WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2013-01-05

„JA KOCHAM” – FILM DOKUMENTALNY, realizacja ADAM LENIEC, 2012

Czy jest definicja miłości? Nie spotkałem się z taką. Można ewentualnie opisać jej przymioty. Co znaczą słowa Piotra, gdy mówi „Ja kocham”? Co znaczą te słowa, gdy mówisz je do kogoś? A czy niepełnosprawni intelektualnie są zdolni do miłości? Czy zdolni są do utrzymania związku? Czy oni w tych sprawach różnią się od nas?

Film „Ja kocham” daje nam okazję poznania grupy przyjaciół z kilku Ośrodków Terapii Zajęciowej. Kamera staje się tu świadkiem intymnych uczuć i zaufanym powiernikiem związanych z nimi dylematów. Rzadko, na co dzień mamy szansę uczestniczyć w świecie osób z dysfunkcją intelektualną, bez stygmatu swojej, nazwijmy to, funkcji - opiekuna, rodzica, wychowawcy, kogoś zawsze mądrzejszego. W tym filmie podchodzimy bliżej, w ich świat, pozbawiony naszej wszechobecnej zdroworozsądkowej perspektywy i obecności – ale chcąc nie chcąc i tak, tą obecność dostrzeżemy. Czy ten stan rzeczy, jest taki, jakim go znamy? Czy jest taki, jaki byśmy chcieli, aby dla nich był? W końcu, czy sobie tego też, byśmy życzyli? Film stawia myślę kilka ważnych i uniwersalnych pytań, na które aby móc kochać, trzeba sobie kiedyś w końcu odpowiedzieć. Jest też jedno pytanie bezczelne: Czy w wypadku gdy chodzi o „miłość”, wiemy więcej niż „Oni”? . Ja mam swoje jedno, może banalne, ale odkrycie: miłość potrzebuje przestrzeni i czasu, …które ze swej natury są nieograniczone.

Adam Leniec

Film powstał w ramach projektu Cały Ja" - cyklu warsztatów rozwijających potencjał społeczny osób z dysfunkcją intelektualną" - klientów Stowarzyszenia Na Tak. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym ze środków PFRON, będących w dyspozycji Województwa Wielkopolskiego.

 

WSTĘP WOLNY

 

 • 2013-01-11

  MONODRAM PAWŁA WÓDCZYŃSKIEGO: Królestwo to opowieść banalna o poszukiwaniu miłości.

  Królestwo to opowieść banalna o poszukiwaniu miłości. O tym ile jesteśmy w stanie zmienić  siebie samych  i ile wytrzymać, aby być szczęśliwym. To krótka historia człowieka, który wędruje przez różne królestwa, aby odnaleźć Tą jedyną, z którą będzie na dobre i złe. Czy będzie nią kobieta? A może zakocha się w iluzji, która będzie jego wymarzonym szczęściem? Pół prawdziwe miejsca, pół prawdziwe historie, przedmioty i tylko uczucie…. czy prawdziwe? A może to tylko bredzenie biednego szaleńca?

  Przekonajcie się sami.

   WSTĘP: 5PLN

   

 • 2013-01-12

  Monodram w reżyserii Joanny Kiersztejn - DUCHOVA PRZYPADŁOŚĆ

  Victoria - pewien typ kobiety, który zawsze walczy o piękno i szczęście, postrzegane nie przez jej własny pryzmat, ale pryzmat towarzystwa, w jakim znajduje się po poślubieniu Alfreda, mężczyzny z błyskotliwą karierą naukową i polityczną. Dla niego rzuca swoje marzenia, chce błyszczeć w towarzystwie. Ostatecznie całe jej życie stało się realizacją czegoś fikcyjnego. Porzuciła siebie.... porzucono ją. Victoria przestaje radzić sobie z sytuacją, jaka wbiła się w jej świadomość. Spektakl pokazuje życie bohaterki po tym jak prawda nie daje jej już ukojenia. Szuka jej budując, scena po scenie, świat z minionych wydarzeń.

