, Urugwaj, Uzbekistan, Vanuatu, Watykan, Wenezuelę, Wietnam, Włochy, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Salomona, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Zambię, Zimbabwe i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Współtworzy warszawską wytwórnię płytową Lado ABC, która ma na swoim koncie ponad 40 płyt z muzyką znad Wisły i nie tylko.

  Piotr Zabrodzki. Pianista, kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny. W swoich pomysłach śmiało i z mistrzowską wprawą łączy elementy jazzu, reggae, metalu i muzyki noise. Zabrodzki współpracuje z takimi grupami muzycznymi jak Cinq G, Blast Muzungu, Baaba, Trylobit. Brał udział w nagraniu płyt Polski Ogień oraz Rodeo Europe, zawierającej nagrania wykonawców z gatunku dancehall. Brał udział w projekcie Dariusza Malejonka "Rymy częstochowskie" - skomponował i wykonał "Emblema 47" Zbigniewa Morsztyna. Współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Easy Band All Stars, Tatsuya Yoshida, Kazuhisa Uchihashi, Zdzisław Piernik, Pinnawela czy siostrami Natalią i Pauliną Przybysz znanymi jako Sistars. Na codzień jest realizatorem dźwięku w studiu nagrań,  gdzie produkuje płyty takich wykonawców jak East West Rockers, Marika oraz własne projekty.

  www.myspace.com/piotrzabrodzki

   

  BILETY: 25/30PLN

 • 2012-09-16

  AKADEMIA MAŁEGO DOMU KULTURY

  KARTONOWE DOMKI

  Kartonowe domki to doskonała zabawa dla dzieci w stwarzanie własnej przestrzeni do własnych, zupełnie dowolnych celów. Każde dziecko dostanie na warsztatach swój domek, który będzie mógł się stać na przykład domkiem dla lalek lub kosmitów, regałem na ulubione zabawki,  albo po prostu kolejnym miejscem do rozwijania artystycznych talentów.

  W oryginale domek ma biały dach i białe boki, można go więc dowolnie po swojemu udekorować - pomalować farbami lub pisakami, ponaklejać kawałki tkanin, gazet... pełna swoboda działania. Przede wszystkim jednak jest nasz domek doskonałą okazją do wspólnej zabawy dzieci i dorosłych.

  Wykonany został z 5-warstwowej twardej tektury falistej, nie ma ostrych krawędzi, jest więc wytrzymały i bezpieczny dla dzieci.

   

  Warsztaty poprowadzi Joanna Lorenz (www.kartooni.pl).

  Zapraszamy serdecznie.

   

  Warsztaty dla dzieci w wieku 3-12 lat (młodsze dzieci zapraszamy z rodzicami)

  Cena warsztatów: 25zł/osobę plus 40zł/domek

  Liczba miejsc ograniczona.

   

  Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl

  Zapisy do 14 września

   

  Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4 Poznań

  (dla spóźnialskich wejście przez Klub Dragon).

   

 • 2012-09-19

  AFFINITY TRIO

   KSAWERY WÓJCIŃSKI/PAWEŁ POSTAREMCZAK/KLAUS KUGEL

  Skład:


  Paweł Postaremczak: soprano saxophone, tenor saxophone
  Klaus Kugel:
  drums
  Ksawery Wójciński:
  bass

   

  "Affinity to trio powstałe z inicjatywy kontrabasisty, kompozytora i improwizatora Ksawerego Wójcińskiego, chociaż wszyscy muzycy są partnerami - na równych prawach. To jego postać - jako, że współtworzył wcześniej projekty z oboma (Nuntium z Klausem Kugel oraz Herę z Pawłem Postaremczakiem) - scaliła ten zespół w jedno.

  To trio, które nie sięga po kompozycje czy chociażby komponowane tematy - wszystko w założeniu dzieje się tu i teraz - czy to studio czy na koncercie muzycy oddają się bowiem swobodnej improwizacji, bez stylistycznych ograniczeń i granic formalnych. Bez - chociaż nie tak do końca. Ograniczeniem jest własna kreatywność, zainteresowania, ale i bagaż muzycznych czy pozamuzycznych doświadczeń, które wszyscy trzech dźwigają na karku. Jak pisze sam Ksawery - "Jest to mój autorski pomysł na stworzenie grupy złożonej z muzyków moich marzeń, z którymi to, już od dawna planowałem współpracę. Są to artyści, których nie muszę przedstawiać, osobowości muzyczne, które swoją siłą, oryginalnością i kreatywnością na trwałe wpisują się w krajobraz bardzo szeroko pojętej sceny muzyki improwizowanej."

  I taka właśnie jest muzyka tria - zróżnicowana, czerpiąca z przeróżnych stylów i gatunków - od jazzu, poprzez free, klasyczną awangardę i dodekafonikę po folk o wschodnich korzeniach - ale też niezwykle zwarta i jednorodna. U wszystkich trzej słychać bardzo wyraźnie fascynację późną muzyką Johna Coltrane'a i jego spadkobierców tworzących w duchu dojrzałego free jazzu. I chociaż jego duch unosi się nad ich muzyką, wykraczają oni poza rejony przez Coltrane'a wyznaczone, czerpiąc świadomie i kreatywnie z jego doświadczeń.'

