WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV
 

DAWNO, DAWNO... TERAZ!

"Dawno, dawno... TERAZ!" był zupełnie nowym przedsięwzięciem na kulturalnej mapie Poznania i Wielkopolski. Festiwal ten czerpał z dwóch podstawowych źródeł - pierwszym była muzyka dawna, zarówno ta zapisana, jak i ta ocalona tylko w ustnej tradycji, rozumiana w jak najszerszy sposób. Najszerszy - a więc muzyka rozciągnięta w czasie od "mroków" średniowiecza, do twórczości epoki klasycznej i kompozycji synów Jana Sebastiana Bacha włącznie. Ale także najszerszy w ujęciu geograficznym – muzyka, z której czerpaliśmy, to nie tylko tradycja europejska. Miała ona przeróżne oblicza i w tej jednej edycji nie sposób było je choćby zarysować. Muzycy dotknęli miejsc i punktów w jej historii - reszta  zależała od nich. I tu doszedł do głosu drugi aspekt, który miał współtworzyć wyjątkowy cel i sens festiwalu. Pragnęliśmy, by dawna muzyka potraktowana została nie jako skansen, nie odtworzona linearnie, ale jako punkt wyjścia dla improwizacji współczesnego artysty. Nie tej przefiltrowanej przez romantyzm, spod znaku filharmonii, fraków i sal koncertowych z kryształowymi żyrandolami, ale tej otwartej i wyprzedzającej swój czas, odwołującej się zarówno do jazzowej, jak i klasycznej awangardy dwudziestego oraz obecnego stulecia. Miała to być tradycja żywa, a nie uwspółcześniona, stąd też  zaprosiliśmy tych, dla których jest ona fascynującym źródłem, ale którzy nie tylko muzyce dawnej poświęcają się na co dzień.

W pierwszej edycji festwalu mieliśmy przyjemność przedstawić program mieniący się rozmaitymi kolorami i niezwykle zróżnicowany zarówno, jeżeli chodzi o muzyczne korzenie, do których sięgali zaproszeni muzycy, jak i o instrumentarium oraz miejsce prezentacji poszczególnych projektów. Mieliśmy nadzieję zaprosić Państwa by z całą naszą współczesną, zagonioną wrażliwością pochylić się nad fragmentami dawnej tradycji i zobaczyć, co nam po niej  pozostało, co jest dla nas zrozumiałe i przystaje do czasów obecnych; co straciliśmy z dziedzictwa poprzedników, a gdzie staliśmy się bogatsi i pełniejsi.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////
 

17 SIERPNIA, PIĄTEK – ROZGRZEWKA PRZEDFESTIWALOWA - POKAZ FILMOWY

Gesualdo. Death for Five Voices
reż. Werner Herzog, 1995, 60 minut


wykonawcy muzyczni:
Il Complesso Barocco / Alan Curtis
Gesualdo Consort of London / Gerald Place

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

 18 SIERPNIA, SOBOTA

MARCIN MASECKI SOLO

PROGRAM : Carl Philipp Emmanuel Bach - Sonaty, Ronda, transkrypcje Symfonii i Koncertów klawesynowych (kompozytora oraz własne).



 ZESPÓŁ MUZYKI NIEDAWNEJ

 



19 SIERPNIA, NIEDZIELA

SOLOWY KONCERT MARCINA MASECKIEGO NA RYNKU W POBIEDZISKACH

PROGRAM : Johann Sebastian Bach - subiektywna odpowiedź na twórczość. Własne opracowania utworów, improwizacje z użyciem tematów oraz - co ciekawsze - metod kompozytorskich Bacha. Jak mówi sam artysta: "Gram […] pewnego rodzaju strumień świadomości na temat lipskiego kantora."

 

PAWEŁ POSTAREMCZAK SOLO - PIEŚNI GUSANÓW

Paweł Postaremczak | Pieśni Gusanów | saksofon solo



WACŁAW ZIMPEL/KLAUS KUGEL

KOŚCIÓŁ PW. ŚWIĘTEGO WOJCIECHA

Hildegarda z Bingen

 

RAPHAEL ROGIŃSKI / MAMADOU BA alias Goo Ba


 

MIEJSCA KONCERTOWE:

·       SALA MAŁEGO DOMU KULTURY ul. Zamkowa 3m4, Poznań

          (wejście przez Klub Dragon ul. Zamkowa 3)

·       RYNEK W POBIEDZISKACH

·       KOŚCIÓŁ PW. ŚWIĘTEGO WOJECIECHA  Wzgórze św. Wojciecha 1,Poznań

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Szczegółowe informacje: www.mdk.krzyk.pl

Organizator:
FUNDACJA MAŁY DOM KULTURY

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO

Partnerzy:
PARAFIA PW. ŚWIĘTEGO WOJCIECHA W POZNANIU,  OŚRODEK KULTURY W POBIEDZISKACH, MULTIKULTI PROJECT, KLUB DRAGON

Patroni medialni:
GŁOS WIELKOPOLSKI, RADIO MERKURY, RADIO AFERA, TELEWIZJA WTK,  EPOZNAN.PL, CZAS KULTURY, KULTURAPOZNAN.PL,  PODOTYKAJSOBIEPOZNAN