2014-06-07
DRAGON FOLK FEST VOL.V
7 czerwca, już po raz piąty w przestrzeni poznańskiego klubu Dragon zagoszczą folkowe klimaty. Dragon Folk Fest Vol.5 rozpocznie tradycyjnie jarmark rękodzieła i wyrobów artystycznych, nie zabraknie również bałkańskiego grilla. Wieczorem na kilku scenach klubu odbędzie się konkurs o Złotą Fujarę, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczestników i publiczności. Konkurs skierowany jest do solistów oraz zespołów grających muzykę z szeroko pojętego nurtu folk, world i etno. Podczas Dragon Folk Fest Vol.5 o Złotą Fujarę powalczą:
• Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa HAŃBA!
• Studium Instrumentów Etnicznych
• Dzikie Jabłka
• Frument Project
• Barbara Wilińska, Jacek i Kuba Mielcarek
Harmonogram festiwalu:
12:00 jarmark rękodzieła i wyrobów artystycznych
15:00 bałkański grill
17:00 – 21:30 konkurs o Złotą Fujarę
• 17:00 Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa HAŃBA!
• 18:00 Studium Instrumentów Etnicznych
• 19:00 Frument Project
• 20:00 Tro: Barbara Wilińska, Jacek i Kuba Mielcarek
• 21:00 Dzikie Jabłka
22:00 after party (DJ EMPE)
22:30 ogłoszenie wyników konkursu o Złotą Fujarę
Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa HAŃBA!
Wyobraźmy sobie, że punk rock nie powstaje na wyspach brytyjskich w latach siedemdziesiątych, lecz w międzywojennej Polsce, jako wyraz buntu przeciwko autorytarnym rządom sanacji. Oto, czym jest Hańba!.
Grupę tworzy czterech muzyków z niemałym stażem grania w zespołach folkowych (Bumtralala, Iglika, Południca!), punkowych (Ziemniaki), metalowych (Crowmoth), indie-rockowych (SuperXiu, Two Red Triangles) a nawet elektronicznych (UnitraProdiż). Wspólnie postanowili założyć zespół będący fikcją muzyczną, swoistym wehikułem czasu przenoszącym słuchaczy do międzywojennej Polski. Uzbrojeni w instrumentarium kapeli podwórkowej grają energiczny, prosty punk inspirowany z jednej strony polskim folklorem a z drugiej dokonaniami współczesnymi.
Hańba! wydała dotychczas dwie płyty krótkogrające: "Figa z makiem" oraz "Guma i Gówno", obie dostępne do odsłuchania i ściągnięcia na stronie internetowej zespołu. W przygotowaniu znajduje się trzecia, zatytułowana wstępnie "Prosto w serce".
Studium Instrumentów Etnicznych
Muzycy Studium Instrumentów Etnicznych grają odważnie, bezkompromisowo, często posługując się improwizacją jako narzędziem odkrywania nowego. Poszukiwania te wspiera bogate instrumentarium : instrumenty perkusyjne z całego świata, kalimby, metalowe beczki, didgeridoo, w połączeniu z looperem , fletem ,trąbką, gitarą basową, które dają nowoczesne brzmienie. 25 stycznia 2014 to data premiery debiutanckiej płyty Studium Instrumentów Etnicznych „Tu nie ma miejsca na strach..”
„To psycho folk, wstrząsający i wyraźny, również dzięki wykrzyczanym tekstom.”
Marta Anna Zabłocka
„Łączy ich bezinteresowne muzykowanie i charyzmatyczni wokaliści. Łączą transowość, liryczne teksty i minimalizm. Zespół jest świetną szkołą muzykowania dla młodych ludzi” - Maciej Szajkowski Kapela Ze Wsi Warszawa, RUTA
Dzikie Jabłka
Zespół powstał wiosną 2011 roku w wyniku zetknięcia dwóch żywiołów. Jeden z nich to Afryka – męska część zespołu, trzej fascynaci kultury i przede wszystkim muzyki Czarnego Lądu, od wielu lat studiuje jej rytmy i podróżuje do Afryki Zachodniej. Są uczniami szkoły rytmu i członkami zespołu City Bum Bum, który od blisko dziesięciu lat swoją rdzennie afrykańską grą zaskakuje nawet rodowitych Gwinejczyków czy Senegalczyków. Uczą się od światowych mistrzów afrykańskich bębnów djembe, takich jak: Seckou Keita, Adama Bilorou Dembele czy Famadou Konate.