  Reżyseria - Joanna Kiersztejn
  Victoria - Aleksandra Skirecka

  WSTĘP:5PLN

   

 • 2013-01-19

  AKADEMIA MAŁEGO DOMU KULTURY

   

  WARSZTATY Z PIERWSZEJ POMOCY DLA RODZICÓW
  prowadzone przez zespól praktyków CSU Medaid


   

  PEDIATRYCZNY KURS PIERWSZEJ POMOCY

  W razie wypadku każdy człowiek powinien wiedzieć jak zachować się w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Niestety najczęściej zdajemy sobie sprawę z braku takich umiejętności w momencie, kiedy są one potrzebne – a wtedy często jest już za późno.

   
  Wypadek z utratą krążenia daje tylko 4 minuty na prawidłowe podjęcie reanimacji. W tym czasie zareagować zdąży wyłącznie ktoś znajdujący się w pobliżu – mama, tata, opiekunka, pracownik.

   
  Praktyczne Szkolenie z Pediatrycznej Pierwszej Pomocy daje pewność, że w sytuacji zagrażającej życiu będziesz wiedział jak udzielić pierwszej pomocy. Ponadto po ukończeniu takiego kursu każdy uczestnik otrzymuje imienny certyfikat, zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji.

   
  Pediatryczny Kurs Pierwszej Pomocy daje pełny przegląd najważniejszych zagadnień z zakresu udzielania pierwszej pomocy dzieciom i niemowlętom. Jest podzielony na część teoretyczną - pokaz multimedialny, oraz zajęcia praktyczne, stanowiące trzon szkolenia. Obejmuje 8 godzin szkoleniowych – 1 dzień.

   

  Na kursie podejmowane są zagadnienia dotyczące między innymi:

  - Odmienności anatomicznych i fizjologicznych u dzieci

  - Zabezpieczenia miejsca wypadku i poszkodowanych

  - Resuscytacji dzieci i niemowląt

  - Postępowania w przypadku zakrztuszeń, zatruć, oparzeń, skaleczeń

  - Ataku padaczki, astmy oskrzelowej, drgawek, gorączki

  - Urazów głowy, szyi, klatki piersiowej, brzucha, miednicy, kończyn, kręgosłupa

  - SIDS –Zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej

  - Wzywania pogotowia ratunkowego

   

  CENA: 115zł/osobę

   Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl

  Zapisy do 10 STYCZNIA


   

  PODCZAS WARSZTATÓW BĘDZIE MOŻNA TAKŻE ZAKUPIĆ PROFESJONALNIE WYPOSAŻONE APTECZKI.


   

  WARSZTATY ODBYWAJĄ SIĘ W SIEDZIBIE FUNDACJI MAŁY DOM KULTURY

   
  ul. Zamkowa 3/4 Poznań

  (dla spóźnialskich wejście przez Klub Dragon).

   

 • 2013-01-20

  AKADEMIA MAŁEGO DOMU KULTURY

   

  WARSZTATY Z PIERWSZEJ POMOCY  DLA DZIECI
  prowadzone przez zespól praktyków CSU Medaid


   

  PIERWSZA POMOC Z MISIEM

  GODZ. 12.00 – 12.45 dzieci w wieku 3-4 lat

  GODZ. 13.00 – 13.45 dzieci w wieku 5-6 lat

  GODZ. 14.00 – 14.45 dzieci w wieku 7-8 lat.

   

  Pierwsza pomoc z Misiem to ciekawa, 45-minutowa zabawa prowadzona przez specjalnie przeszkolonych instruktorów, którzy wraz z dziećmi bawią się, ćwiczą, rysują a nawet śpiewają. Warsztaty dla dzieci w tym wieku pomagają oswoić się z tematem pierwszej pomocy oraz rozwijać w nich od najmłodszych lat poczucie obowiązku niesienia pomocy innym. Podczas warsztatów dziecko dowie się jakie niebezpieczeństwa czyhają na nie w domu, oswoi się z plastrami i bandażami, nauczy się wybierać numer alarmowy oraz rozmawiać z dyspozytorem, zapamięta ułatwione postępowanie ratownicze w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

  W pokazach pomagają instruktorom Misie, a także wszelkiego rodzaju przytulanki, jakie wezmą ze sobą maluchy. Miś to najlepsze lekarstwo na smutek, strach i łzy, czasem trzeba jednak pomóc również jemu. Wszystkie dzieci traktują taką sytuację bardzo poważnie –chętnie uczestniczą w ćwiczeniach i razem z ratownikami recytują numery alarmowe.

