WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2013-05-05

RARA AVIS FEATURING KEN VANDERMARK

Koncert w ramach FESTIWALU NOWY WIEK AWANGARDY www.nowywiekawangardy.blogspot.com

 

Ken Vandermark: tenor/baritone saxophone, clarinet
Stefano Ferrian: soprano/alto/tenor saxophone
Luca Pissavini: double bass
Simone Quatrana: piano
MIMMO SEC_: analogue revox, synths, instant sound treatment


RARA AVIS to zupełnie nowy projekt, owoc współpracy Stefano Ferriana, Kena Vandermarka i grupy młodych i niezwykle utalentowanych reprezentantów sceny włoskiej – Luca Passavisni, Simone Quatrana i Mimmo SEC.
Szerokie muzyczne spektrum zainteresowań zespołu zawiera w sobie niemal całe bogactwo wpływów sceny improwizowanej. Jazz, muzyka elektro-akustyczne, dźwiękowy minimalizm, muzyka współczesna i awangardowa – wszystkie te terminy wpisują się w słowny obraz muzyki proponowanej przez grupę.
Debiutancki album ukaże się na początku 2013 nakłedem dEN Records.

Ken Vandermark:
„Jestem bardzo podekscytowany pracą w tej grupie i to z kilku powodów. Ten zespół to przykład szczególnej muzycznej demokracji, bez wyznaczonego lidera, pomysły i gra każdego z muzyków mają jednakową wagę. Włoscy muzycy grający w Rara Avis są przedstawicielami pokolenia o wyjątkowej świadomości stanu rozwoju współczesnej muzyki improwizowanej i komponowanej. Przestrzenie dźwiękowe, które eksplorujemy są wyjątkowe ze względu na ich teksturę, dynamikę, pęd – tradycyjne, hierarchiczne role „melodyczne” i „rytmiczne” instrumentów, są wywrócone i rozmyte, w trakcie gry staje się często niemożliwym rozdzielenie osobnych kreacji. Wszystkie te elementy, jak i inne, które składają się na muzykę prezentowaną przez Rara Avis, sprawiają, że ta grupa jest wyjątkowa, zarówno dla mnie, jak i fanów współczesnej muzyki improwizowanej.

BILETY: 30/40PLN

 

 

 • 2013-05-10

  LUCAS THEBAUT


  Lucas Thébaut to jeden z najbardziej utalentowanych akordeonistów młodego pokolenia wśród francuskich muzyków grających przede wszystkim do tańca. Eksploruje tradycje taneczne różnych regionów Francji jak Poitou i Berry, z równą pasją zajmują go dźwięki towarzyszące tańcom parowym – radosne scottishe, czy subtelne i nastrojowe mazurki. Jego niewyczerpana energia w połączeniu z nieustanną ciekawością dźwięków są źródłem wyjątkowych pomysłów kompozytorskich. Za pomocą swego instrumentu, akordeonu diatonicznego, który zapewnia wielość możliwości interpretacji i kreowanie różnorodnych nastrojów, Lucas w każdym utworze wyczarowuje własny świat, pełen wyjątkowych emocji i charakteru. Fale dźwięków otulają słuchacza, a stopy same suną po parkiecie.

  Lucas, mimo młodego wieku brał udział w wielu ważnych i dobrze znanych tancerzom muzycznych projektach. Można go usłyszeć w duecie z ojcem – Robertem, jako Duo Thébaut, a także w takich formacjach jak: Ex Marmita, Mielomanies, Le Gros Trio, E.P.I.C. Trio, Badegoule oraz Balsy Swing. Występuje także z programem solowym, w którym umiejętnie łączy wirtuozerskie opanowanie instrumentu z doskonałym wyczuciem nastroju słuchaczy i tancerzy. Lucas Thébaut koncertował na największych festiwalach bal folkowych we Francji oraz Portugalii, występował również na mini-tournée w USA i Wielkiej Brytanii. Prowadzi warsztaty taneczne i muzyczne, cieszące się ogromnym powodzeniem wśród odbiorców.

  Zapraszamy na niecodzienny spacer pośród różnorodnych dźwiękowych pejzaży – na pewno nie będziecie żałować i długo będziecie cieszyć się wspomnieniami tej podróży. Serdecznie zachęcamy również do udziału w poprzedzających koncert warsztatach, które stanowić będą doskonałe wprowadzenie dla osób pragnących poznać francuskie tańce folkowe. Nabyte umiejętności będzie można wykorzystać już na koncercie, wspólnie uczestnicząc w prawdziwie francuskim bal folku w Poznaniu.

   

  WARSZTATY TAŃCA Z LUCASEM: 18:00-19:30, wstęp 15PLN

   

  Zapisy tylko drogą mailową pod adresem: balfolkpoznan@gmail.com

   

  Bal folk to rodzaj zabawy tanecznej do muzyki ludowej, z tańcami wywodzącymi się z tradycji różnych europejskich kultur. Z czasem zaczęto tak określać ruch zainicjowany w latach 70-tych XX w. we Francji, dziś popularny w wielu krajach europejskich, m.in. w Belgii, Holandii, Portugalii, Niemczech.


