2016-11-05
Mats Gustafsson´s NU ENSEMBLE
Nieustający Festiwal Nowy Wiek Awangardy zaprasza na wyjątkowy koncert:
5 listopada 2016, sobota
Scena na Piętrze ul. Masztalarska 8 Poznań
godzina 20.00
bilety w cenie 70 pln (przedsprzedaż)
80 pln (w dniu koncertu)
Mariam Wallentin – wokal
Anders Nyqvist - trąbka
Mats Gustafsson – saksofon, elektronika
Joe McPhee – trąbka, saksofon, space organ
Christer Bothén – klarnet
Agustí Fernández– piano, organy
Kjell Nordeson – perkusja, flexatone, glockenspiel
dieb13 – wibrafon
Per Åke Holmlander – tuba
Jon Rune Strom - kontrabas
Ingebrigt Håker Flaten - kontrabas
Paal Nilssen- Love – perkusja
Założony w 1997 r. zespół Matsa Gustafssona NU Ensemble powraca w kolejnej, szóstej odsłonie. Nowy skład to nowe spojrzenie na muzykę gdzie kolejne muzyczne realizacje układają się w nowe wersje. Poprzednie projekty dotyczyły kultury Samów, Patti Smith, Ligetiego, sięgały do architektury i innych obszarów kultury. Na nowej płycie Hidros 6 Matt Gustafsson czerpie z muzyki i tekstów legend rock n’rolla – dekonstruuje je i składa w nową muzyczną całość. Międzynarodowy skład NU Ensamble [Szwecja, Hiszpania, USA, Norwegia, Austria] gra muzykę improwizowana, free jazz, noise, contemporary music.
PRODUKCJA: FUNDACJA MAŁY DOM KULTURY
Koncert jest realizowany przy wsparciu Miasta Poznania
PARTNERZY:
Nowy Wiek Awangardy
Estrada Poznańska
Klub Dragon
Hotel Rzymski
Bilety24.pl
PATRONAT MEDIALNY:
Radio Afera
Bilety do nabycia: w Klubie Dragon
w sklepie muzycznym Fripp
w serwisie Bilety24.pl
2016-11-12
Różne kultury jeden świat
warsztaty teatralno – plastyczne dla dzieci w wieku 6 – 12 lat
warsztat 1: 12 i 13 XI
warsztat 2: 3 i 4 XII
warsztat 3: 10 i 11 XII
godz. 11.30 (każdy warsztat trwa 90 – 120 minut)
przy zapisie na warsztaty proszę pamiętać, że jeden warsztat trwa dwa dni.
Zapraszamy w podróż do innych kultur i krain. Mamy jeden świat, ale w każdym miejscu
na ziemi wygląda on trochę inaczej i inaczej się o nim myśli. Chcemy o tym poopowiadać
i posłuchać, co Wy o tym myślicie.
Jesteśmy przekonani, że warto poznawać to, co inne od nas i od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, dlatego przyjrzymy się krajom Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji. Odkryjemy jakie wartości są ważne dla ludzi w tamtych rejonach, jak się ubierają, jakie zwierzęta oglądają codziennie, w co wierzą. I w końcu, czy są bardzo różni od nas, czy do nas podobni.
Plan warsztatu:
1 DZIEŃ: opowieści o danej kulturze, wizyta gościa związanego z krajem, o którym mowa
oraz warsztaty plastyczne inspirowane zdobytymi informacjami. Podczas warsztatów plastycznych stworzymy scenografię, kostiumy lub lalki teatralne, które użyjemy drugiego dnia.
2 DZIEŃ: warsztaty teatralne, podczas których stworzymy małe przedstawienie wykorzystując elementy plastyczne przygotowane pierwszego dnia na bazie wspólnie napisanego scenariusza. Warsztaty skończą się pokazem dla rodziców/opiekunów dzieci.
Każdego dnia, na końcu warsztatów przewidziany jest poczęstunek dla uczestników.
Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4 Poznań
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc.
Rezerwacja: tel. 696-310-592 mail: julia@fundacjamdk.pl
Projekt ten realizowany jest przy wsparciu Miasta Poznania.
Projekt realizuje: Fundacja Mały Dom Kultury
Patroni Medialni: Miasto Dzieci, Czas Dzieci, Dzieci Poznań, Kultura Poznań, Ryms, Qlturka, Radio Afera.
2016-11-17
literuFKA
Fundacja Kultury Akademickiej zaprasza na cykl literacki literuFKA, czyli sześć przepysznych spotkań z poezją. Sześć niepowtarzalnych okazji do rozmowy z najciekawszymi współczesnymi polskimi poetami. Bez wykładu i bez wymądrzania się. Posłuchamy, porozmawiamy i pokłócimy się o literaturę. Będziemy leżeć na ziemi, siedzieć po turecku i podpierać ściany. A po wszystkim, zapraszamy do udziału w slamie poetyckim. Do zobaczenia w poznańskim Klubie Dragon.
