WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2016-06-01

Cuentacuentos

Cuentacuentos [Godzina Opowieści] w ramach festiwalu opowieści Una Semana de Cuento.
 
OPOWIADAJĄ: studenci Językoznawstwa & com
JĘZYK: hiszpański
MIEJSCE: Klub Dragon (Mały Dom Kultury), ul. Zamkowa 3
Wstęp wolny.
 
Wcale nie aż tak dawno, w nie tak odległym pubie przy ulicy Libelta, w nie-królestwie Poznaniu pojawiło się po raz pierwszy Cuentacuentos. Było sobie 11 opowiadaczy (a przynajmniej takie mieli aspiracje), którzy za dnia studiowali języki hiszpański. Pewien Argentyńczyk, który akurat przechodził obok, przyłączył się do nich, a także pewna Hiszpanka, która czasami zamieniała się (czasami nadal to robi) w czarownicę. Wszyscy oni chcieli opowiadać nocami historie, by za dnia móc zwyciężać hiszpańską gramatykę. Razem zagłębili się w ciemny las, gdzie pretérito perfecto oraz indefinidos, atakowały ich z każdej strony, ale najgorsze były przyimki i rodzajniki, które zadawały ciosy z ukrycia. Czasami, w najmniej oczekiwanych momentach, atakowały ich również PALABROS, czyli podstępne słowa, które plątały im język i uniemożliwiały dalsze opowiadanie. Uzbrojeni w długopisy między zębami, ukradkowe spojrzenia, ciszę, która rozdzierała powietrze, śpiew syren oraz mowę ciała najbardziej dosłowną, nasi bohaterowie stawili czoła tym strasznym stworzeniom. Aż pewnego dnia, a może nocy, ćwicząc swą pamięć, pokonali potwory, od tak, po prostu.
Tak narodziła się Godzina Opowieści, narodziło się Cuentacuentos.
Od tamtej pory raz w roku, studenci hiszpańskiego w towarzystwie czarownicy, a może babci, pewnego fortepianu, który akurat przechodził obok, idą do lasu, aby zwyciężać językowe potwory. Jednak PALABROS nigdy nie przestały ich atakować, ani w dzień ani w nocy. A pub się zmienił.
 
* Organizuje Una Semana de Cuento oraz Pracownia języka hiszpańskiego Instytutu Językoznawstwa. Festiwal opowieści Una Semana de Cuento odbędzie się w Poznaniu od 30 maja do 5 czerwca 2016. Więcej info o festiwalu na www.facebook.com/unasemanadecuento 
 

 • 2016-06-02

  WICKED HEADS

  02.06, g. 20.00

  Mały Dom Kultury
  Bilety 15 pln
   
  Wicked Heads to polski zespół wykonujący muzykę Americana. Grupa powstała w 2013 roku z inicjatywy muzyków zespołu Dr Zoydbergh, gitarzysty i kompozytora grupy Jacka Bilińskiego, basisty Mariusza Wróblewskiego oraz perkusisty Wojtka Siatkiewicza. Skład zespołu uzupełniła wokalistka o elektryzującym głosie, autorka tekstów Kasia Miernik. Wicked Heads są laureatami Bluesroads 2015 (w tym indywidualne wyróżnienia dla gitarzysty i basisty festiwalu), Megafon 2015, są także zdobywcami Grand Prix oraz głównej nagrody publiczności na Galicja Blues Festival 2015. Ponadto zespół zdobył wyróżnienie na 10 - tej edycji Rybnik Blues Festival 2014. Kwartalnik "Twój Blues" przyznał Wicked Heads II miejsce w kategorii "Odkrycie Roku 2015".
   
  Piotr Metz o muzyce zespołu napisał: „Tak naprawdę kilkakrotne przesłuchanie tych utworów to jeszcze mało. Tam się tak strasznie dużo dzieje. Jest taka atmosfera, jakby to była ścieżka dźwiękowa mocno pojechanego filmu". Sam zespół pisze o sobie, że uprawia styl zwany potocznie Americaną, łącząc w swojej muzyce miłość do amerykańskiej muzyki
  folk, bluesa, country oraz muzyki alternatywnej. Wicked Heads "brzmią jakby się urodzili ubrudzeni teksańskim kurzem.”- Słuchanie zabija.