   

  Po zakończeniu zabawy każde dziecko otrzymuje DYPLOM Bardzo Dzielnego Małego Ratownika oraz materiały dydaktyczne do nauki w domu z rodzicami, aby i oni mieli wkład w ratowniczą edukację swojej pociechy.

   

  Cena: 25 zł/dziecko

  Czas trwania: 45 minut

  Prosimy, aby dzieci zabrały swoje misie/ulubione Przytulanki.


   

  Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl


  Zapisy do 10 STYCZNIA

   

   

  PODCZAS WARSZTATÓW BĘDZIE MOŻNA TAKŻE ZAKUPIĆ PROFESJONALNIE WYPOSAŻONE APTECZKI.

   

  WARSZTATY ODBYWAJĄ SIĘ W SIEDZIBIE FUNDACJI MAŁY DOM KULTURY

  ul. Zamkowa 3/4 Poznań

  (dla spóźnialskich wejście przez Klub Dragon).

   

 • 2013-01-21

  PARASOL

  Gérard Godon ( akordeon chromatyczny) oraz Cathérine Grimault (skrzypce) tworzą jeden z najlepszych duetów na tanecznej scenie folkowej w Europie. We Francji są już prawdziwą legendą, potańcówki z ich udziałem zawsze przyciągają tłumy. Ogromną popularność zdobyli także za granicą – we Włoszech, Portugalii, Belgii czy Niemczech. Również dla wielu Polaków kontakt z ich twórczością był początkiem zainteresowań muzyką i tańcami z nurtu „bal folk”. Razem grają od 2007 roku, choć ich doświadczenia z muzyką taneczną są o wiele dłuższe. Prezentują głównie własne kompozycje inspirowane tradycyjnymi melodiami francuskimi.

  Duet Parasol ma charakterystyczne i rozpoznawalne brzmienie, które porusza czułe struny u każdego słuchacza. Nie sposób też pozostać zbyt długo tylko biernym odbiorcą, gdyż stopy same podążają na parkiet. W repertuarze duetu przeważają tańce parowe – subtelne mazurki, nastrojowe walczyki w różnych rytmach czy radosne scottishe i polki, nie brak też tańców tradycyjnych jak bourrée. Gérard Godon stworzył nawet własną kompozycję muzyczno-taneczną – scottishe impaire – taniec, którego łatwo się nauczyć i niepodobna o nim zapomnieć.

  Nieustanny dialog skrzypiec i akordeonu czaruje, zachwyca i wzrusza, przyciągając do tanecznego kręgu. Dźwięki grane z pasją i delikatnością najlepiej wybrzmiewają w serdecznej atmosferze, którą budują muzycy, na równi z tańczącymi.

  http://www.parasolgodongrimault.fr/
  http://www.myspace.com/parasolgodongrimault


   

  BILETY W CENIE 25/30PLN


   

 • 2013-01-24

  BAL FOLK PRAKTIKA

  Podobnie jak w wielu tanecznych kulturach – tango, salsa itd. – chcemy zaproponować wszystkim zainteresowanym tańcami „bal folkowymi” formułę praktik, podczas których możliwe będzie przećwiczenie i zatańczenie tańców tradycyjnych z różnych zakątków Europy, które pojawiają się na bal folkach i warsztatach. Rozpoczynać będziemy od powtórek, wyjaśnienia wątpliwości i krótkiej nauki, by następnie po prostu tańczyć! Chcielibyśmy by praktiki były okazją do ćwiczenia, przypominania, utrwalania, zatańczenia z różnymi partnerami, zadawania pytań (także tych trudnych), ale też miłego spotkania i dobrej tanecznej zabawy.

  Pojawią się na pewno najbardziej popularne scottishe i mazurki, poznawane na niedawnych warsztatach walczyki w różnym rytmie oraz polski, a także bretońskie korowody, czy francuskie bourrée, baskijskie skoki i inne (mniej lub bardziej popularne) tańce. Mniej zaawansowanym tancerzom chcemy w ten sposób stworzyć możliwość szlifowania tanecznych umiejętności, zupełnie początkujący również znajdą tu coś dla siebie, gdyż części tańców bez problemu można uczyć się po prostu włączając się w nie. Zapraszamy także bardziej doświadczonych tancerzy, którzy zechcą dzielić się swoją pasją i energią, by wspólnie popraktykować. Szczegóły oddajemy w znacznej mierze do dyspozycji uczestników – każdy może zaproponować taniec czy dopytać o istotny szczegół, podzielić się doświadczeniami.

   

  BAL FOLK 
   

  Rodzaj potańcówki do muzyki ludowej, z tańcami wywodzącymi się z tradycji różnych europejskich kultur. Zainicjowany w latach 70-tych XX w. we Francji, dziś popularny w wielu krajach, m.in. w Belgii, Holandii, Portugalii, Niemczech.

  Tańce bal folkowe są oparte na prostych, przystępnych układach wywodzących się bezpośrednio z tańców tradycyjnych. Są to zarówno tańce korowodowe, jak i parowe oraz zabawy taneczne. Pozbawione są funkcji prezentującej dany folklor: pomijają strój ludowy, rozbudowane choreografie i sceniczne wyrafinowanie na rzecz swobodnej zabawy opartej na prostej tanecznej bazie. Najczęściej akompaniament muzyczny jest grany na żywo.

  Muzyka jest bezpośrednio oparta na motywach tradycyjnych, lecz zawiera również nowoczesne wpływy i autorskie propozycje nowych melodii tanecznych.

   

  Prowadzenie:

  Marta Tomczak i Krzysztof Rogulski to pasjonaci tradycyjnych tańców i muzyki. Od lat zajmują się ich praktykowaniem – Marta w zespołach tańca irlandzkiego i bretońskiego, Krzysztof – w zespole tańca irlandzkiego oraz w zespole muzyki celtyckiej Triskel, poznańskiej Potańcówkowej Kapeli Bal Folkowej oraz zespole Balzinga, a także na licznych sesjach muzycznych. Uczestnicy warsztatów, festiwali tanecznych i muzycznych obejmujących muzykę i tańce tradycyjne Europy w Polsce i za granicą. Od ponad roku dzielą się swoją pasją pod szyldem „Bal Folk Poznań” ucząc tańców bretońskich, francuskich, baskijskich oraz organizując potańcówki, gdzie można w praktyce wykorzystać taneczne umiejętności.

   WSTĘP WOLNY

   

 • 2013-01-25

  TRZASKA/RYCHLICKI

  W RAMACH FESTIWALU NOWY WIEK AWANGARDY

     MIKOŁAJ TRZASKA
  - saksofonista, klarnecista, improwizator, kompozytor. Wyrósł na gruncie yassu - artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Wraz z Tymonem Tymańskim oraz grupą kilku innych wolnych od wszelkiego doktrynerstwa muzyków, zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej. Dziś jest liderem, międzynarodowego tria Volumen, kawratetu klarnetowego IRCHA, członkiem m.in: Resonance - Kena Vandermarka, Magic – Joe McPhee czy tria Shofar z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim – wykonujacego muzykę żydowską. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego współczesnego jazzu free. Podróżuje po świecie, współpracując z tuzami światowej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Clementine Gasser, Petem Ole Jorgensenem, Michaelem Zerangiem, Franzem Houtzingerem, Jayem Rosenem, Domikiem Duvalem, Markiem Sandersem. Nagrał około czterdziestu płyt.

  http://www.trzaska.art.pl/


   

   

  ŁUKASZ RYCHLICKI
  - gitarzysta. Znany głównie jako członek uznanego zespołu KRISTEN z którym nagrał pięć płyt i zagrał wiele koncertów (także z cenionymi zespołami takimi jak: Deerhoof, Tortoise, Joe Lally (Fugazi) etc).