Drugi to żywioł polski - to dziewczęta podróżujące z kolei po różnych zakątkach naszego kraju, poszukujące muzyki naszych źródeł. Uczą się od podeszłych już wiekiem, starych mistrzów, zgłębiają tajniki mazurków, kujawiaków, polek, odkrywają na nowo to, co zapomniane, a tak piękne w polskiej muzyce ludowej.
„Muzyka, którą wykonujemy, łączy w sobie rdzenne brzmienia polskiej muzyki etnicznej z dzikim rytmem afrykańskich bębnów. Jest jak drzewo, które rośnie w polskim ogrodzie, ale korzeniami sięga aż do Afryki.”
Frument Project
Zespół powstał w 2008 roku w Radomiu. Ideą zespołu jest łączenie rodzimego folku z innymi gatunkami muzycznymi, aby powstała idealna, orzeźwiająca mieszanka taka jak FRUMENT. Kompozycje lidera oraz muzyczne mikstury zespołu zostały docenione m.in na Mikołajkach Folkowych 2011 (II miejsce) oraz Festiwalu Akordeonowym w Przemyślu w 2011 (również II miejsce).
Muzycy poza mieszaniem Frumentu udzielają się w innych projektach. Razem tworzą Kapele Bez Pardonu, co niektórzy występują z Kapelą Hanki Wójciak, Stela Squat, Między Udami, inni z Dobroto, Tygiel Folk Banda, a także mają na swym koncie współpracę z takimi artystami jak: Bogusław Mec, Krzysztof Cugowski, Marcin Wyrostek...
Barbara Wilińska, Jacek i Kuba Mielcarek
Barbara Wilińska koncertuje jako solistka i z zespołami. Repertuar koncertowy tworzą muzyka dawna i ludowa z różnych tradycji. Są wśród nich m.in. pieśni obrzędowe, liryczne, ballady dziadowskie. Tym razem zaśpiewa i zagra na lirze korbowej i ludowej cytrze, a towarzyszyć jej będą na kontrabasie melodycznym i idiofonach prostych (Kuba Mielcarek) oraz na instrumentach dętych drewnianych (Jacek Mielcarek). Będzie to muzyka kreatywna z elementami improwizacji, muzyki współczesnej i eksperymentalnej - koncepcja minimalistyczna.
Zaraz po ogłoszeniu laureatów konkursu o Złotą Fujarę, Dragon Folk Fest przeniesie się do Mordoru, czyli podziemi Dragona. Ruszymy tam z szalonym etno after party, które rozkręci DJ EMPE!
Zanim nastanie noc, DJ EMPE prezentuje world music w swoich radiowych audycjach w poznańskim eterze. Po zachodzie słońca wchodzi do klubów i na festiwalowe sceny, aby dostarczać tam solidne dawki imprezowego worldbeatu. W ramach autorskiego imprezowego projektu „Halo Ziemia!” bezkompromisowo miksuje balkanbeat, elektro tzigane, nuevo flamenco, afro-cubano, reggaeton, bhangrę, kolumbijską cumbię, bułgarską czałgę, rumuńskie manele czy etno rap. Do tego wszystkiego dokłada klasyczne tematy folk i pop ubrane w klubowe szaty plus hity polskiego etno.
DJ EMPE ma na koncie imprezy w ramach największych festiwali world music w Polsce, m.in. Ethno Port Poznań, Festiwal Flamenco Duende, Folkowisko, Festiwal „Z Wiejskiego Podwórza”, Rozstaje, Skrzyżowanie Kultur; gra after party po klubowych koncertach topowych polskich polskich kapel etno/folk, m.in. Dikanda, Beltaine, Bubliczki. Czas na kolejne szalone party bez paszportu, bez biletu, bez granic!
http://soundcloud.com/dj_empe
Demo set: http://soundcloud.com/dj_empe/halo-ziemia-set
WSTEP WOLNY
Dragon Folk Fest Vol.5
Klub Dragon (Poznań, ul. Zamkowa 3)
07.06.2014
http://www.dragon.krzyk.pl/
https://www.facebook.com/events/246397888899045/