2016-12-22

YALDA NIGHT

22 grudnia (czwartek) o 21:00 w Małym Domu Kultury

O tej porze roku większość z nas myśli o świętach Bożego Narodzenia. My dla odmiany chcielibyśmy zwrócić waszą uwagę na święto wywodzące się z dawnego Iranu. Chodzi o noc Yalda (najdłuższą noc w roku), podczas której Irańczycy cieszą się ze zwycięstwa światła nad ciemnością, gdyż od tej pory dni stają się coraz dłuższe.

Wraz z Irańczykami mieszkającymi w Poznaniu będziemy wspólnie celebrować to przedislamskie święto, które do dzisiaj jest obecne w kulturze Iranu.

W programie między innymi:

- krótka prezentacja historii nocy Yalda (w języku polskim)

- klasyczna muzyka perska NA ŻYWO

- wróżby z poezji irańskiej

- przekąska z owocu granatu, ściśle związanego z nocą Yalda

- wspólne tańce

WSTĘP WOLNY!

ENGLISH

This time of year everybody thinks about Christmas. We in turn would like to draw your attention to an old Persian holiday. Yalda Night (the longest night of the year) is an occasion to mark the victory of light over darkness since as of this night, each day becomes longer. Together with Iranians living in Poznan we will celebrate this old tradition, which is still vivid in the contemporary Iran.

On the agenda:

- short presentation about the history of Yalda Night (in Polish, but we can also provide assistance in English if needed)

- LIVE Persian classical music

- fortune telling with Iranian poetry

- pomegranate snacks

- dancing

We'll see you on 22nd December (Thursday) at 9 pm in Mały Dom Kultury! ( on the first floor of the Dragon club)

ENTRANCE FREE!