  Tańce balfolkowe są oparte na prostych, przystępnych układach wywodzących się bezpośrednio z tradycyjnych tańców. Są to zarówno tańce korowodowe, jak i parowe oraz zabawy taneczne. Pozbawione są funkcji prezentującej dany folklor: pomijają strój ludowy, rozbudowane choreografie i sceniczne wyrafinowanie na rzecz swobodnej zabawy opartej na prostej tanecznej bazie. Najczęściej akompaniament muzyczny jest grany na żywo. Muzyka jest bezpośrednio oparta na motywach tradycyjnych, lecz zawiera również nowoczesne wpływy i autorskie propozycje nowych melodii tanecznych.
   

   ORGANIZATOR: BALFOLK POZNAN

   

 • 2013-05-12

  AKADEMIA MAŁEGO DOMU KULTURY

  PATCHWORK BEZ SZYCIA

   

  Patchwork to metoda szycia, w której zszywa się małe kawałki materiału (o podobnych geometrycznie kształtach) w większą całość, tworząc nowy wzór. Ale piękny, kolorowy patchwork można też zrobić bez szycia. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak, zapraszamy na nasze warsztaty.

   

  Warsztaty dla osób w wieku 6–12 lat

  Cena warsztatów: 25zł/dziecko

   

  Liczba miejsc ograniczona

  Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl

  Zapisy do 10 maja

   


  (dla spóźnialskich wejście przez Klub Dragon).

 • 2013-05-13

  FRED LONBERG-HOLM / ADAM GOŁĘBIEWSKI DUO, KEN VADERMARK SOLO

   

  W RAMACH FESTIWALU NOWY WIEK AWANGARDY

  www.nowywiekawangardy.blogspot.com  FRED LONBERG-HOLM / ADAM GOŁĘBIEWSKI DUO
  Współpracowali i grali ze sobą już kilka razy, ale nigdy jeszcze nie zdarzyło się im spotkać w duecie. W tej konfiguracji będzie to premiera i skład nie bardzo często spotykany - wiolonczela + perkusja. I chociaż dzieli ich wiele - tak pod względem płytowego dorobku, jak i muzycznego doświadczenia, to z pełnym przekonaniem anonsujemy to jako niezwykłe wydarzenie. Lonberg-Holm jest uczniem Mortona Feldmana i Anthony'ego Braxtona, i łatwiej doprawdy wymienić tych improwizatorów, z którymi nie koncertował i nagrywał, niż tych, z którymi już spotykał się na scenie. Członek Peter Brötzmann Chicago Tentet i kwintetu Kena Vandermarka, lider własnych zespołów, w tym rewelacyjnych i stricte jazzowych Valentine's Trio oraz Seval. Nie pierwszy raz także zagości tu Adam Gołębiewski, perkusista i improwizator oraz performer, od kilku dobrych lat związany z poznańską, otwartą na nową muzykę, sceną. Nie mają przygotowanych komponowanych tematów czy też wybranych standardów, muzyka będzie pewną syntezą - wrażliwości i dorobku, doświadczeń, ale i indywidualnie wypracowanego brzmienia, sięgającego korzeni jazzu, free improvu i muzyki konkretnej z elementami współczesnej elektroniki.

  Fred Lonberg-Holm: cello, electronics
  Adam Gołębiewski: drums, percussion


  KEN VADERMARK SOLO: saxophones, clarinets
  Ken Vandermark nie odchodzi od muzycznych korzeni i fascynacji, ale coraz częściej w swej solowej twórczości rezygnuje z kompozycji na rzecz swobodnej improwizacji, nie stara się jednak imitować brzmienia swoich mistrzów - Evana Parkera czy Petera Brotzmanna. Konsekwentnie poszukuje własnego brzmienia nawet, gdy tym wielkim mistrzom dedykuje improwizacje. Vandermark unika tematów i melodyki, ale muzyka ta nie ma także charakteru eksperymentalnego. Jest raczej swobodny potok dźwięku wydobywanego z instrumentarium (klarnetu oraz tenorowego saksofonu) w bardzo klasyczny sposób (sonorystyki za wiele tu niema). Nie oznacza to jednak, że trudno jest przy zachować skupienie i śledzić tok narracji chicagowskiego instrumentalisty - bowiem dbałość o strukturę kompozycji (możemy powiedzieć w duchu ICP, że jest ona tu wynikiem improwizacji) i formę poszczególnych utworów zawsze była obecna, i jest po dziś dzień, w jego kreacji. Solowa muzyka Vandermarka ukazuje punkt, w którym muzyk obecnie się znajduje. A że potrafi operować muzyczną formą i pamiętać o strukturze swojej muzyki, zapowiada się arcyciekawy koncert.

