WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2015-03-05

literuFKA

cykl literacki Fundacji Kultury Akademickiej

Mały Dom Kultury
wstęp wolny

'Poezja hói, sałatki szkoda', zwykł mawiać Nikoś Dyzma. Wszedł grabarz na salony? Można się wybić? Złapać diabła za nogi? Można. Czas więc na nas, i my pokażemy, że można. Słowo harcerza.

--------------------------

Cykl literacki „literuFKA‘‘, to sześć spotkań z poezją, prozą i muzyką. Sześć niepowtarzalnych okazji do poznania autorów, bez „mądrych głów“ i ekspertów. Bez wykładów i wymądrzania się. Posłuchamy z nogą na nogę, po turecku, a może i na leżąco. Będziemy literaturę smakować, krytykować i drzeć. Jeśli będzie trzeba, wejdziemy na ostatnie piętro i wyrzucimy ją przez okno.

--------------------------

Dominik Rokosz, na scenie poetyckiej obecny od początku wieku, autor dwóch tomików, choć przyznaje się do półtora, trzech sztuk teatralnych, choć zagrał w jednej. Okazyjnie copywriter, dziennikarz, wokalista i jeszcze całkiem sporo innych rzeczy. Twórca akcji „Wiersze na Zamówienie” w CSW w Toruniu. Animator sceny slamowej, obecnie na zasłużonej emeryturze, jeśli chodzi o starty. Ale powróci jak Rocky Balboa! Startował w kraju prawie wszędzie, a także poza granicami (Paryż, Londyn). Publikowany w czasopismach literackich i tych niekoniecznie. Fan Sonica Youtha, Kraftwerka, Kurta Vonneguta, Kolejorza i poezji. Wiecznie walczy z nadwagą.

--------------------------

Spotkanie z poetą Dominikiem Rokoszem będzie okazją do wysłuchania interpretacji tekstów w wykonaniu autora, który w ostatnich latach występuje raczej w roli organizatora i konferansjera imprez slamerskich. Porozmawiamy jednak nie tylko o samej literaturze, ale i o jej performatywnej stronie. Wgryziemy się w temat przygotowań do slamu, zasady doboru i postępowania z tekstami. Zastanowimy się nad tym, jak nawiązywać kontakt z publicznością, aby mieć szansę na zwycięstwo. Nie zabraknie też czasu na pytania od publiczności.
Głównym składnikiem przepisu na udany slam jest rywalizacja osobowości na scenie, drugą częścią wydarzenia będzie więc turniej (z nagrodą 100 zł dla zwycięzcy), w którym rola prowadzącego przypadnie naszemu gościowi.

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, o czym mowa... uczestnicy turnieju będą musieli w ciągu każdej trzyminutowej rundy zaprezentować własny tekst. A do kolejnej rundy przejdzie ten, który zdobędzie więcej głosów niż występ przeciwnika. Liczba pojedynków zależy od liczby startujących. Nie wolno korzystać z żadnych rekwizytów. Kto zostanie na scenie: wygrywa nagrodę.

Zapisy na slam: od 60 min przed spotkaniem u organizatorów.
Szczegółowe wyjaśnienie zasad znajduje się w Regulaminie.


Prowadzenie spotkania: Maciej Mikulewicz
--------------------------


REGULAMIN SLAMU 05.03.2015 r. w Klubie Dragon w Poznaniu

1. Organizatorem turnieju slamerskiego jest Fundacja Kultury Akademickiej.
2. Występ na slamie jest bezpłatny.
3. Uczestniczki i uczestnicy zgłaszają się do organizatorów osobiście na miejscu (Klub Dragon, Poznań, ul. Zamkowa 3, scena MDK) w dniu występu: 05 III 2015 (do czasu ogłoszenia rozpoczęcia slamu).
4. Uczestniczki i uczestnicy prezentują podczas występu wyłącznie własne wiersze.
5. Jeśli wiersz jest autorstwa więcej niż jednej osoby, może być prezentowany przez wszystkich jego autorów.
6. Pojedynczy występ slamera lub slamerki nie może przekroczyć 3 minut.
7. Uczestniczki i uczestnicy nie mogą na scenie używać rekwizytów oraz strojów.
8. Slam zostanie rozegrany systemem pucharowym. Uczestniczki i uczestnicy pierwszej rundy zostaną przeciwstawieni sobie poprzez losowanie. Osoba, która wygra w danej rozgrywce przejdzie do następnej rundy. Ilość rund będzie zależała od ilości zgłoszonych. O zwycięstwie w danej rundzie decyduje publiczność poprzez głosowanie za pomocą uniesionych w górę kartek. Kto otrzyma większą liczbę głosów: wygrywa.
9. Osoba, która wygra w finale, otrzyma nagrodę pieniężna w wysokości 100 zł.
10. Jeżeli podczas pojedynku slamerów głosy publiczności rozłożą się po równo, wówczas obowiązuje dogrywka. Każdy uczestnik ma dodatkową minutę czasu, żeby przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.
11. Każdy, kto chce wziąć udział w turnieju, powinien mieć ze sobą minimum 6 własnych wierszy.
12. Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania prezentowanych wierszy i dokumentacji występów w celach promocyjnych.

--------------------------

Kiedy i kto zabawi się z nami:

20.02 – Xawery Stańczyk
5.03 – Dominik Rokosz
20.03 – Michał Larek
09.04 – Marcin Kleinszmidt
22.04 – Bianka Rolando
8.05 – Marcin Ostrychacz

--------------------------

Wszystko odbędzie się w Małym Domu Kultury, w klubie Dragon. Wstęp wolny, jak to się ładnie mówi.

www.fundacja-fka.pl
www.facebook.com/KLUB.DRAGON.POZNAN

 • 2015-03-08

  Zakamarki Małego Domu Kultury

  warsztaty dla dzieci i rodziców
  (warsztaty trwają około 60-90 minut)

  Zakamarki Małego Domu Kultury to spotkanie z książką, które może się skończyć
  w zupełnie innym czasie i przestrzeni. Chcemy, żeby książka inspirowała
  do odkrywania, tworzenia, eksperymentowania. Zdarzyć może się wszystko.

  W marcu zapraszamy na…
  … warsztaty wokół książki  Martina Widmarka i Heleny Willis pt. „Tajemnica wyścigu”.

  Warsztaty dla dzieci w wieku 4 - 8 lat.
     
  Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4 Poznań

  Wstęp: 20zł/dziecko
  Liczba miejsc ograniczona
  Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592696-310-592 lub mailowo: julia@fundacjamdk.pl


  Organizator: Fundacja Mały Dom Kultury.
  Partner: Wydawnictwo Zakamarki.
  Patroni Medialni: Miasto Dzieci, Czas Dzieci, IKS, "dzieciPOZNAN.pl - dziecięca strona Poznania", Kultura Poznań, Ryms, Qlturka, Radio Afera, BabyOnline, Mini-Kultura.


   

  2015-03-08

  Red Trio/ Damasiewicz/ Lebik

  koncert w ramach cyklu Nowy Wiek Awangardy
  ceny biletów: 25 przedsprzedaż/35 w dniu koncertu

  Skład:
  Hernani Faustino – kontrabas
  Rodrigo Pihneiro – fortepian
  Gabriel Ferrandini – perkusja
  Piotr Damasiewicz - trąbka
  Gerard Lebik – saksofon

  Jedna z najciekawszych na świecie formacji tworzących muzykę improwizowaną – RED trio – zagra koncerty w Polsce w marcu 2015r. Trasa promująca najnowszy album Mineral wydany w renomowanej wytwórni BOCIAN RECORDS.


  RED trio to zespół założony przez trzech lizbońskich muzyków: Hernani Faustiniego,
  Rodrigo Pinherio i Gabriela Ferrandiniego reprezentujących czołówkę niezwykle silnej
  portugalskiej sceny muzyki improwizowanej. RED trio przedstawia wielotorowe podejście
  do muzyki i jej kreowania przez improwizację.


  Zespół eksploruje najbardziej płodne zestawienie jazzowego tria, czyli połączenie
  fortepianu, kontrabasu i perkusji. W grupie tej idea z reguły uprzywilejowanego fortepianu
  obsługiwanego przez sekcję ustępuje miejsca trzem graczom na równej pozycji, którzy
  podejmują próbę symbiotycznej i interaktywnej improwizacji pomiędzy sobą, kreując
  przestrzeń, w którym barwa i rytm spajają się w jedną spójną całość. Zespół nagrywa dla
  renomowanych wytwórni płytowych, takich jak Clean Feed i No business.
  RED trio koncertuje na całym świecie będąc gościem prestiżowych festiwali i sal
  koncertowych. Na swoim koncie posiada docenione na całym świecie nagrania z jednymi
  z najwybitniejszych improwizatorów, Natem Wooleyem i Johnem Butcherem.
  Album pt. Empire z Johnem Butcherem został okrzyknięty przez najbardziej opiniotwórczy
  światowy portal jazzowy All About Jazz najlepszym albumem roku w r. 2013.

  Tym razem RED TRIO zaprosiło do współpracy wybitnych polskich improwizatorów: trębacza Piotra Damasiewicza, oraz saksofonistą Gerarda Lebika. Muzyków połączyła wspólna pasja do kreowania nowych zdarzeń muzycznych poprzez stawianie artystycznych wyzwań. Z każdym z muzyków Piotr Damasiewicz i Gerard Lebik występowali już w różnych konstelacjach, a z Gabrielem Ferrandinim polscy muzycy na stałe współpracują w kilku swoich zespołach min. Power Of The Horns, ImproGraphic, Damasiewicz/Ferramdini, vennCircles.


  GERARD LEBIK tworzy dźwięk i muzykę przez improwizację, notację muzyczną oraz manipulowanie materiałem dźwiękowym stosując media akustyczne i elektroniczne takie jak: saksofony, generatory fal akustycznych, obiekty elektroakustyczne, video feedback, software. W 2007 ukończył wrocławską Akademię Muzyczną. Zaczynając od muzyki klasycznej przez jazz, free improvisation dociera do muzyki eksperymentalnej, sound artu i noise'u.


  PIOTR DAMASIEWICZ studiował na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Bydgoszczy i Katowicach. Kompozytor, trębacz, założyciel muzycznej asocjacji "Music According To Art" (MATA), prezentującej artystów poszukujących alternatywnych rozwiązań w sztuce (ImproGrafic, VeNN Circle) działającej na przecięciu sztuk intermedialnych. W swojej twórczości, w zależności od charakterystyki danego projektu, sięga zarówno do języka hard bopu, jazzu modalnego, kierując się również w stronę idei free-jazzowych, jak i tradycji europejskiej muzyki klasycznej, aż po osiągnięcia muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej. Damasiewicz ma okazję prezentować swoją twórczość
  w projektach: Damas Ensemble "Power Of The Horns", Piotr Damasiewicz Quartet "Mnemotaksja" jak i również w tych, które współtworzy: "First Exit", "Escape Art" Quintet. Jest członkiem JazzPlaysEurope - muzycznej platformy prezentującej muzyków, kompozytorów z Francji, Belgii, Niemiec, Holandii, Słowacji, Polski. Kurator festiwalu Art Meetings w Ukrainie – projektu którego celem jest promocja polskiej kultury za granicą. Piotr Damasiewicz prezentował Polskę w Take Five Europe w 2013 roku. Laureat II nagrody w kategorii tematów jazzowych w konkursie im. Krzysztofa Komedy, nagrody kulturalnej Warto przyznawaną przez Gazetę Wyborczą, Fryderyka 2013 za debiut jazzowy.
  WWW.PIOTRDMAS.COM
   

 • 2015-03-11

  DER FATHER

  Mały Dom Kultury/ Klub Dragon

  Zespół Der Father powstał jako duet Joanny Halszki Sokołowskiej i Daniela Pigońskiego. Klawisze, syntezatory, automaty, gitara, melodia i radość to dla ich współpracy słowa kluczowe. Dlatego do składu szybko dołączyli: Rihanna, papież, G.D. Busch, Elvis P. i Jerzy A. Rogiewicz, wspierający skład swoim perkusyjnym geniuszem. Na ich debiutanckiej płycie „Wake up” znajdą się takie przeboje, jak: „Wake up”, „Wake up 2”, „Der Mother” czy „Brother”. Na koncercie promującym pierwsza plyte do składu dołączył Bartek Tyciński, Zespół lubi zabawę i wybuchy: poezję, noise i reggeaton, mgłe na trasie i wyścigi samochodowe. A to wszystko w znikomych ilościach i tylko do połowy. “Do you remember, that The Universe is still hanging around you?”
   

 • 2015-03-13

  WOVOKA

  Mały Dom Kultury
  bilety 20/30 pln

  Zespół Wovoka to muzyczny hołd złożony zapomnianym kulturom transowym. Założony w 2012 roku nazwę zaczerpnął od wielkiego Indianina, mistyka i twórcy "Ghost Dance". Źródłem twórczości zespołu jest znalezienie łącznika pomiędzy typowym składem rock’n’rollowym a praźródłem tej muzyki. Stylistycznie miesza się tu blues z muzyką indian, muzyka psychodeliczna z muzyką Paupi Nowej Gwineii bo wierząc w jeden korzeń łączący całą zaangażowaną muzykę, zespół zwraca się do kultur pierwotnych z pytaniem o muzykę współczesną. W 2013 roku wydali swoją pierwszą płytę "Trees Against The Sky".

  Podczas koncertu usłyszymy materiał z  albumu "Sevastopolis", który ukazał się pod koniec stycznia 2015.

  Skład:
  Mewa Chabiera – wokal
  Raphael Rogiński – gitara
  Ola Rzepka – organy
  Paweł Szpura – perkusja

 • 2015-03-14

  DYZMATRONIK

  Mały Dom Kultury
  bilety 10/15

  DYZMATRONIK to mieszanka trzech zupełnie odrębnych, i wydawać by się mogło niepasujących do siebie gatunków muzycznych. NA POCZĄTKU kontrastujące duo z pogranicza hip-hopu (Maciora) i muzyki ilustracyjnej, którą Sosen tworzy na co dzień do spektakli teatralnych. TERAZ już trio z dodatkiem trzeciego, gitarowego ogniwa (Gonzo). TRUP HOP - tak nazwali stworzony przez siebie nurt. Brzmi dziwnie, ale jest to przemyślana koncepcja muzyczna opierająca się na tym, że jest tu element skoczny, czyli „hop” i jest też element poważny, czyli „trup” - taki ambient, trochę mroczny, elektroniczny wampir, który pomaga wprowadzić coś tajemniczego. „Trup” to także część teatralna. Jesteśmy taką teatralną trupą i specjalistami od wygiętego rytmu. Ważnym elementem są niebanalne teksty Maciory, które mogą mieć nawet potrójne dno. Całość przybrana jest muzyką z pogranicza różnych gatunków, takich jak elektronika, cold wave, hip-hop, a teraz także rock! Nie bez powodu usłyszeli, że alternatywa jest dla nich zbyt mainstreamowa!
  Dotychczas ukazał się album DYZMATRONIK (2013) wydany przez Sosena i Maciorę.

  W czasie koncertu zespół zaprezentuje swój nowy mini album CUKIERKI.

 • 2015-03-18

  literuFKA

  cykl literacki Fundacji Kultury Akademickiej
  Mały Dom Kultury
  wstęp wolny

  Cykl literacki „literuFKA‘‘, to sześć spotkań z poezją i prozą. Sześć wyraźnych spotkań z autorami, bez „mądrych głów“ i eskpertów. Bez wykładów i wymądrzania się. Będziemy literaturę smakować, krytykować i drzeć. Jeśli będzie trzeba, to wejdziemy na ostatnie piętro i wyrzucimy ją przez okno.
  Chcemy współtworzyć nowy głos literacki, prowokować i poddawać krytyce zjawiska społeczne, kulturowe i polityczne. Inicjować kulturę studencką, którą w naszej ocenie przeżywa głęboki regres.

  Spotkania będą się odbywać od lutego do maja.


  Michał Larek (ur. 1978) – adiunkt w Zakładzie Literatury i Kultury Nowoczesnej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, redaktor „Czasu Kultury. Zajmuje się literaturą XX i XXI wieku, antropologią mediów i kulturą popularną. Autor książek wywiadowczych i kryminalnych. Organizator warsztatów „twórczego i skutecznego” pisania.
   

 • 2015-03-21

  Holly Blue + goście

  KONCERT PRZEŁOŻONY

  Koncert w Małym Domu Kultury w ramach All in Poznań
  bilety: TBA

  Holly Blue, czyli wspólny projekt Sonii Kopeć i Emila Blanta, powstał w 2011 roku a już jesienią następnego roku ukazał się debiutancki album
  "The First Flight" nakładem wydawnictwa Falami.

  Muzykę Holly Blue można określić mianem inteligentnego popu, wzbogacony o subtelny głos Sonii. Wszystko ubrane w oryginalne brzemienia i aranże.

  Po wydaniu płyty zespół zagrał wspólne koncerty m.in z Selah Sue (jako oficjalny support polskiej trasy belgijskiej gwiazdy) oraz polskimi artystami, takimi jak: Myslovitz czy Ania Dąbrowską. W 2013 roku wystąpił na festiwalu SOPOT TOPtrendy, zagrał dużą trasę po Polsce oraz Wyspach Brytyjskich. Piosenki zespołu znalazły się na składankach „Sealesia 1 i 2”, „Mysłowice Dobrze Brzmiące” oraz „Cafe Night & Day : Chillout & Alternative Edition 2014”.

  Obecnie trwają pracę nad drugim pełnograjem, którego zapowiada piosenka „Comfort Zone”. Nad nowym materiałem pieczę ma sam Eddie Stevens, znanym ze współpracy m.in z Moloko, Roisin Murphy czy Zero 7.

  Link do "Comfort Zone"
  https://www.youtube.com/watch?v=ghgfJ4qSXX4

  Oficjalny profil FB:
  https://www.facebook.com/hollybluemusic

 • 2015-03-22

  DZIWNE ZWIERZĘTA

  TEATR SYTUACJE GRUPA
  „DZIWNE ZWIERZĘTA”
  22 marca godz. 11.00 i 13.30


  Scenariusz na podstawie książki Lotty Olsson „Dziwne zwierzęta”
  w tłumaczeniu Agnieszki Stróżyk
  Reżyseria: Marianna Piskorz i Julia Szmyt
  Muzyka: Marcin Lenarczyk
  Kostiumy i scenografia: Anna Konieczna
  Występują: Ewa Kaczmarek, Julia Szmyt, Przemysław Zbroszczyk
  Głosu użyczyli: Anna Cynkutis, Kuba Kapral, Maciej Krych, Wojtek Luchowski, Szymon Łuczak, Marianna Piskorz, Maciej Włodarczyk, Przemysław Zbroszczyk

  Pomiędzy niezwykłością a osobliwością.
  Pomiędzy szczególnością a cudacznością.
  Pomiędzy śmiesznością a przedziwnością.
  Pomiędzy innością a obcością.
  Pomiędzy dziwactwem a wariactwem.
  Pomiędzy egzotyką a groteską.
  Istnieje dziwność.

  Co jest dziwne i kto jest dziwny? Kto jest najdziwniejszy? I dlaczego?
  Wnioski są zadziwiające i bardzo przyjemne.
  To, co jest od nas inne, co się od nas różni, bardzo często stereotypowo
  powoduje nasz strach, który na zewnątrz może przejawiać się na różne
  sposoby – nie dotykam, omijam, oddalam się od dziwności albo wyśmiewam,
  niszczę.
  Inność może wydawać się niebezpieczna. Mrówkojad z Orzesznicą, główni bohaterowie spektaklu, dochodzą jednak do innych wniosków, dużo bardziej satysfakcjonujących.

  „Dziwne zwierzęta” to przedstawienie dla dzieci w wieku 4 do 9 lat.


  Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4, Poznań
  Wstęp 20zł/osobę
  (jeśli z jednej rodziny przychodzi więcej, niż 2 osoby 2 pierwsze osoby
  płacą po 20zł, a każda kolejna 10zł)
  Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji miejsc drogą mailowa pod adresem
  julia@fundacjamdk.pl

  Organizator: Fundacja Mały Dom Kultury


  Partnerzy: Wydawnictwo Zakamarki, Klub Dragon
  Patroni Medialni: Qlturka, Czas Dzieci, IKS, Kultura Poznań, Mini-Kultura, Miasto Dzieci, BabyOnline, Radio Afera, "dzieciPOZNAN.pl - dziecięca strona Poznania"

 • 2015-03-27

  BLOKI

   

  Mały Dom Kultury
  bilety 10 pln

  BLOKI - to elektroniczne alter-ego perkusisty Piotra Kowalskiego, znanego między innymi z post-jazzowego składu Yazzbot Mazut, czy elektroakustycznego duetu Kopyt / Kowalski. W swoim solowym projekcie artysta nawiązuje do brzmienia muzyki elektronicznej z przełomu lat 90’-00’, przyjmując beat jako punkt wyjściowy do dalszych dźwiękowych poszukiwań w szerokiej przestrzeni stylistycznej, gdzieś pomiędzy neo-soul'em, hip-hop’em a breakbeat'em. Z myślą o występach na żywo artysta większość kompozycji produkuje na automacie perkusyjnym i syntezatorze analogowym, rejestrując całe partie na raz. Na debiutanckią EP-kę pt. Dance that! zaprosił również zaprzyjaźnioną wokalistkę Paulinę Ślusarek, która wzbogaciła brzmienie o stylowe jazzowo-soulowe wokale.

 • 2015-03-28

  PRZODKI

  zapraszają na warsztaty TAŃCÓW TRADYCYJNYCH

  podstawy POLKI, MAZURKA, WIWATA.
  Tańczymy przy żywej muzyce!
  Bilety 10 pln

  https://www.facebook.com/pages/Przodki/1550783055145879?fref=ts