 • 2016-06-04

  DRAGON FOLK FEST VOL. VII

  04.06.2016, WSTĘP WOLNY

  Dragon Folk Fest odbył się po raz pierwszy w 2011 roku. W pierwszym roku istnienia festiwalu miały miejsce dwie jego edycje. Podczas pierwszej, czerwcowej, w przestrzeniach Dragona zagrały zespoły związane z poznańską sceną folkową oraz stali bywalcy klubu. Impreza przyciągnęła tłumy miłośników muzyki nawiązującej do ludowej tradycji. Druga edycja DFF wzbogacona została o wybitne osobistości sceny World Music – Sainkho-Namtchylak i Garlo’s Band. W kolejnych latach Dragon Folk Fest odbywał się raz w roku, ciesząc się coraz większym zainteresowaniem uczestników i publiczności, udowadniając, że zapotrzebowanie na muzykę źródeł ciągle rośnie.

  4 czerwca, już po raz siódmy w przestrzeni poznańskiego klubu Dragon oraz Małego Domu Kultury zagoszczą folkowe klimaty.

  Dragon Folk Fest Vol.7 rozpocznie tradycyjnie jarmark rękodzieła i wyrobów artystycznych. 

  Na kilku scenach klubu odbędzie się konkurs o Złotą Fujarę. Konkurs skierowany jest do solistów oraz zespołów grających muzykę z szeroko pojętego nurtu folk, world i etno. 

   

  HARMONOGRAM:

  11.00 jarmark rękodzieła i wyrobów artystycznych

  15.00 bałkański grill

   

  koncerty - konkurs o Złotą Fujarę

  18.00 InFidelis 

  19.00 We call it a Sound 

  20.00 Andre Alli Zarrinmehr 

  21.00 Oczybaszki 

  22.00 Jakim Cudem

  23.15 ogłoszenie wyników konkursu o Złotą Fujarę

  23.30 after party DJ EMPE

   

  ZESPOŁY:

  InFidelis znaczy NieWierne. Helena Matuszewska i Marta Sołek stworzyły instrumentalny duet, w którym suka biłgorajska i fidel płocka spotykają się na scenie z looperem.

  W sferze tak ulotnej i dającej możliwość różnorodnych interpretacji jak kultura ludowa nic nie jest stałe, oczywiste ani dosłowne. Nawet to, co stanowi jej fundament. Duet InFidelis czerpie z tradycji, ale nie jest wierny rutynie. Nie dotrzymuje wierności żadnemu gatunkowi, stylistyce czy konwencji. Melodie ludowe ożywają w nietradycyjnych aranżacjach. Są wywracane na drugą stronę, przetwarzane, przeplatane z improwizacją. W jednym utworze potrafi pojawić się kilka motywów z różnych regionów Polski. To nie muzyka korzeni, lecz muzyka koron drzew – punkt wyjścia do własnych artystycznych poszukiwań.

  Główne role w projekcie grają dwa niezwykłe instrumenty ludowe – suka biłgorajska i fidel płocka. Wyróżnia je specyficzna, paznokciowa technika gry. Helena i Marta pozwalają im na surowe brzmienie – wycie, warczenie, sucze skrzypienie, grając na nich techno, reggae, a nawet metal. Na scenie towarzyszy im looper, dzięki któremu każdy utwór to osobna, tworzona na żywo opowieść. Dzień przeplata się tu z nocą, radość ze smutkiem i pogodną melancholią, tęsknota ze spełnieniem.

  ***

  W 2014 roku zespół otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na wydanie debiutanckiej płyty „Projekt.Kolberg”, która ukazała się we wrześniu 2015 nakładem wydawnictwa Karrot Kommando.