  Słychać też, jak znakomicie muzycy rozumieją się pomiędzy sobą. Emanują czymś na kształt pierwotnej, skupionej energii, której nie stworzy wsłuchiwanie się w poczynania muzycznego partnera, chwytanie w lot jego zamierzeń, odpowiedź na każdą najmniejszą zmianę w jego barwie, tonie czy tempie, ale która jest już przed wszystkim skupiona w jednym czasie i na wspólnym celu. Cóż, prawdziwe Affinity dusz."

  Paweł Postaremczak - saksofonista znany ze współpracy z Mikołajem Trzaską, formacją Snowman i Emergency. Jest wyrazistą postacią na polskiej scenie muzyki improwizowanej, odnajdując swój osobisty głos w oparciu o szeroko rozumianą tradycję jazzową. W 2008 roku wraz z zespołem Snowman, nakładem wytworni Kartel Music, wydał swoją debiutancką płytę "Lazy". Współtwórca - wraz z Wacławem Zimplem, Ksawerym Wójcińskim oraz Pawłem Szpurą - kwartetu Hera. Współpracuje m.in. z Klausem Kugelem, Robertem Kusiołkiem, Januszem Stefańskim, Markiem Tokarem.
   

  Klaus Kugel, jeden z najbardziej cenionych i doświadczonych niemieckich perkusistów. Ukończył School of Jazz w Monachium. W roku 1989 rozpoczął trwającą po dziś dzieńwspółpracę z litewskim saksofonistą Petrasem Vysniauskasem (m.in w ramach Ganelin Trio Priority). Stały współpracownik całej plejady najwybitniejszych jazzowych awangardzistów -grał i nagrywał m.in. z Karlem Bergerem, Tomaszem Stańko, Charlim Mariano, Kentem Carterem, Michelem Pilzem, Theo Jörgensmannem, Kennym Wheelerem, Bobo Stensonem, Glenem Moorem, Stevem Swellem, Sabirem Mateenem, Robertem Dickiem, Kenem Filiano, Peterem Evansem, Brucem Eisenbeilem, Perrym Robinsonem, Albrechtem Maurerem, Arkadym Shilkloperem, Sironem, Ericiem Vloeimansem, Burtonem Greenem, Hilliardem Greenem, Vijay'em Iyerem, Charlesem Gaylem, Johnem Lindbergiem, Herbem Robertsonem, Louie Belogenisem, Matthew Shippem, Williamem Parkerem, Bobbym Few.

   

  Ksawery Wójciński - Kontrabasista i kompozytor, ur. w 1983r. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z takimi muzykami jak: Mikołaj Trzaska, Hans Peter Salentin, Norris Garner,Michael Zerang,Klaus Kugel, Hamid Drake,Nicole Mitchell, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys, Szymon i Maurycy Wójcińscy. Współtworzy takie formacje jak legendarne Emergency ,
  Affinity, Hera. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów, które przywodzą na myśl ducha takich artystów jak Tom Waits, Frank Zappa.
  Ze strony multikulti można wziąć okładkę płyty, fajnie gdyby ona znalazła
  sie na plakacie informacyjnym.

   

  http://polish-jazz.blogspot.com/2012/06/postaremczak-wojcinski-kugel-affinity.html

  http://jazzarium.pl/aktualnosci/ods%C5%82uch-pawe%C5%82-postaremczak-ksawery-w%C3%B3jci%C5%84ski-klaus-kugel-affinity

    BILETY: 20PLN

 • 2012-09-30

  ZAKAMARKI MAŁEGO DOMU KULTURY – WARSZTATY DLA DZIECI I RODZICÓW

   

  Każde spotkanie rozpoczyna czytanie książki  z  Wydawnictwa Zakamarki - chcemy, żeby książka inspirowała do odkrywania, tworzenia i eksperymentowania. Druga część spotkania to działanie artystyczne, które związane jest z przeczytaną książką.

   

  Na warsztatach we wrześniu…

  … spotkamy się z uroczym, ogrodowym słoniem Pomelo – bohaterem książek  Ramony Badescu i Benjamina Chauda pt. „Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem” i „Pomelo jest zakochany”. Pomelo mając różne nastroje – raz lepsze, innym razem trochę gorsze, stworzy dla nas nieco filozoficzny komentarz do życia. Zapraszamy serdecznie.

   

   

  Warsztaty dla dzieci w wieku 4 – 12 lat.

   

  WSTĘP WOLNY

   

  Projekt ten realizowany jest przy wsparciu Miasta Poznania.

  Projekt realizuje: Fundacja Mały Dom Kultury

  Partner projektu: Wydawnictwo Zakamarki.

  Patroni Medialni: Miasto Dzieci, Czas Dzieci, IKS, Dzieci Poznań, Kultura Poznań, Ryms,

  Qlturka, Radio Afera.

   

  Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc.

  Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl