WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2015-04-09

literuFKA

cykl literacki Fundacji Kultury Akademickiej

Mały Dom Kultury, g. 19.00
wstęp wolny

'Poezja hói, sałatki szkoda', zwykł mawiać Nikoś Dyzma. Wszedł grabarz na salony? Można się wybić? Złapać diabła za nogi? Można. Czas więc na nas, i my pokażemy, że można. Słowo harcerza.

--------------------------

Cykl literacki „literuFKA‘‘, to sześć spotkań z poezją, prozą i muzyką. Sześć niepowtarzalnych okazji do poznania autorów, bez „mądrych głów“ i ekspertów. Bez wykładów i wymądrzania się. Posłuchamy z nogą na nogę, po turecku, a może i na leżąco. Będziemy literaturę smakować, krytykować i drzeć. Jeśli będzie trzeba, wejdziemy na ostatnie piętro i wyrzucimy ją przez okno.

Kiedy i kto zabawi się z nami:

09.04 – Marcin Kleinszmidt
22.04 – Bianka Rolando
8.05 – Marcin Ostrychacz

--------------------------

 • 2015-04-10

  Postaremczak /Kusiołek

  koncert w ramach cyklu Nowy Wiek Awangardy
  Mały Dom Kultury, g.20.00

  bilety: 20 pln

  Paweł  Postaremczak: saksofony
  Robert Kusiołek: akordeon

  Dwóch znakomitych instrumentalistów związanych z Poznaniem - Robert Kusiołek
  oraz Paweł Postaremczak - w nietypowym zestawieniu instrumentalnym; akordeon oraz saksofon - zaprezentują muzykę pełną zmienności i odniesień - do jazzu, folku i muzyki współczesnej.

  Paweł Postaremczak - saksofonista znany ze współpracy z Wacławem Zimpelem, Mikołajem Trzaską, formacją Snowman i Emergency, kompozytor muzyki teatralnej.Jest wyrazistą postacią na polskiej scenie muzyki improwizowanej, odnajdując swój osobisty głos w oparciu o szeroko rozumianą tradycję jazzową. W 2008 roku wraz z zespołem Snowman, nakładem wytworni Kartel Music, wydał swoją debiutancką płytę "Lazy". Współtwórca - wraz z  Wacławem Zimpelem, Ksawerym Wójcińskim oraz Pawłem Szpurą - kwartetu Hera. Współpracuje m.in. z Klausem Kugelem, Robertem Kusiołkiem, Januszem Stefańskim, Markiem Tokarem, Raphaelem Rogińskim i Hamidem Drakiem.
   

  Robert Kusiołek akordeonista, bandoneonista, kompozytor i improwizator. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie akordeonu prof. Jerzego Kaszuby. Od 2007 roku studiuje w Hochschule fur Musik, Theater und Medien Hannover Solistenklasse u prof. Elsbeth Moser.  Stypendysta Programu Polskiego MŁODA POLSKA; 2006 oraz Niemieckiego DAAD 2007. Robert Kusiołek od wielu lat poświęca się muzyce improwizowanej. Owocem jego twórczych poszukiwań jest wydana płyta NUNTIUM; (MULTIKULTI PROJECT - 2011). Posługując się własnym,  indywidualnym językiem muzycznym udało mu się przerzucić most pomiędzy tradycją i nowoczesnością, dwoma nurtami, które jego zdaniem nie są w opozycji wobec siebie. Koncertuje i nagrywa m.in. wraz z Januszem Stefańskim, Perrym Robinsonem, Antonem Sjarovem, Ksawerym Wójcińskim, Klausem Kugelem i Christianem Ramondem.

  2015-04-13

  TUPIKA

  Mały Dom Kultury, g.20.00

  bilety: 15/20 pln


  TUPIKA to warszawskie trio:
  Norbert Kubacz - kontrabas

  Patryk Zakrocki - skrzypce

  Paweł Szamburski - klarnet


  Zespół powstał późną jesienią 1999 roku dzięki współpracy kontrabasisty Norberta Kubacza oraz skrzypka Patryka Zakrockiego. W roku 2000 skład poszerzył się o klarnecistę Pawła Szamburskiego i trio to stanowi trzon zespołu po dziś dzień. Założeniem było granie własnej muzyki, oscylującej między free jazzem, a współczesną kameralistyką. Zespół koncertował w Warszawie, Lozannie, Montreaux, Amsterdamie, zarówno na scenach, w klubach, galeriach jak i na ulicy, w parkach i na balkonach ursynowskich mieszkań.
  Muzyka Tupiki – to muzyka „identyczna z naturalną”, intuitywna improwizacja, która w oczywisty sposób nawiązuje do okrutnych gier i zabaw dziecięcych. Wynika z czystej miłości do grania na instrumentach, wieloletniej przyjaźni oraz obserwacji życia bulterierów. Skupienie na materii dźwiękowej, fakturze, barwach oraz umiejętności narracyjne, to cechy które łączą trzech wyśmienitych muzyków w ich ulubionym zespole. Razem tworzą dźwiękową opowieść o wolności i wyobraźni.
  Z Tupiką czynnie współpracowały takie osobistości jak: Aga Rasińska – gramofony, Rafał Listopad – perkusja, Piotr Kaliński – instrumenty perkusyjne, Macio Moretti – perkusja, Zofia Gołębiowska –flet.
  Muzykę zespołu można usłyszeć min. w filmie „Mistrz” reż. D. Kuciewicz / K. Bochenek, „Noc i dwa słońca” reż. K.Wasilka, „Wiadomość” reż. K. Łubniewski, a także w spektaklu „Wątpliwość” reż. P. Cieplak (Teatr Polonia).
  W 2006 roku nakładem wytwórni płytowej Lado Abc, Tupika wydała album „Broń Rasowego Marzenia” z archiwalnymi nagraniami sprzed lat oraz zbiorem fotografii Agnieszki Rasińskiej.


  Dziś zespół po długiej i dziwnej przerwie wraca do gry na specjalne zamówienie utęsknionej publiczności

 • 2015-04-15

  Daisy/Dickaty/Wójciński

  koncert w ramach cyklu Nowy Wiek Awangardy
  Mały Dom Kultury, g.20.00

  bilety: 30 pln

  set 1
  Tim Daisy: drums
  Ray Dickaty: saxophones

  set 2
  Tim Daisy: drums
  Ray Dickaty: saxophones
  Ksawery Wójciński: bass

  Tim Daisy – drums, percussion
  Niezwykle utalentowany perkusista Tim Daisy jest jedną z podpór chicagowskiej sceny jazzowej (tzw. młodego Chicago). Tim jest jednym z muzyków, którzy byli przy „narodzinach” Krakowskiej Jesieni Jazzowej.
  W roku 1997 przybywa do Chicago. Jednym z pierwszych muzyków, z którym Tim nawiązał kontakt był Dave Rempis – ich współpraca trwa po dziś dzień.
  W 1998 roku powstał ich pierwszy wspólny projekt – trio Triage (pierwotnie grał w nim na basie Gordon Lewis, w 2000 roku zastąpił go Jason Ajemian). Oprócz tego wraz z Davem Tim Daisy realizuje równolegle kilka różnych projektów – Tim Daisy / Dave Rempis Duo, Rempis Percussion Quartet (wraz z Antonem Hatwichem i Frankiem Rosaly) czy The Engines ( wraz z Jebem Bishopem i Natem McBridem).
  W roku 2001 Tim Daisy dołączył do kwintetu Ken Vandermarka – The Vandermark 5 (zastąpił tu Tima Mulvennę). Owocem tego spotkania jest pięć studyjnych albumów i dwa koncertowe boksy oraz współpraca wraz z Kenem Vandermarkiem w kilku innych grupach – Bridge 61 (wraz z Natem McBridem i Jasonem Steinem) oraz Frame Quartet (wraz z Fredem Lonberg-Holmem oraz Natem McBridem). Owocem trasy po Polsce Dragons 1976 w luty 2008 roku jest współpraca Tima Daisy z polskimi muzykami – triem The Light, a także duetowy projekt z klarnecistą Wacławem Zimplem oraz trio i kwartet z Mikołajem Trzaską.

  Jest członkiem projektu Resonance, w którym spotkali się artyści z USA, Szwecji, Ukrainy i Polski. Jego pomysłodawcą, kompozytorem i aranżerem jest Ken Vandermark.

  Tim prowadzi także własne zespoły, których repertuar bazuje na jego kompozycjach – są to Festival Quartet (z Keefem Jacksonem, Joshem Bermanem oraz Antonem Hatwichem), Sky and Light (z klarnecistą basowym Jasonem Steinem i Antonem Hatwichem) i New Fracture Quartet (z Jamie’m Branchem, Dave’m Miller’em i Nate’m McBride’m)

  Ksawery Wójciński – double bass
  Kontrabasista i kompozytor, ur. w 1983r. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z takimi muzykami jak:Charles Gayle,Uri Caine, Mikołaj Trzaska,Michael Zerang,Satoko Fuji,Nicolle Mitchell,Tim Sparks,Klaus Kugel ,Ken Vandermark.Mats Gustafsson, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys, Szymon i Maurycy Wójcińscy. Współtworzy takie formacje jak legendarne Emergency , Hera . Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów, które przywodzą na myśl ducha takich artystów jak Tom Waits, Frank Zappa.

  Ray Dickaty – saxophone
  Saksofonista, kompozytor. Na karierę muzyczną Raya Dickaty składa się ponad 60 nagrań z różnymi składami. Brał udział w licznych trasach koncertowych i występował w programach telewizyjnych i radiowych na całym świecie. Jako członek Spiritualized był odpowiedzialny za aranżację sekcji dętej. Grał na albumie Dr Johna „Anutha Zone” oraz na płytach Spiritualized „Live at the Albert Hall”, „Let it Come Down” i „Amazing Grace”. Jako członek zespołu Moonshake należącego do wytwórni Too Pure wydał dwie płyty oraz grał razem ze Stereolab i Cornershop oraz występował wspólnie z PJ Harvey.
  Ze swoim zespołem Solar Fire Trio grającym free jazz noise, nagrał trzy szlagierowe albumy i odbył trasę supportując Juliana Cope’a. Ponadto, nagrywał i wystepował m.in. z takimi wykonawcami jak: Moose, Lush, Durutti Column, AMP, The Duke Spirit, Six by Seven, Damo Suzuki, Slipstream, Thighpaulsandra, Soulsavers (Mark Lanegan), Sonic Youth, Suicide, Super Numeri, John Moores Revolution 9, Michael J Sheehey i The Flowers of Hell. Współpracował z Eddie’m Prevostem, założycielem legendarnego AMM, a także grał z takimi improwizatorami jak: Philip Marks, Chris Corsano, Brigitte Kuepper, John Butcher, Lol Coxhill, Carlos Zingaro, John Edwards, Martin Kuchen, Jeffery Morgan, Evan Parker i wielu innych.
  Obecnie mieszka w Warszawie i jest aktywnym przedstawicielem polskiej improwizowanej sceny muzycznej. Jest dyrygentem Warsaw Improviser Orchestra, dyrektorem muzycznym Spacefest Festival w Gdańsku. Oprócz Infant Joy Quintet tworzy takie zespoły jak: Kom Trio, Osaka Vacuum, DCD Trio, Organic Panic, Pulsarus, Noise of Wings oraz Lie of Fire. Współpracuje z takimi muzykami jak: Maciej Bielawski, Mikołaj Palosz, Paweł Szpura, Patryk Zakrocki, Hubert Zemler, Rafał Mazur, Michał Dymny, Tomek Chołoniewski, Dominik Strycharskim, Wojtek Kwapisiński, Jerzy Mazzol, Maciej Trifonidis.
   

  2015-04-18

  JUVENATE + MALA

  MDK( Klub Dragon)
  bilety: 15 pln przedsprzedaż / 20 pln w dniu koncertu
  Koncert w MDK ramach All in Poznań
   

  Więcej info tutaj: https://www.facebook.com/events/768139203281860/

  2015-04-19

  Zakamarki Małego Domu Kultury

  godz. 12.30
  warsztaty dla dzieci i rodziców
  (warsztaty trwają około 60-90 minut)

  Zakamarki Małego Domu Kultury to spotkanie z książką, które może się
  skończyć w zupełnie innym czasie i przestrzeni. Chcemy, żeby książka
  inspirowała do odkrywania, tworzenia, eksperymentowania. Zdarzyć może się wszystko.

  W kwietniu zapraszamy na…
  … warsztaty wokół książki „Złodziej kury” autorstwa Béatrice Rodriquez.

  Warsztaty dla dzieci w wieku 4 - 8 lat.
         
  Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4 Poznań

  Wstęp wolny
  Liczba miejsc ograniczona
  Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl

  Projekt ten realizowany jest przy wsparciu Miasta Poznania
  Organizator: Fundacja Mały Dom Kultury.
  Partner: Wydawnictwo Zakamarki.
  Patroni Medialni: Miasto Dzieci, Czas Dzieci, IKS, "dzieciPOZNAN.pl - dziecięca strona Poznania", Kultura Poznań, Ryms, Qlturka, Radio Afera, BabyOnline, Mini-Kultura.

 • 2015-04-20

  Michał Biela

  Klub Dragon - scena MDK
  Bilety : 20 pln

  Michał Biela to współzałożyciel cenionego undergroundowego zespołu Kristen oraz basistą Ścianki (z którą nagrał jak dotąd EP *Secret Sister* oraz niewydaną jeszcze *Come November*). Jest współautorem cenionego projektu Kings of Caramel.

  W zeszłym roku Michał Biela wydał swą znakomitą debiutancką płytę, która jest obecna w wielu zestawieniach najlepszych płyt 2014 i przyniosła mu nominację do Paszportu Polityki.

  Na płycie i na koncercie minimalistyczne ale i chwytliwe piosenki Bieli oparte są głównie na współbrzmieniu jego ciepłego głosu charakterystycznego brzmienia gitary barytonowej. *Jego song-writing jest bardzo ciekawy i pełen nieoczywistych akcentów, czasem jakby odkryty z pozycji post post-rockowych. Nienowoczesny, ale też daleki od zapatrzenia w
  tradycję".* *(**www.popupmusic.pl* <http://www.popupmusic.pl/>;*)*

  *Jacek Świąder, Gazeta Wyborcza: *

  *"Na tej płycie jest muzyka, która nie potrzebuje bicia jej pokłonów, która
  "sobie jest", ale narzuca skupienie niczym nocna wizyta w galerii sztuki
  albo w kościele. Precyzyjna praca kompozytorska elegancko stapia się z
  delikatnością.Wielopoziomowe, głębokie doświadczenie."*


  *Agnieszka Szydłowska, Program 3 Polskiego Radia*

  *„To szczególny przykład połączenia dojrzałości, świetnego warsztatu
  z ochotą na podejmowanie nowych tropów i wyzwań. Jedyny ból – za mało osób
  o tym wie!”*


  http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/paszporty/1602113,1,muzyka-popularna-nominowani-michal-biela.read

  michalbiela.bandcamp.com


  WIDEO:
  https://www.youtube.com/watch?v=USdYNq5I-Fg

  https://www.youtube.com/watch?v=AEURa0n3O1

 • 2015-04-22

  literuFKA

  cykl literacki Fundacji Kultury Akademickiej

  Mały Dom Kultury
  wstęp wolny

  'Poezja hói, sałatki szkoda', zwykł mawiać Nikoś Dyzma. Wszedł grabarz na salony? Można się wybić? Złapać diabła za nogi? Można. Czas więc na nas, i my pokażemy, że można. Słowo harcerza.

  --------------------------

  Cykl literacki „literuFKA‘‘, to sześć spotkań z poezją, prozą i muzyką. Sześć niepowtarzalnych okazji do poznania autorów, bez „mądrych głów“ i ekspertów. Bez wykładów i wymądrzania się. Posłuchamy z nogą na nogę, po turecku, a może i na leżąco. Będziemy literaturę smakować, krytykować i drzeć. Jeśli będzie trzeba, wejdziemy na ostatnie piętro i wyrzucimy ją przez okno.

  Kiedy i kto zabawi się z nami:

  22.04 – Bianka Rolando
  8.05 – Marcin Ostrychacz

  --------------------------

 • 2015-04-23

  SPRING BREAK W MDK-U

  23-25 KWIETNIA SPRING BREAK W MDK-U

  18.30 KORTEZ

  19.30 LEMODIEN

  20.30 WE CALL IT A SOUND

  2015-04-24

  SPRING BREAK W MDK-U

  23-25 kwietnia SPRING BREAK w MDK-u

  g.18.30 JANEK SAMOŁYK

  g. 20.00 RYCERZYKI

  g. 20.30 DIE FLOTE

  2015-04-25

  SPRING BREAK W MDK-U

  23-25 kwietnia SPRING BREAK w MDK-u

  g. 18.00 STONKATANK

  g. 19.00 OLY.

  g. 20.30 DRIVEALONE