  W grudniu 2015 roku duet InFidelis otrzymał II nagrodę na 25.Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Lublinie. https://www.facebook.com/InFidelisDuo/

   

  We Call It a Sound działa od roku 2007 w zmiennym składzie. Jedynymi stałymi członkami na przestrzeni tego czasu są bracia Filip i Karol Majerowscy. Do dziś zespół wydał trzy płyty i jedną EPkę w estetyce szerokopojętej muzyki alternatywnej - a termin ten oznaczać może dziś wszystko i nic. Grał już prawie wszędzie (w Dragonie kilkukrotnie), ale teraz cele są inne. Ostatnie lata to okres fascynacji polską muzyką tradycyjną - i to głównie w jej oryginalnej, korzennej formie. Trudno jednak, będąc w okresie artystycznego dojrzewania, odciąć się od piosenkopisarskich pokus, stąd materiał, nad którym obecnie pracuje grupa to wciąż muzyka autorska - jednak silnie inspirowana tradycją wielkopolski. W tym roku grupa planuje materiał zarejestrować i wydać 4 płytę. Nowy kierunek fascynuje ją i pochłania co raz bardziej. https://www.facebook.com/wecallitasound/

   

  Andre Alli Zarrinmehr - czyli Improvisation on Tanbur and Daf. Muzyk o irańsko-amerykańskich korzeniach. W wieku siedmiu lat zaczął grać na tradycyjnych perskich instrumentach; tanbur i daf. Od ponad dziesięciu lat naucza muzyki perskiej. Wiedzę na temat muzyki oraz instrumentów ludowych pogłębiał w czasie licznych podróży po Azji i Afryce.

   

  Oczybaszki - z duszy Baszki, oczami sióstr. Kaprysy i humoreski przychodzą do nas zewsząd - z polskich wsi, z chorwackich portów i trochę z marzeń o Brazylii. Czasem w to wszystko zostaje wpleciony też brat. https://www.facebook.com/Oczybaszki/

   

  Jakim Cudem to zespół powstały i funkcjonujący w efekcie małego cudu. W jego skład wchodzi pięć żywiołowych pań, a każda z innym bagażem muzycznych doświadczeń. W efekcie wielu koncertów, prób, poszukiwań, a także dyplomatycznych i mniej dyplomatycznych negocjacji zespół osiadł na szerokim gruncie muzyki ludowej "z prądem". Tradycyjne polskie pieśni wspiera moc elektronicznych brzmień, silna sekcja i dynamiczne skrzypce, a także chóralne partie całego zespołu. Nie brakuje jednak miejsca na solówki czerpiące z jazzu czy liryczny, balladowy wokal. Połączenie nostalgicznych polskich melodii ze współczesną, rytmiczną muzyką to wybuchowa mieszanka, która porywa każdego! A wszystko to okraszone subtelnością godną młodych dam... 

  JAKIM CUDEM gra i tworzy od 2012 roku, a owocem ich pracy jest autorski maxisingiel wydany w 2013 roku i wiele koncertów! Dziewczyny zdobyły pierwszą nagrodę podczas Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego w 2013 roku, III Nagrodę podczas Międyznarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej w Lublinie oraz są finalistkami Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wystąpiły w programie Must be the music otrzymując od jurorów 4 x TAK. W tym roku Jakim Cudem planuje pracę (bez wytchnienia!) nad kompozycjami do pierwszego albumu. https://www.facebook.com/JakimCudem/

   

  AFTER PARTY W MORDORZE:

  Halo Ziemia – impreza worldbeat!

  Zanim nastanie noc, DJ EMPE prezentuje world music w swoich radiowych audycjach w poznańskim eterze. Po zachodzie słońca wchodzi do klubów i na festiwalowe sceny aby dostarczać tam solidne dawki imprezowego worldbeatu. W ramach autorskiego projektu „Halo Ziemia!” bezkompromisowo miksuje balkanbeat, elektro tzigane, nuevo flamenco, afro-cubano, reggaeton, bhangrę, kolumbijską cumbię, bułgarską czałgę, rumuńskie manele, a nawet etno rap i kuduro. Do tego wszystkiego dokłada klasyczne tematy folk ubrane w klubowe szaty.

  DJ EMPE ma na koncie imprezy w ramach największych festiwali world music w Polsce, m.in. Ethno Port, Skrzyżowanie Kultur, Globaltica, Folkowisko, Festiwal „Z Wiejskiego Podwórza”, EtnoKraków, gra także after party po klubowych koncertach topowych polskich polskich kapel etno/folk. Czas na globalne party bez paszportu, bez biletu, bez granic!

  http://soundcloud.com/dj_empe

  Demo set: http://soundcloud.com/dj_empe/halo-ziemia-set

   

  ORGANIZATORZY:

  KLUB DRAGON

  FUNDACJA MAŁY DOM KULTURY

  ETNOTEKA.PL

   

  PATRONI MEDIALNI:

  TELEWIZJA WTK

  E-POZNAN

  RADIO MERKURY

  RADIO AFERA

  FRESHMAG

  FOLK24

  PISMO FOLKOWE

  ETNOSYSTEM

   

  PARTNER:

  GROLSCH

   

 • 2016-06-08

  Festiwal Pozytywnej Seksualności

  W dniach 8 i 9 czerwca Fundacja Kultury Akademickiej zamienia Poznań w miasto pozytywnej seksualności! "Miasto Know-how-to-love. Festiwal Pozytywnej Seksualności" będzie dwudniowym cyklem, w trakcie którego będziemy promować i celebrować tę sferę życia; wciąż stygmatyzowaną, bagatelizowaną, często trawioną przez niezdrowe i niebezpieczne zachowania. Porozmawiamy o związanych z nią niebezpieczeństwach, jednocześnie starając się eksponować i popularyzować zdrowe aktywności. Będziemy edukować, dyskutować i kontynuować poszukiwania pozytywnych alternatyw. W tym dialogu dołączą do nas eksperci, aktywiści i naukowcy nieprzerwanie wkładający duży wysiłek w czynienie sfery ludzkiej seksualności bezpieczną; w pełni inkluzyjną i wolną od agresji oraz wypaczeń. Zapraszamy wszystkich gorąco do przyłączenia się do nas w tej debacie!
   
  Festiwal organizowany jest we współpracy z projektem SCORA autorstwa Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Poznań, butikiem Bossy - Bedroom Equipment, Międzywydziałowym Kołem Naukowym Kultury Współczesnej Aurora, Pismo Studentów UAM, studentami Uniwersytetu Artystycznego, Klub Dragon i Fundacja Mały Dom Kultury.
  --------------------------------------
  PROGRAM:
   
  8 CZERWCA (ŚRODA):
   
  16:00 – "Pozytywny Kondom" (warsztat)
   
  Prowadzenie: Piotr Moszczeński 
   
  Kondom, gumka, guma, prezerwatywa, czyli lateksowy przyjaciel każdego faceta, który nie chce zostać ojcem lub zakazić (się) chorobami. Ale czy wiecie o tym, że istnieją też prezerwatywy dla kobiet? Zapraszam na warsztat dyskusyjny o tym, co zrobić, aby powszechnie znana gumka była trochę bardziej lubiana i częściej używana.
   
  17:30 - "Seks shop bez pornografii" (wykład)
   
  Prowadzenie: Monika Zamorska (Bossy - Bedroom Equipment)
   
  Jak reklamować firmę z "branży" bez treści od 18 roku życia, bez wulgarności i uprzedmiatawiania kobiet i mężczyzn pokaże nam Monika z butiku Bossy – Bedroom Equipment. 
   
  19:00 – Blok "Seks w (pop)kulturze"
   
  Wykłady + prelekcje + film + dyskusje. Pełne szczegóły wkrótce!
  -------------------------------------
  9 CZERWCA (CZWARTEK)
   
  16:00 - "50 Shades of Consent" (dyskusja)
   
  Prowadzenie: Sara Do i Agnieszka Jóźwik
   
  Rozmowa o problematyce zgody (consentu) i bezpieczeństwa w praktykach BDSM.
   
  17:30 - "Sex, drugs & profilaktyka" (warsztaty)
   
  Prowadzenie: Piotr Kalkowski i Mikołaj Sinica
   
  Sex, drugs & profilaktyka, czyli warsztaty bez owijania w bawełnę. Wszystkie pytania są dozwolone, wszystkie tematy aktualne - poruszymy tematykę chorób przenoszonych drogą płciową, antykoncepcji i tego, o co zwykle baliście się zapytać!
   
  [Obowiązują zapisy. Limit miejsc: 30]
  ZAPISY: http://goo.gl/forms/mws3bjy8srBp3yww1
   
  19:15 - Panel "Edukacja Seksualna w Polsce"
   
  Panel i otwarta dyskusja wokół kondycji edukacji seksualnej w Polsce z udziałem pracowników akademickich, pedagogów, aktywistów i studentów. Więcej szczegółów wkrótce! 
   
  21:30 – After Party (Klub Dragon)

  2016-06-09

  Festiwal Pozytywnej Seksualności

  W dniach 8 i 9 czerwca Fundacja Kultury Akademickiej zamienia Poznań w miasto pozytywnej seksualności! "Miasto Know-how-to-love. Festiwal Pozytywnej Seksualności" będzie dwudniowym cyklem, w trakcie którego będziemy promować i celebrować tę sferę życia; wciąż stygmatyzowaną, bagatelizowaną, często trawioną przez niezdrowe i niebezpieczne zachowania. Porozmawiamy o związanych z nią niebezpieczeństwach, jednocześnie starając się eksponować i popularyzować zdrowe aktywności. Będziemy edukować, dyskutować i kontynuować poszukiwania pozytywnych alternatyw. W tym dialogu dołączą do nas eksperci, aktywiści i naukowcy nieprzerwanie wkładający duży wysiłek w czynienie sfery ludzkiej seksualności bezpieczną; w pełni inkluzyjną i wolną od agresji oraz wypaczeń. Zapraszamy wszystkich gorąco do przyłączenia się do nas w tej debacie!

  Festiwal organizowany jest we współpracy z projektem SCORA autorstwa Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Poznań, butikiem Bossy - Bedroom Equipment, Międzywydziałowym Kołem Naukowym Kultury Współczesnej Aurora, Pismo Studentów UAM, studentami Uniwersytetu Artystycznego, Klub Dragon i Fundacja Mały Dom Kultury.

  --------------------------------------

  PROGRAM:

  8 CZERWCA (ŚRODA):

  16:00 – "Pozytywny Kondom" (warsztat)

  Prowadzenie: Piotr Moszczeński 

  Kondom, gumka, guma, prezerwatywa, czyli lateksowy przyjaciel każdego faceta, który nie chce zostać ojcem lub zakazić (się) chorobami. Ale czy wiecie o tym, że istnieją też prezerwatywy dla kobiet? Zapraszam na warsztat dyskusyjny o tym, co zrobić, aby powszechnie znana gumka była trochę bardziej lubiana i częściej używana.

  17:30 - "Seks shop bez pornografii" (wykład)

  Prowadzenie: Monika Zamorska (Bossy - Bedroom Equipment)

  Jak reklamować firmę z "branży" bez treści od 18 roku życia, bez wulgarności i uprzedmiatawiania kobiet i mężczyzn pokaże nam Monika z butiku Bossy – Bedroom Equipment. 

  19:00 – Blok "Seks w (pop)kulturze"

  Wykłady + prelekcje + film + dyskusje. Pełne szczegóły wkrótce!

  -------------------------------------

  9 CZERWCA (CZWARTEK)

  16:00 - "50 Shades of Consent" (dyskusja)

  Prowadzenie: Sara Do i Agnieszka Jóźwik

  Rozmowa o problematyce zgody (consentu) i bezpieczeństwa w praktykach BDSM.

  17:30 - "Sex, drugs & profilaktyka" (warsztaty)

  Prowadzenie: Piotr Kalkowski i Mikołaj Sinica

  Sex, drugs & profilaktyka, czyli warsztaty bez owijania w bawełnę. Wszystkie pytania są dozwolone, wszystkie tematy aktualne - poruszymy tematykę chorób przenoszonych drogą płciową, antykoncepcji i tego, o co zwykle baliście się zapytać!