  Jego styl gry jest trudny do zdefiniowania, porusza się na granicy ustalonych norm i improwizacji. Razem z Pawłem Szpurą stworzył duet w hołdzie Albertowi Aylerowi w którym muzycy zanurzyli się w ostrym, bezkompromisowym, swobodnym avant-free jazzie. Z bratem Mateuszem Rychlickim tworzy duet SALTO.

  www.nowywiekawangardy.pl


   

  BILETY W CENIE 20/25PLN

 • 2013-01-27

  ZAKAMARKI MAŁEGO DOMU KULTURY – WARSZTATY DLA DZIECI I RODZICÓW

   

  Zakamarki Małego Domu Kultury to spotkanie z książką, które może się skończyć w zupełnie innym czasie i przestrzeni. Chcemy, żeby książka inspirowała do odkrywania, tworzenia, eksperymentowania. Zdarzyć może się wszystko. 

  Na warsztatach w styczniu…

  … zimowa książka z dużą ilością śniegu – „Yeti” autorstwa Evy Susso i Benjamina Chauda. Mimo że w książce zima na całego, przygody głównych bohaterów Una i Matiego wprawią nas w ciepły i miły nastrój. Zapraszamy!

   

  Warsztaty dla dzieci w wieku 4-8 lat.

   

  Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4 Poznań

  (dla spóźnialskich wejście przez Klub Dragon).

   

  Wstęp: 15zł/dziecko.

  Liczba miejsc ograniczona.

  Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl

   

  Jak zwykle na warsztatach będzie możliwość zakupienia książek Wydawnictwa Zakamarki w promocyjnej cenie.

   

   

  Projekt realizuje: Fundacja Mały Dom Kultury.

  Partner projektu: Wydawnictwo Zakamarki.

  Patroni Medialni: Miasto Dzieci, Czas Dzieci, IKS, Dzieci Poznań, Kultura Poznań, Ryms, Qlturka, Radio Afera.

   

   

  (warsztaty trwają około 1,5 godziny)

   

   

   

   

   

   

 • 2013-01-27

  LENA ROMUL

  „INDUSTRIALNIE/INSTYNKTOWNIE”


  Lena Romul - saksofon, wokal
  Patryk Kraśniewski - fortepian, elektronika
  Piotr Rubik - gitara
  Grzegorz Piasecki - kontrabas, gitara basowa
  Jerzy Markuszewski - perkusja

   

  "Słuchając jej odważnej gry, trudno uwierzyć, że to ta sama osoba, która (...) wygrała konkurs dla debiutantów "Jazz Juniors". (...) Romul to osobowość, ma wiele do powiedzenia i wie, jak to zrobić. Ma też w sobie jakąś niesłychaną witalną siłę, dzięki czemu potrafi zaskoczyć improwizacyjną weną i świeżością".

  Tomasz Handzik, dziennikarz,Gazeta Wyborcza / Duży Format
  Lena Romul promować będzie w Dragonie swoją debiutancką płytę Lena Romul "Industrialnie / Instynktownie". Jest to wydarzenie wyjątkowe, bo Projekt Instynktownie został całkowicie zarejestrowany na płytę właśnie w Dragonie w sierpniu tego roku.

  Projekt Instynktownie to materiał inspirowany współczesną muzyką improwizowaną, tworzenie w trakcie koncertu, na podstawie schematów muzycznych napisanych przez artystkę.

  Oparty na rytmie, elemencie, który naturalnie porusza ciało, melodiach, które mają za zadanie roztaczać piękno, rozbudzać emocję, i harmoniami wypełnionymi muzyką elektroniczną, współgrającą w interesujący sposób z akustycznym instrumentarium zespołu.

  Jest w nim zarówno prostota melodii, słowiańskiej natury, kobiecej wrażliwości. Lecz ta prostota przeplata się z zaczerpniętą z jazzu swobodą improwizacji, dozwolonej podczas koncertu na każdej płaszczyźnie.

  BILETY:20/25PLN