FESTIWAL NOWY WIEK AWANGARDY

Jesienią 2009 roku postanowiliśmy ubrać w bardziej formalne ramy to, co robiliśmy od jakiegoś czasu tzn. zastąpić pojedyncze koncerty szeroko rozumianego jazzu w Małym Domu Kultury i SPOT cyklem zaplanowanych wydarzeń. Nowy Wiek Awangardy jest kontynuacją tego, co spontanicznie powstawało przez ostatnie lata przy współpracy z Fundacją SPOT. Na scenie MDK oraz SPOT pojawiali się muzycy doskonale znani od lat fanom muzyki improwiziwanej (Peter Brotzmann, Frode Gjerstad, Ken Vandermark, Jeb Bishop, Terrie Hessels, Mats Gustafsson, Agusti Fernandez), ale i ci stawiający dopiero pierwsze kroki na jazzowej scenie. Pragniemy te doświadczenia kontynuować, ale teraz chcemy czynić to w nieco bardziej sformalizowany sposób.

Nie wycofujemy się z filozofii, której byliśmy wierni dotychczas – organizowania małych koncertów tzw. trudnej muzyki. Innym pozostawiamy komercyjną sferę muzycznego biznesu. Pragniemy pokazywać to, co nowe; zapraszać artystów przemawiających własnym głosem, mający wyrazisty styl i własne rozpoznawalne brzmienie. Otwartych na Nową Muzykę, ciągle redefiniujących własny artystyczny dorobek, podejmujących nowe wyzwania. Chcemy także umożliwić start młodym muzykom – stąd obok tych znanych z licznych płytowych realizacji improwizatorów będziemy starali się organizować i wpisywać w cykl, koncerty młodych muzyków i nowe projekty tych, którzy debiutowali na MDK scenie. Ponieważ muzyka, która nas fascynuje nie bierze się z nikąd obok awangardowych brzmień pojawiać się będą także postacie silniej kojarzone z jazzową tradycją, mocniej z niej czerpiące; zawsze jednak stawiający wysokie wymagania tak sobie jak i swojej sztuce. Nie chcemy zamykać się jednak tylko w jazzowym tyglu, bowiem wiele ciekawej muzyki powstaje na pograniczach gatunków. To „improwizacja” ma być wspólnym mianownikiem koncertów cyklu. A najwięcej jest jej właśnie w awangardowym jazzie.

Projekt Nowy Wiek Awangardy współtworzą: Laurence Family, Multikulti Project, Fundacja Mały Dom Kultury oraz Klub Dragon.