WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2015-09-12

JAZZ RING

Jazz Ring to trzydniowy Festiwal.
Odbywający się w ramach projektu Coolturalny Stary Rynek


Jazz Ring w trzech odsłonach w Meskalinie, Dragonie i na Starym Rynku w Poznaniu, to pojedynek muzyczny, zabawa konwencją i świeżość pomysłów wybitnych Artystów.
Niekonwencjonalnie zaaranżowane: scena i finałowy niedzielny koncert na Starym Rynku.
Z udziałem wszystkich zespołów grających wcześniej, plus udział Michaela Zeranga.
Jednak zanim nastąpi muzyczne boksowanie, są dwa dni emocjonujących przedbiegów.

Organizatorzy: Fundacja Mały Dom Kultury, Klub Dragon, Estrada Poznańska, Klubokawiarnia Meskalina, Circus Ferus

WSTĘP WOLNY NA WSZYSTKIE WYDARZENIA.

 

Kiedy: piątek, 12 września
Gdzie: MAŁY DOM KULTURY - KLUB DRAGON

19.00 BACHORZE  - SCENA MDK
Grupa prezentuje swój brak wyobraźni w pełnym skupieniu, niejednokrotnie w melancholijnym uniesieniu boryka się z własnymi słabościami, tocząc bój o efemeryczność improwizacji i jej granice jednocześnie. Bachorze podąża śladami, które sam zostawia, tworzy zwiewne miniaturki, inscenizacje, sarabandy i inne kaprysy.
Na kabały i radości zespołu składa się szereg wymyślnych koncertów, m.in na festiwalu Nowy Wiek Awangrady przed grupą The Thing czy "Art of Improvisation Creative Festiwal" we Wrocławiu. Obecność grupy Bachorze na najnowszej kompilacji V/A 'Wieża Ciśnień II' wydanej pod szyldem Zoharum wzbudziła niezwykłe zainteresowanie prasy zagranicznej.
bachorze.bandcamp.com/releases
Maciej Maciągowski - syntezator modularny
Michał Jerzy Biel - saksofon barytonowy
Paweł Doskocz - gitara elektryczna

20.30 PILOKATABAZA Hubert Zemler / Paweł Szpura, scena główna

Paweł Szpura i Hubert Zemler są chyba najbardziej zapracowanymi perkusistami na warszawskiej scenie muzyki improwizowanej, eksperymentalnej i free jazzu. Po wielu nocach spędzonych na rozmowach o muzyce, postanowili powołać do życia wspólny projekt – Pilokatabaza.
Mimo faktu, iż obaj realizują się artystycznie na tym samym instrumencie, ich podejście do muzyki i improwizacji wyraźnie się różni, co paradoksalnie staje się siłą napędową duetu.
Bogactwo barw instrumentów perkusyjnych, przefiltrowane przez wrażliwość Pawła Szpury i Huberta Zemlera, gwarantuje niesamowite doznania psychoakustyczne.

22.00 RAPHAEL ROGIŃSKI play JOHN COLTRANE scena MDK

RAPHAEL ROGIŃSKI

gitarzysta, kompozytor, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Urodzony w 1977 roku. Od 13 roku życia gra na gitarze elektrycznej. Wykształcony jazzowo i klasycznie edukację uzupełniał o muzykologię i etnomuzykologię. Od samych początków działalności twórczej, skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu i bluesa i na muzyce etnicznej i ludowej. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym. Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalności.
Prymitywna muzyka Ameryki, blues i rock lat 60 to następna znacząca część inspiracji Rogińskiego, która to przefiltrowana daje o sobie znać w zespołach jak i koncertach solo. Dogłębne analizowanie technik gitarowych, klasycznych gitarzystów bluesowych i znajomość instrumentarium lat 50 i 60 jest podstawą jego brzmienia.

Zgłębianie muzyki dawnej zaowocowało projektem „Rogiński gra Bacha”, w którym to muzyka Bacha wykonana jest na gitarach preparowanych. Równolegle muzyk jest zaangażowany w projekty związane ze światową sceną nowego jazzu. Jego kompozycje, improwizacje lub interpretacje często ilustrują wydarzenia artystyczne – filmy dokumentalne i rysunkowe ( np. Man Ray, Viking Elling), performensy (np. J.Kalina,), teatr tradycyjny i multimedialny (min. Lothe Lachmann videoteatr „Poza”, Teatr Stary w Krakowie) oraz słowo( np. Tadeusz Rożewicz, Mieczysław Myśliwski, Mieczysław Abramowicz, Andrzej Stasiuk). Koncertuje głównie w ramach projektów autorskich – występuje solo lub w lub jako lider zespołów.
W tej chwili stałe projekty muzyczne to : Shofar, Cukunft, Wovoka, Spinalonga, trio z Maciem Morettim i Marcinem Maseckim, duet Sisters oraz koncerty na gitarę solo.

Grał i współpracował m. in. z: Kazuchisa Uchichashi, Le Quan Ninh, Noel Akchote, Frederic Blondy, Joe Giardullo, Keith Rowe, Axel Dorner, Thomas Lehn, Andrew Sharpley, John Edwards, John Tilbury, Brigit Ulher, Yale Strom, Tim Daisy, Dave Rempis, Mark Tokar, Mark Sanders, Clayton Thomas, Kris Wenders, Peter Jaquemyn, Wacław Zimpel, Emiter, Macio Moretti, DJ Lenar, Daniel Pigoński, Konstanty Usenko, Jarek Bester, Ireneusz Socha, Kadim O.Pavluk, Ryszard Latecki, Rafał Mazur, Piotr Bukowski, Arszyn, Mikołaj Trzaska, Maria Peszek.

John William Coltrane

(ur. 23 września 1926 w Hamlet, Karolina Północna, zm. 17 lipca 1967 w Nowym Jorku), jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych jazzowych saksofonistów XX wieku. Studiował w Ornstein School of Music do 1945, kiedy to otrzymał powołanie do jednostki wojskowej stacjonującej na Hawajach. Po zakończeniu służby poświęcił się bez reszty swojej pasji, grając w różnych zespołach (m.in. Jimmy’ego Heatha, Howarda McGhee i Dizzy’ego Gillespiego). Z tym ostatnim w 1949 nagrał swoją pierwszą płytę.

Przez dwa lata był muzykiem w septecie Johnny’ego Hodgesa, a w 1955 został zaproszony do współpracy z kwintetem Milesa Davisa, w którym grając udoskonalił swój warsztat muzyczny. Wkrótce rozpoczął współpracę z Theloniousem Monkiem, a ponowna kooperacja z Milesem zaowocowała nagraniem jednej z najwybitniejszych płyt jazzowych Kind of Blue (1959).

W maju 1960 zadebiutował jego słynny zespół z pianistą McCoy Tynerem oraz perkusistą Elvinem Jonesem, do którego w 1961 dołączył basista Jimmy Garrison. Coltrane należy do prekursorów free jazzu, do kanonu którego należą nagrane przez niego płyty: A Love Supreme i Ascension. Ucieczka w świat narkotyków i alkoholu przyczyniła się do jego przedwczesnej śmierci. 17 lipca 1967 zmarł w Nowym Jorku na raka wątroby.

11.09 Piątek: https://www.facebook.com/events/831771666919251/
13.09 Niedziela: https://www.facebook.com/events/1610947305840553/