   BILETY: 25/30PLN

 • 2013-05-26

  ZAKAMARKI MAŁEGO DOMU KULTURY

  Na warsztatach w maju…

  … „Pomelo śni”, czyli książka Ramony Badescu i Benjamina Chauda. Okazuje się, że słonie, a tym bardziej słonie ogrodowe mają mnóstwo snów. Czasami pięknych, czasami bez początku i końca, a czasami o dmuchawcu. Czy Wy także macie sny, a jeśli tak to jakie? Do sennych rozważań zapraszamy serdecznie!

   

  Warsztaty dla dzieci w wieku 4-8 lat.  Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4 Poznań
  (dla spóźnialskich wejście przez Klub Dragon).

   

  Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

  Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl

   

   

  Projekt ten realizowany jest przy wsparciu Miasta Poznania.


  Organizator
  : Fundacja Mały Dom Kultury

  Partner projektu: Wydawnictwo Zakamarki.

  Patroni Medialni: Miasto Dzieci, Czas Dzieci, IKS, Dzieci Poznań, Kultura Poznań, Ryms, Qlturka, Radio Afera.

   

   

 • 2013-05-27

  WOVOKA

  [Mewa Chabiera / Raphael Rogiński / Paweł Szpura / Ola Rzepka]

  KONCERT W RAMACH FESTIWALU NOWY WIEK AWANGARDY

  www.nowywiekawangardy.blogspot.com

     Zespół Wovoka to muzyczny hołd złożony zapomnianym kulturą transowym. Założony w 2012 roku nazwę zaczerpnął od wielkiego Indianina, mistyka i twórcy "Ghost Dance". Źródłem twórczości zespołu jest znalezienie łącznika pomiędzy typowym składem rock n rollowym a praźródłem tej muzyki. Stylistycznie miesza się tu blues z muzyką Indian, muzyka psychodeliczna z muzyką ludojadów z Paupi Nowej Gwinei, bo wierząc w jeden korzeń łączący całą zaangażowaną muzykę, zespół zwraca się do kultur pierwotnych z pytaniem o muzykę współczesną. Aktualnie zespół nagrał płytę z utworami gospel w swojej aranżacji, która ukaże się w czerwcu 2013 pod tytułem "Trees Against The Sky".

  Skład:
  Mewa Chabierawokal
  Raphael Rogińskigitara
  Paweł Szpuraperkusja
  Ola Rzepkaorgany

  Do posłuchania:
  http://www.youtube.com/watch?v=PsUKt1mfB1E
  http://www.youtube.com/watch?v=lcru57uJcH8
  http://www.youtube.com/watch?v=v3VexMKtWxg

  Słów kilka na temat zespołu:
  „Raphael Rogiński powinien mieć policyjny dozór. Minister Kultury powinien nałożyć go na tego gitarzystę, by ten jak najszybciej wszedł do studia i rejestrował, w jak najlepszych warunkach, swoje kolejne muzyczne projekty. Wydawało mi się, że przywykłem do tego, że Rogiński jest dobry. Myślałem, że tego wieczoru, na Chłodnej 25, wiele mnie nie zaskoczy. Jednak, jak za każdym razem, Raphael po kilku dźwiękach, brutalnie przypomniał wszystkim zgromadzonym (jak zawsze, w nadkomplecie), że jest bardzo, bardzo, bardzo dobry! Drugą część koncertu (…) wypełniły pieśni, głównie z repertuaru Blind Williego Johnsona - tego samego pieśniarza i kaznodziei, którego muzyka była pretekstem do słynnego koncertu "Bluesowa Orgia Nadziei", który odbył się w tym samym miejscu, na początku roku. (…) Muzyka Blind Williego znów zyskała nowe oblicze. Tak jak podczas "Orgii..." było - jak sama nazwa wskazuje - żywiołowo, tanecznie, energicznie - wczoraj, panował bardziej refleksyjny, skupiony, religijny wręcz nastrój. Zabrzmiały pieśni "Nobody’s fault but mine", "Death don't have no mercy", "Keep your lamps trimmed and burning" i "I know his blood can make me whole".
  Źródło: Jazzarium.pl, Kajetan Prochyra

  "W kwartecie z Mewą Chabierą (śpiew), Olą Rzepką (organy) i Pawłem Szpurą (perkusja) Rogiński gra kompozycje oparte o/odwołujące się do tradycyjnego bluesa i indiańskich pieśni. Eksponują one transowy charakter, określony przez gęsty, barwny i melodyjny rytm, psychodeliczne frazy klawiszy i precyzyjną, ale natchnioną grę gitary. W rękach trójki instrumentalistów te utwory nieustannie wibrują i wciągają hipnotyzującą siłą, a śpiew Mewy Chabiery nadaje im gorzkiego, melancholijno-bojowego wymiaru. Mewa śpiewa najlepiej, gdy śpiewa głośno i mocno, jej niski, silny głos robi potężne wrażenie, to wyjątkowa w Polsce ekspresja".

  "Po genialnym grudniowym koncercie w warszawskim Pardon, To Tu, Wovoka to najbardziej przez nas oczekiwany krajowy debiut nowego roku."

  BILETY: 20/25PLN