---
Aldona Kopkiewicz – urodzona w 1984 roku w Szczecinie. Pisze poezję, bajki (dla dorosłych) i eseje; pracuje też jako dramaturg. Jej poemat „sierpień” został nagrodzony „Silesiusem” za debiut roku. Prowadzi Zakład Wróżbiarski „No Future”, w którym stawia katastroficzne taroty.
Prowadzenie: Szymon Bojdo
---
Rozkład jazdy literuFKA:
6.10 - Barbara Klicka
20.10 - Edward Pasewicz
3.11 - Adam Wiedemann
17.11 - Aldona Kopkiewicz
1.12 - Piotr Przybyła
15.12 - Jakub Kornhauser
---
SLAM POETYCKI
Głównym składnikiem przepisu na udany slam jest rywalizacja osobowości na scenie, drugą częścią wydarzenia będzie więc turniej (z nagrodą 100 zł dla zwycięzcy).
Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, o czym mowa... uczestnicy turnieju będą musieli w ciągu każdej trzyminutowej rundy zaprezentować własny tekst. A do kolejnej rundy przejdzie ten, który zdobędzie więcej głosów niż występ przeciwnika. Liczba pojedynków zależy od liczby startujących. Nie wolno korzystać z żadnych rekwizytów. Kto zostanie na scenie: wygrywa nagrodę.
Zapisy na slam: od 60 min przed spotkaniem u organizatorów.
Szczegółowe wyjaśnienie zasad znajduje się w Regulaminie.
W tej edycji slamów literufkowych postanowiliśmy wprowadzić ligę slamerską! Na przestrzeni całego naszego cyklu (czyli tych sześciu spotkań i turniejów) zwodnicy będą zbierać punkty podsumowywane po każdym turnieju. Ta lub ten, kto zbierze najwięcej punktów na koniec cyklu, otrzyma w nagrodę siatę książek (a jest z czego wybierać...).
Punktacja (wedle pozycji, na której zakończyło się udział w danym turnieju):
ćwierćfinał - 1 pkt
półfinał - 2 pkt
finał - 4 pkt (II miejsce), 8 pkt (I miejsce)
Relacje z turniejów na: www.facebook.com/PoznanskiSlam/
--------------------------
REGULAMIN SLAMU 17.11.2016 r. w Klubie Dragon w Poznaniu
1. Organizatorem turnieju slamerskiego jest Fundacja Kultury Akademickiej.
2. Występ na slamie jest bezpłatny.
3. Uczestniczki i uczestnicy zgłaszają się do organizatorów, czyli Macieja Mikulewicza lub osobiście na miejscu (Klub Dragon, Poznań, ul. Zamkowa 3, scena MDK) w dniu występu: 17 XI 2016 (do czasu ogłoszenia rozpoczęcia slamu).
4. Uczestniczki i uczestnicy prezentują podczas występu wyłącznie własne wiersze.
5. Jeśli wiersz jest autorstwa więcej niż jednej osoby, może być prezentowany przez wszystkich jego autorów.
6. Pojedynczy występ slamera lub slamerki nie może przekroczyć 3 minut.
7. Uczestniczki i uczestnicy nie mogą na scenie używać rekwizytów oraz kostiumów. Dopuszczalne jest czytanie tekstów z kartki.
8. Slam zostanie rozegrany systemem pucharowym. Uczestniczki i uczestnicy pierwszej rundy zostaną przeciwstawieni sobie poprzez losowanie. Osoba, która wygra w danej rozgrywce przejdzie do następnej rundy. Ilość rund będzie zależała od ilości zgłoszonych. O zwycięstwie w danej rundzie decyduje publiczność poprzez głosowanie za pomocą uniesionych w górę kartek. Kto otrzyma większą liczbę głosów: wygrywa.
9. Osoba, która wygra w finale, otrzyma nagrodę pieniężna w wysokości 100 zł.
10. Jeżeli podczas pojedynku slamerów głosy publiczności rozłożą się po równo, wówczas obowiązuje dogrywka. Każdy uczestnik ma dodatkową minutę czasu, żeby przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.
11. Każdy, kto chce wziąć udział w turnieju, powinien mieć ze sobą minimum 6 własnych wierszy.
12. Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania prezentowanych wierszy i dokumentacji występów w celach promocyjnych.
PROWADZENIE SLAMU: Maciej Mikulewicz
--------------------------
Wszystko odbędzie się w Małym Domu Kultury, w klubie Dragon. Wstęp wolny, jak to się ładnie mówi.
www.facebook.com/KLUB.DRAGON.POZNAN
Współorganizatorzy: Klub Dragon, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
2016-11-18
Innercity Ensemble
18 listopada 2016 PIĄTEK
Scena MDK , godzina 20.30
Bilety w cenie 25 pln
INNERCITY ENSEMBLE to kolektyw, czy jak kto woli super-grupa, którą tworzą muzycy znani z takich już nieistniejących lub na co dzień funkcjonujących zespołów i projektów jak m.in. Sing Sing Penelope, Something Like Elvis, Blimp, Ed Wood, Alameda 5, HATI, Stara Rzeka, Jachna/Buhl, T'ien Lai czy Kapital. Skład grupy jest od początku niezmienny i tworzą ją: Radek Dziubek, Rafał Iwański, Wojtek Jachna, Rafał Kołacki, Artur Maćkowiak, Tomek Popowski i Kuba Ziołek.
Muzyka Innercity Ensemble nie jest jedynie wypadkową tego, co każdy z muzyków wnosi do zespołu, ale daje nową jakość unikającą prostych szufladek takich: jazz, post-rock, ambient, eksperyment, muzyka eksperymentalna czy psychodeliczna. To dźwięki mocno transowe, medytacyjne, jednak pełne ulotnych melodii i mimo surowości instrumentarium, zachowujące wewnętrzny spokój. Utwory zespołu obdarzone są niecodziennym bogatym brzmieniem i ciekawymi pomysłami aranżacyjnymi.
Idea zespołu wzięła się z chęci skumulowania mas dobrej energii i jeszcze lepszej muzyki, jaka w ostatniej dekadzie wykwitła w Bydgoszczy, Toruniu i Poznaniu wśród wyżej wymienionych składów. Zespół jest wynikiem niezwykłego spotkania siedmiu muzycznych osobowości, które
zapisały się już w historii polskiej muzyki alternatywnej, eksperymentalnej i jazzowej - osobowości, które od kilku lat aktywnie ją współtworzą. Podczas pierwszej sesji nagraniowej w lipcu 2011 r. - bez założeń, koncepcji i wstępnych planów, muzycy wspólnie improwizowali przez trzy dni od rana do nocy, czego rezultatem były dwa dobrze przyjęte wydawnictwa: epka „Innercity Ensemble” (dostępna w internecie) i album „Katahdin” opublikowany w październiku 2012 na płycie CD. W lutym 2014 r. miała premierę druga płyta zespołu, pt. „II”. Ten dwupłytowy album CD ukazał się nakładem krakowskiego wydawnictwa Instant Classic, zbierając rewelacyjne recenzje w prasie polskiej i zagranicznej. Płyta znalazła się w wielu rankingach. m.in. prestiżowy brytyjski portal The Quietus zamieścił album na 13 miejscu najlepszych płyt roku na świecie. W lipcu 2015 miała miejsce trzecia sesja nagraniowa Innercity Ensemble, a najnowszy mocno oczekiwany album „III” ukaże się wczesną jesienią 2016 nakładem Instant Classic (na CD i winylu).
Grupa występowała na ważnych międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in.: Wschód Kultury – Inne Brzmienia Festival (Lublin, 2016), OFF Festival (Katowice, 2015), Malta Festival (Poznań, 2015), Incubate Festival (Tilburg/Holandia, 2014), CoCArt Music Festival (Toruń, 2014), Experimental and Jazz Music from Poland (Londyn, 2013), Festiwal Jazz Jantar (Gdańsk, 2013) i Unsound Festival (Kraków, 2012) oraz zagrała szereg koncertów w wielu klubach i instytucjach kultury w Polsce, zawsze spotykając się ze świetnym odbiorem ze strony publiczności.
www.facebook.com/innercityensemble
www.innercityensemble.bandcamp.com
2016-11-27
Kraina zmysłów
Pokaz pracy warsztatowej dzieci z zespołem Downa.
27 listopada 2016, g. 12.00, Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4, Poznań
„KRAINA ZMYSŁÓW”, reż. Marta Pautrzak, Dorota Gaul, Kacper Lipiński, skrzypce: Kasia Klebba, kostiumy i scenografia: Gosia Ciernioch i Bartek Szkudlarek
Jak widzimy, słyszymy, czujemy świat? Jak pachnie, smakuje rzeczywistość, którą tworzymy? Co sprawia nam radość? W spektaklu każdy buduje własną, niepowtarzalną mapę zmysłów. Mali aktorzy zostaną wybudzeni z głębokiego snu i wyruszą w odległą podróż pełną wrażeń i niespodzianek czekających na każdym kroku.
Uczestnicy warsztatów/aktorzy w spektaklu: Agata, Ania, Jacek, Jagoda, Julianna, Magda, Matylda, Melissa, Miłosz, Natalia, Kacper, Zuzanna.
Spektakl jest efektem warsztatów interdyscyplinarnych dla dzieci z zespołem Downa i ich rodzeństwa.
WSTĘP WOLNY
W ramach projektu „Performanse wspólne”
Kuratorki: Agata Podemska / Paulina Skorupska
Organizator: Fundacja Mały Dom Kultury
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Poznania.