  [Obowiązują zapisy. Limit miejsc: 30]

  ZAPISY: http://goo.gl/forms/mws3bjy8srBp3yww1

  19:15 - Panel "Edukacja Seksualna w Polsce"

  Panel i otwarta dyskusja wokół kondycji edukacji seksualnej w Polsce z udziałem pracowników akademickich, pedagogów, aktywistów i studentów. Więcej szczegółów wkrótce! 

  21:30 – After Party (Klub Dragon)

  2016-06-12

  LOTTO

  12.06, g.20.30

  Mały Dom Kultury

  Bilety 20/25 pln
   
  LOTTO:
  Łukasz Rychlicki - gitara
  Mike Majkowski - kontrabas
  Paweł Szpura - perkusja
   
  Zespół założony pod koniec 2012 roku, skupiający trzy kreatywne umysły współczesnej muzyki.
  Razem eksplorują granice takich rodzajów muzyki jak improv, country, noise, minimalizm, tworząc muzykę hipnotyczną i wzruszającą jednocześnie. Debiutancki album ASK THE DUST został wydany pod koniec 2014 roku przez LADO ABC.
   
  W połowie kwietnia za pośrednictwem krakowskiej wytwórni Instant Classic ukazał się drugi album tria Lotto. Album nosi tytuł „Elite Feline” i spotkał się z ciepłym przyjęciem krytyki.
   
  "Jak się jednak okazuje, grana w perfekcyjnym skupieniu muzyka o tak prostej strukturze może się okazać wyjątkowo wciągającym doświadczeniem. Niekoniecznie skomplikowane formy pochłaniają najmocniej."
  POLITYKA
   
  "Elite Feline wypełniły dwie długie kompozycje będące czymś na kształt halucynogennych dźwiękowych oparów przenikających w łagodnym tempie do naszej podświadomości."
  NOWA MUZYKA
   
  "Lotto przypomina zespół głodnych wiedzy geniuszy którzy przechodzą przez strumień gorączkowych improwizacji. Gdy nagle dokonują oślepiającego odkrycia, celebrują pojedynczą myśl, wielokrotnie ją powtarzając." 
  attn:magazine
   
   
  MIKE MAJKOWSKI - kontrabasista. W 2005 roku ukończył Sydney Conservatorium of Music z najwyższą notą. Koncertował w kraju i zagranicą z wieloma Australijskimi znakomitościami takimi jak: Mike Nock, Dale Barlow, Dave Panichi, Kristin Berardi, Elana Stone, Vince Jones oraz Sean Wayland. Jest również członkiem wielu młodych formacji jazzowych stanowiących śmietankę sceny jazzowej Sydney. Współpracuje z Mikołajem Trzaską. Był członkiem jego zespołu podczas doskonale przyjętego koncertu ze ścieżką dźwiękową do filmu Róża na OFF Festivalu. Razem z Jimem Denleyem tworzy doskonały duet BLIP. Obecnie występuje w trio razem z legendarnym Hailu Mergia i Tonym Buckiem.
   
  PAWEŁ SZPURA - perkusista, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60-tych i 70-tych. Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans, to sprawia, że jest kontynuatorem tradycji Eda Blackwella i Hamida Drake’a. Współpracuje m.in. z Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim. Jest członkiem uznanych zespołów takich jak CUKUNFT, czy HERA. Także był w składzie koncertu z muzyką do Róży na Off Festivalu. Razem z Łukaszem Rychlickim i Mikołajem Trzaską tworzą trio FREEGATE.
   
  ŁUKASZ RYCHLICKI - gitarzysta. Znany głównie jako członek uznanego zespołu KRISTEN z którym nagrał pięć płyt i zagrał wiele koncertów. Jego styl gry jest trudny do zdefiniowania, porusza się na granicy ustalonych norm i improwizacji. Razem z Pawłem Szpurą stworzył duet w hołdzie Albertowi Aylerowi w którym muzycy zanurzyli się w ostrym, bezkompromisowym, swobodnym avant-free jazzie. Z bratem Mateuszem Rychlickim tworzy duet SALTO. Współpracuje min. z Mikołajem Trzaską, Robertem Piernikowskim, Etamem Etamskim, Piotrem Kurkiem. Razem z Pawłem Szpurą i Mikołajem Trzaską tworzą trio FREEGATE